دندانپزشکی پیشگیری

دندانپزشکی پیشگیری

 دندانپزشکی پیشگیری : در علم پزشکی و جامعه اصطلاحی وجود دارد می گویند پیشگیری بهتر از درمان است، معمولا دندانپزشک کودکان موارد پیشگیری از آسیب دیدگی دندان ها را به والدین توضیح داده و به آن ها رعایت موارد مهم را توضیح می دهد.

مهم ترین نکته در دندانپزشکی پیشگیری ، مراجعه و معاینه اولیه در هنگام رویش دندان های اولیه کودک توسط متخصص دندانپزشک اطفال می باشد.

دندانپزشک اطفال رعایت مواردی همچون مسواک زدن ، استفاده از نخ دندان ، فلوراید ، فیشور سیلانت ، تغذیه مناسب ، ارتودنسی ، ترک عادات دهانی و غیره را به والدین توصیه می کند.

 

 دندانپزشکی پیشگیری

 

علت اهمیت دندانپزشکی پیشگیری چیست؟

دندانپزشکی پیشگیری باعث می شود زیبایی دندان های کودک حفظ شود و کودکانی که دندان های سالم دارند به راحتی غذای شان را بجوند و توسط بدن شان جذب شود. همچنين باعث می شود کودک به درستی صحبت کند و اعتماد به نفسش افزایش یابد.

دندانپزشکی پیشگیری از چه زمانی آغاز می شود؟

بهترین زمان برای آغاز دندانپزشکی پیشگیری ، رویش اولین دندان های کودک یعنی در ۶ ماهگی می باشد.

با مراجعه برای اولین معاینه، متخصص دندانپزشکی کودکان تمامی نکات لازم برای مراقبت از دهان و دندان کودک را به والدین توضیح می دهد و توصیه می کند که هر ۶ ماه یک بار کودک خود را برای معاینه ببرند تا در صورتی که کودک با ناهنجاری فک و دندان مواجه بود در همان سنین کودکی درمان شود.

نقش والدین در پیشگیری چیست؟

پس از بررسی بهداشت دهان و دندان کودک توسط متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، دندانپزشک اطفال طرحی برای مراقبت از دندان هاي کودک تهیه می کند و به والدین می دهد.

والدین طبق برنامه تهیه شده مسواک زدن و تغذیه کودک خود را کنترل می کنند تا کودک شان عمری توام با سلامتي دهان و دندان داشته باشد.

دندانپزشک کودکان چگونه می تواند از مشکلات دندانپزشکی پیشگیری نماید؟

معاینه ، تمیز کردن و فلوراید تراپی از جمله مهم ترین اقدامات در دندانپزشکی پیشگیری می باشد که توسط دندانپزشک کودکان انجام می شود.

استفاده از سیلانت به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودک، تهیه و انتخاب یک محافظ دندان مناسب برای زمانی که کودک فعالیت های ورزشی انجام می دهد.

همچنین در صورتی که دندانپزشک اطفال تشخیص دهد کودک دچار ناهنجاری فک و دندان شده است، او را به یک متخصص ارتودنسی خوب معرفی کرده تا با پیشگیری و هزینه کمتر اقدامات لازم برای درمان انجام شود و در بزرگسالی نیازی به جراحی فک و ارتودنسی پیدا نکند.

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)