بهم ریختگی دندان کودکان

بهم ریختگی دندان کودکان

بهم ریختگی دندان کودکان : نامرتبی و بهم ریختگی دندان کودکان یکی از رایج ترین مشکلات دندانی در کودکان مي باشد كه در عصر حاضر قابل مشاهده می باشد.

بی نظمی و بهم ریختگی دندان کودکان چهره آن ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش اعتماد به نفس شان می شود.

از دیگر مشکلاتی که با بهم ریختگی دندان در کودکان به وجود می یاید می توان به تمیز کردن دندان ها ، افزایش پوسیدگی دندان و بیماری های لثه در آن ها و از دست دندان عملکرد صحیح دندان اشاره کرد.

همچنین نامرتبی دندان باعث می شود، کودک به درستی تکلم و تغذیه نکند.

علل بهم ریختگی دندان کودکان

از علل بسیار مهم در نامرتبی دندان در کودکان می توان به  نامتناسب بودن اندازه دندان نسبت به فک و کشیدن دندان شیری پیش از موعد آن اشاره کرد.

بهم ریختگی دندان می تواند بر اثر بزرگی دندان و باقی ماندن طولانی مدت دندان شیری در دهان و ایجاد مشکلاتی در رویش دندان دائمی باشد.

 

بهم ریختگی دندان کودکان

 

درمان بهم ریختگی دندان کودکان

گاهاً کودکان برای نامرتبی دندان ها نزد دندانپزشک اطفال برده می شوند. متخصص دندانپزشک اطفال پس از معاینه بهترین راه درمانی را پیشنهاد می دهد، مسلماً ارتودنسی بهترین و مناسب ترین روش برای درمان نامرتبی دندان ها بخصوص در موارد بسیار شدید می باشد.

در صورتی که بیمار دچار مشکلات فکی نباشد، می توان بیمار را در سنین مختلف به شرط نداشتن مشکلات لثه درمان کرد.

اما در مواردی که کودک دچار مشکلات فکی و بهم ریختگی دندان باشد، بهتر است قبل از بلوغ برای درمان مراجعه کند. در سنين بالاتر براي درمان مشكلات فكي گاهاً نياز به انجام جراحي ارتوگناتيك مي باشد.

در برخی موارد با مراجعه به موقع به دندانپزشک کودکان می توان با کشیدن یک یا چند دندان اضافه مانع از بهم ریختگی دندان شد، پس بهتر است والدین، کودک خود را از سنین پایین به متخصص دندانپزشک کودکان ببرند.

در صورتی که دندان هاي کودک بهم ریختگی زیادی نداشته باشد، مي توان با درمان های پیشگیری و استفاده از دستگاه هاي ارتودنسی ، كودک را درمان نمود.

درمان بهم ریختگی دندان کودکان چه مزایایی دارد؟

  • باعث افزایش اعتماد به نفس و زیبایی چهره کودکان می شود.
  • باعث درست جویدن غذا و صحبت کردن کودکان می شود.
  • دندان های کودک به راحتی قابل تمیز کردن می شود.
  • پوسیدگی دندان در کودکان کاهش می یابد.

هزینه درمان بهم ریختگی دندان کودکان چقدر می باشد؟

هزینه درمان این عارضه با توجه به شدت بهم ریختگی ، دستمزد دندانپزشک کودکان و روش درمانی تعیین می گردد.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)