بریج دندان کودکان

 بریج دندان کودکان

در صورتی که فرد دندان‌های خود را از دست بدهد، این شرایط می‌تواند باعث شود دندان‌های باقیمانده در دهان از محل خود جابجا شده و به سمت فضای خالی انحراف پیدا کنند. (بریج دندان کودکان)

علاوه بر این همواره ممکن است مواد غذایی در فضای بین دندان‌ها گیر کرده و ریسک ایجاد پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه را افزایش دهد.

هنگامی که تعداد زیادی از دندان‌ها از بین بروند، این شرایط می‌تواند باعث وارد شدن آسیب به عضلات صورت شده و مشکلات خاص در ارتباط با افتادگی پوست، وضعیت صحبت کردن و نیز وضعیت ظاهری فرد ایجاد کند.

 

 بریج دندان کودکان

 

امروزه می‌توان برای کار گذاشتن پل دندانی از ساختار دندان‌های طبیعی یا ایمپلنت استفاده کرد.

به این ترتیب دندان‌پزشک می‌تواند یک یا چند دندان شما را در یک ردیف جایگزین کرده و از پروتز ثابت برای تثبیت آن در محل استفاده کند.

در نتیجه انجام این کار، یک بریج یا پل در دهان فرد تشکیل خواهد شد.

از طرف دیگر، معمولاً در دو طرف بریج روکش‌های دندان قرار دارد که بر روی دندان‌های سالم مجاور فضای باز یا روی ایمپلنت قرار گرفته و از این طریق فضای خالی به نحو مناسب پوشانده می‌شود.

بریج‌های دندان ثابت از مواد مختلف همچون بریج‌های تمام فلزی، بریج‌های ساخته شده با ترکیب فلز و پرسلن (PFM) و بریج‌های تمام سرامیکی ساخته می‌شوند. به این ترتیب نوع مواد استفاده شده برای ساخت بریج بر هزینه درمان بیمار تاثیر خواهد داشت. متخصصان ما در این کلینیک مجموعه متنوعی از روش‌های درمان دندانپزشکی را به کودکان ارائه کرده و در هنگام تجویز این روش‌ها به‌طور خاص به مشکلات کودک، انتظارات درمان و استطاعت مالی والدین توجه می‌کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره استفاده از بریج برای کودکان و رزرو نوبت، هم‌اکنون می‌توانید از طریق شماره تلفن های ٣٤٤٩٨١١٦ و ٣٤٢٠٥٢٧٧ با همکاران ما تماس حاصل فرمایید.

بریج یا دندان مصنوعی جزئی ثابت چیست؟


بریج (دندان مصنوعی جزئی ثابت) ابزاری است که برای پر کردن فاصله بین دندان‌ها در مواردی استفاده می‌شود که یک یا چند دندان فرد از بین رفته باشند. بریج‌های ثابت در محل بسته شده و فقط با استفاده از خدمات دندانپزشکی حرفه‌ای قابل جداسازی هستند.

این شرایط در حالی است که بریج‌های متحرک را می‌توان در هر زمان دلخواه از دهان خارج کرده و تمیز کرد. توجه داشته باشید بریج‌های ثابت پایداری بیشتر در مقایسه با بریج‌های متحرک دارند. (بریج دندان کودکان)

 

12

 

چرا کودکان به بریج دندان نیاز دارند؟


در صورتی که کودک شما یک یا چند دندان خود را از دست داده باشد، این شرایط می‌تواند بر وضعیت ظاهری کودک و سلامت دهان و دندان وی تاثیر قابل توجه داشته باشد.

در حقیقت دندان‌های شیری دارای تاثیر بااهمیت در ارتباط با وضعیت غذا خوردن و صحبت کردن کودک هستند. به این ترتیب از دست دادن این دندان‌ها می‌تواند مشکلات خاص برای کودک ایجاد کند.

همچنین این دندان‌ها دارای نقش موثر در ارتباط با رشد دندان‌های دائمی هستند. به همین دلیل لازم است مراقبت کافی در ارتباط با دندان‌های شیری تا زمان شروع رشد دندان‌های دائمی وجود داشته باشد. به هر حال، در صورتی که کودک یک یا چند دندان شیری خود را به دلایل مختلف از دست بدهد، بریج دندان می‌تواند یک روش عالی برای بازیابی سلامت دهان و دندان و نیز اصلاح وضعیت ظاهری کودک باشد. (بریج دندان کودکان)

همان‌طور که گفته شد، بهبود وضعیت عملکرد دندان‌ها و نیز اصلاح شرایط ظاهری از دلایل اصلی استفاده از بریج دندان است.

