ترمیم زیبایی در کودکان

ترمیم زیبایی در کودکان

ترمیم زیبایی در کودکان از جمله خدماتی است که در دندانپزشکی کودکان و نوجوانان  ارائه می شود، در دندانپزشکی مشکلاتی که باعث ظاهر نامناسب و بد دندان ها شده باشد با روش های مختلفی بهبود می یابد.

معمولا دندان های کودکان بر اثر عوامل ذیل دچار ظاهر بدی می شوند:

رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان

مراجعه نکردن به دندانپزشک کودکان و معاینه منظم

تغذیه نامناسب

شکستگی و پوسیدگی دندان

سیاه شدن دندان بر اثر قطره آهن

تغییر رنگ دندان

این عوامل باعث خجالت کودکان شده و آن ها را منزوی می کند، والدین در این مواقع بهتر است کودک خود را به دندانپزشکی اطفال ببرند تا تحت درمان زیبایی دندان قرار گیرند.

 

ترمیم زیبایی در کودکان

 

راه های ترمیم زیبایی دندان در کودکان :

با ترمیم زیبایی در کودکان ، اعتماد به نفس آن ها افزایش پیدا کرده و باعث زیباتر شدن چهره آن ها می شود، دندانپزشک کودکان در دندانپزشکی از روش های ذیل برای درمان استفاده می کند:

ترمیم دندان پوسیده به جای کشیدن آن :

بسیاری از والدین بر این باورند که زمانی که دندانی پوسیده شد باید آن را کشید در حالی که با مراجعه به دندانپزشکی اطفال ، متخصص دندانپزشک اطفال پس از برداشتن پوسیدگی با استفاده از گلاس آینومر یا آمالگام و کامپوزیت اقدام به درمان پوسیدگی می کند.

رفع تغییر رنگ دندان ها با روکش :

به دلیل اینکه کودکان در دوره کودکی از برخی داروهای تقویتی استفاده می کنند دندان های شان دچار تغییر رنگ می شود، گاهی این عارضه با سیاه شدن دندان های قدامی همراه است، در این مواقع دندانپزشک اطفال می تواند با  بروساژ و يا ترميم زیبایی در کودکان در موارد شديدتر، زیبایی دندان کودکان را بازگرداند.

عصب کشی دندان های شیری :

دندان های شیری نیز مانند دندان های دائمی دارای ریشه ، تاج و عصب می باشد، زمانی که پوسیدگی دندان به پالپ رسیده باشد دندانپزشک با پاپکتومی اقدام به رفع پوسیدگی دندان می کند، در این روش از مواد مخصوصی برای پر کردن دندان شیری و ترمیم آن استفاده می شود.

ایجاد فضا نگهدار :

زمانی که دندان به دلیل پوسیدگی و عفونت شدید از بین برود و دندانپزشک اطفال ناچار به کشیدن دندان شود برای اینکه استخوان لثه تحلیل نشود و جای دندان تا رویش دندان دائمی حفظ گردد از فضانگهدار استفاده می شود، این دستگاه باعث حفظ فضای دندان از دست رفته می شود.

ترمیم دندان کنده شده :

کودکان در اثر بازیگوشی ممکن است دندان هاي دائمي شان کنده شود، در دندانپزشکی کودکان این امکان وجود دارد که دندان کنده شده با تکنیک و تجهیزات خاص در جای خود قرار داد.

ارتودنسی دندان کودکان :

یکی دیگر از درمان هاي زیبایی در کودکان ، ارتودنسی می باشد که باعث صاف و ردیف شدن دندان های کودکان می شود و زیبایی صورت و لبخند آن ها را دو چندان می کند.

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)