بهم ریختگی دندان کودکان

بهم ریختگی دندان کودکان

بهم ریختگی دندان کودکان : نامرتبی و بهم ریختگی دندان کودکان یکی از رایج ترین مشکلات دندانی در کودکان مي باشد كه در عصر حاضر قابل مشاهده می باشد.

بی نظمی و بهم ریختگی دندان کودکان چهره آن ها را تحت تاثیر قرار داده و باعث کاهش اعتماد به نفس شان می شود.

از دیگر مشکلاتی که با بهم ریختگی دندان در کودکان به وجود می یاید می توان به تمیز کردن دندان ها ، افزایش پوسیدگی دندان و بیماری های لثه در آن ها و از دست دندان عملکرد صحیح دندان اشاره کرد.

همچنین نامرتبی دندان باعث می شود، کودک به درستی تکلم و تغذیه نکند.

علل بهم ریختگی دندان کودکان

از علل بسیار مهم در نامرتبی دندان در کودکان می توان به  نامتناسب بودن اندازه دندان نسبت به فک و کشیدن دندان شیری پیش از موعد آن اشاره کرد.

بهم ریختگی دندان می تواند بر اثر بزرگی دندان و باقی ماندن طولانی مدت دندان شیری در دهان و ایجاد مشکلاتی در رویش دندان دائمی باشد.

 

بهم ریختگی دندان کودکان

 

درمان بهم ریختگی دندان کودکان

گاهاً کودکان برای نامرتبی دندان ها نزد دندانپزشک اطفال برده می شوند. متخصص دندانپزشک اطفال پس از معاینه بهترین راه درمانی را پیشنهاد می دهد، مسلماً ارتودنسی بهترین و مناسب ترین روش برای درمان نامرتبی دندان ها بخصوص در موارد بسیار شدید می باشد.

در صورتی که بیمار دچار مشکلات فکی نباشد، می توان بیمار را در سنین مختلف به شرط نداشتن مشکلات لثه درمان کرد.

اما در مواردی که کودک دچار مشکلات فکی و بهم ریختگی دندان باشد، بهتر است قبل از بلوغ برای درمان مراجعه کند. در سنين بالاتر براي درمان مشكلات فكي گاهاً نياز به انجام جراحي ارتوگناتيك مي باشد.

در برخی موارد با مراجعه به موقع به دندانپزشک کودکان می توان با کشیدن یک یا چند دندان اضافه مانع از بهم ریختگی دندان شد، پس بهتر است والدین، کودک خود را از سنین پایین به متخصص دندانپزشک کودکان ببرند.

در صورتی که دندان هاي کودک بهم ریختگی زیادی نداشته باشد، مي توان با درمان های پیشگیری و استفاده از دستگاه هاي ارتودنسی ، كودک را درمان نمود.

 

درمان بهم ریختگی دندان کودکان چه مزایایی دارد؟

 1. باعث افزایش اعتماد به نفس و زیبایی چهره کودکان می شود.
 2. باعث درست جویدن غذا و صحبت کردن کودکان می شود.
 3. دندان های کودک به راحتی قابل تمیز کردن می شود.
 4. پوسیدگی دندان در کودکان کاهش می یابد.

انواع نامرتبی دندان ها در کودکان

زمانی که صحبت از بهم ریختگی دندان کودکان می باشد در واقع یکی از انواع ذیل در دهان کودک تشخیص داده شده است.

 • اورجت یا جلو آمدگی دندان های بالایی

زمانی که دندان های جلویی فک بالا به طرف بیرون آمده باشد اورجت تشخیص داده می شود این عارضه معمولا به دلیل مکیدن انگشت و پستانک در کودکان ایجاد می شود.

 • فاصله بین دندان یا شلوغی در دندان ها

این عارضه زمانی رخ می دهد که فضای بین دندان ها بیش از اندازه زیاد یا کم باشد، این مشکل اگر به موقع تشخیص داده نشود باعث می شود که دندان های دائمی کودک به طور نامرتب رشد کند.

 • مطابق نبودن خط میدلاین دندان ها

مطابق نبودن خط میانی دندان ها هنگامی تشخیص داده می شود که خط میانی دندان های جلویی فک بالا با خط میانی دندان های جلویی فک پایین منطبق نباشد، این عارضه ممکن است در رشد فک و عملکرد صحیح آن ها مشکل ایجاد کند.

 

بهم ریختگی دندان کودکان

 

 • اپن بایت

هنگامی که با بسته بودن دهان دندان های آسیاب بر روی هم قرار گیرد اما دندان های جلویی بر روی هم منطبق نباشند اپن بایت می گویند.

این عارضه علاوه بر کاهش زیبایی چهره باعث بروز مشکلاتی در صحبت کردن و جویدن غذا می شود.

 • اوربایت

زمانی که دندان های جلویی فک بالا بیش از اندازه پایین باشند به گونه ای که بر روی دندان های جلویی فک پایین قرار گیرندحالت اوربایت رخ می دهد.

این امر موجب می شود دندان های پایینی به سقف دهان برسند و مشکلاتی همچون فرسایش و زخم شدن دهان را در پی داشته باشد.

 • آندربایت

زمانی که دندان های جلویی فک پایین نسبت به دندان های جلویی فک بالا جلوتر باشد می گویند کودک دچار آندربایت شده است، این عارضه باعث سایش دندان ها و بروز مشکلاتی در خوردن غذا می شود.

 • کراس بایت

در صورتی که دندان های بالای بر روی دندان متناظر پایینی قرار نگیرد وضعیت کراس بایت رخ داده است، در این وضعیت دندان های بالایی به جای اینکه در بیرون دندان های پایینی قرار گیرد در داخل آن ها قرار می گیرد.

 

 

هزینه درمان بهم ریختگی دندان کودکان چقدر می باشد؟

هزینه درمان این عارضه با توجه به شدت بهم ریختگی ، دستمزد دندانپزشک کودکان و روش درمانی تعیین می گردد.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری - دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)