در حقیقت بریج دندان می‌تواند طرح لبخند کودک را بازیابی کرده و توانایی وی را برای جویدن و صحبت کردن از طریق حمایت از لب‌ها و گونه‌های کودک تقویت نماید.

چرا کودکان به بریج دندان نیاز دارند؟

علاوه بر این در مواردی که دندان‌های عقب دهان کودک از بین رفته باشد، این شرایط ممکن است باعث فرورفتگی در ناحیه دهان و مسن‌تر به نظر رسیدن ظاهر صورت کودک شود. به این ترتیب بریج دندان می‌تواند از این مشکل نیز جلوگیری کند.

حفظ سلامت دهان و دندان مهم‌ترین دلیل استفاده از بریج می‌باشد. در حقیقت دندان‌ها به صورتی در دهان قرار می‌گیرند که بتوانند از یکدیگر حمایت کرده و عملکرد یکدیگر را کامل نماید.

به هر حال، از بین رفتن دندان‌ها می‌تواند باعث وارد شدن فشار غیرعادی به لثه‌ها یا سایر بافت‌های دهان شده و برخی مشکلات و شرایط آسیب‌زا را برای کودک به همراه داشته باشند. امروزه از بریج برای پیشگیری از این مشکلات و نیز جلوگیری از حرکت دندان‌ها به سمت ناحیه خالی ایجاد شده در نتیجه از بین رفتن دندان‌ها استفاده می‌شود.

از طرف دیگر افزایش ریسک ابتلا به بیماری‌های لثه یکی از بدترین عوارض جانبی از دست دادن دندان‌ها است که امکان جلوگیری از آن با استفاده از بریج وجود دارد. علاوه بر این از دست دادن دندان‌ها می‌تواند باعث ایجاد مشکلات گفتاری برای فرد شود و به همین خاطر لازم است این مشکل به‌موقع تحت درمان قرار گیرد. (بریج دندان کودکان)

انواع مختلف بریج‌های قابل استفاده برای کودکان چیست؟


13

متخصصین از سه نوع اصلی بریج برای رفع مشکلات مربوط به از دست دادن دندان‌ها در کودکان به شرح زیر استفاده می‌کنند:

بریج‌های ثابت معمولی

بریج‌های معمولی که به اختصار به آن‌ها بریج دندان گفته می‌شود، از یک دندان مصنوعی در وسط و دو روکش دندان در دو طرف بریج تشکیل می‌شوند.

در حقیقت این بریج‌ها به صورتی طراحی شده‌اند که بر روی دو دندان مجاور فضای خالی قرار گیرند. به همین خاطر به این بریج‌ها معمولاً دندان‌های پایه‌دار (abutment teeth) گفته می‌شود.

بریج‌های معلق

برخلاف بریج‌های معمولی، نگه داشتن بریج معلق در محل فقط از یک طرف آن انجام می‌شود. بریج‌های معلق اغلب زمانی استفاده می‌شوند که دندان‌های طبیعی فقط در یک طرف دندان از بین رفته وجود داشته یا بریج در نواحی خاص دندان قرار گیرد که در شرایط عادی فشار زیاد به آن وارد نمی‌شود. (بریج دندان کودکان)

انواع مختلف بریج‌های قابل استفاده برای کودکان چیست؟

بریج‌های رزین یا مریلند

بریج‌های رزین یا بریج‌های مریلند یک نوع خاص از بریج هستند که در آن‌ها برای نگه داشتن دندان مصنوعی در محل از بال‌ها یا زائده‌های مخصوص در دو طرف دندان مصنوعی استفاده می‌شود.

به این ترتیب دندان مصنوعی به پشت دندان‌های مجاور متصل شده و در محل تثبیت می‌گردد. در واقع بریج مریلند یک نوع خاص از بریج است که با چارچوب فلزی خاص و زائده‌های مشخص در دو طرف دندان مصنوعی ساخته می‌شود.

در ادامه برای متصل کردن بال‌ها یا زائده‌های این نوع بریج به مینای پشت دندان‌ها از یک چسب قوی استفاده می‌گردد. استفاده از این نوع بریج کار گذاشتن سریع آن با حداقل آسیب به دندان‌های مجاور را امکان‌پذیر می‌کند.

به هر حال از این نوع بریج معمولاً برای جایگزین کردن دندان از بین رفته در جلوی دهان کودک استفاده می‌شود.

مزیت اصلی استفاده از بریج مریلند در ارتباط با تغییرات به نسبت ناچیز در دندان‌های طبیعی اطراف بریج می‌باشد. علاوه بر این معمولاً بریج‌های مریلند ارزان‌تر از بریج‌های استاندارد هستند.

phuong-phap-cau-rang-su-4

فرآیند کار گذاشتن بریج در دهان چگونه انجام می‌شود؟


تکمیل این فرآیند معمولاً به دو جلسه ملاقات با دندان‌پزشک نیاز دارد. در اولین جلسه ملاقات، متخصصین کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر حجازی دندان‌های کودک را در دو طرف فضای خالی ایجاد شده از طریق برداشتن یک بخش از مینای دندان و عاج آماده می‌کنند تا به این ترتیب کار گذاشتن روکش بر روی آن‌ها امکان‌پذیر شود.

با توجه به اینکه بریج می‌بایست به منظور اطمینان از قرارگیری مناسب دندان‌ها بر روی یکدیگر و مطابقت با دندان‌های مقابل به صورت بسیار دقیق در دهان بیمار کار شود، لازم است به این منظور قالب‌های لازم از وضعیت دهان و دندان کودک تهیه شده و این قالب‌ها به لابراتوار دندانپزشکی برای ساخت بریج ارسال شوند.

به این منظور متخصصین ما از یک بریج موقت برای حفاظت از دندان‌ها و لثه‌های کودک برای مدت دو هفته تا هنگام ساخته شدن بریج نهایی استفاده خواهند کرد.

در طول جلسه دوم ملاقات با دندان‌پزشک، بریج موقت از دهان کودک خارج شده و بریج جدید ساخته شده از پرسلاین یا فلز اصلاح و تنظیم می‌شود تا به این ترتیب دندان‌پزشک بتواند از مناسب بودن آن قبل از چسباندن بریج در محل مطمئن گردد. (بریج دندان کودکان)

چه موادی برای ساخت بریج مورد استفاده قرار می‌گیرند؟


امروزه بریج‌ها از فلزات گران‌بها مثل طلا، فلزات غیر گران‌بها، پرسلاین، یا ترکیبی از این مواد ساخته می‌شوند. به این ترتیب پرسلاین اغلب به فلزات مورد نظر برای ساخت بریج متصل می‌شود.

طول مدت دوام و ماندگاری بریج چقدر است؟


با رعایت مناسب بهداشت دهان و دندان و استفاده منظم از معاینات دندانپزشکی، در اکثر موارد طول مدت دوام و ماندگاری بریج بیش از ۱۰ سال خواهد بود.

چگونه می‌توان از بریج دندان مراقبت کرد؟


با دو بار مسواک زدن در روز و یک بار نخ دندان کشیدن می‌توان از پوسیدگی دندان و ابتلا به بیماری‌های لثه پیشگیری کرد.

در حقیقت این شرایط می‌تواند باعث از دست دادن دندان‌ها شود. به این ترتیب در هنگام استفاده از بریج لازم است سلامت سایر دندان‌های سالم و قوی باقیمانده در دهان حفظ شده و به‌طور خاص برای حفاظت از بریج به وضعیت دندان‌های نگهدارنده و تثبیت کننده بریج در محل توجه شود. (بریج دندان کودکان)

هزینه درمان با بریج دندان چقدر است؟


هزینه درمان با بریج دندان به فاکتورهای متعدد شامل موارد زیر بستگی دارد:

  • نیاز احتمالی به استفاده از روش‌های درمان اضافی (مثل پر کردن دندان یا عصب‌کشی) در یک یا دو دندان کنار بریج
  • سطح تکنیک هنری دندان‌پزشک و تکنیسین لابراتوار
  • موقعیت مطب دندان‌پزشک
  • پوشش بیمه‌ای ارائه شده توسط شرکت‌های ارائه دهنده خدمات بیمه
  • نوع مواد مورد استفاده برای ساخت بریج
  • مقدار آماده‌سازی مورد نیاز برای کار گذاشتن بریج در دهان

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

(ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکــش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری - دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)