فضانگهدارها

فضانگهدارها

فضانگهدارها فضا را برای رویش دندان های دائمی حفظ کرده و در صورتی که دندان شیری كشيده شود،  باید با مراجعه به متخصص دندانپزشک اطفال از این فضانگهدارها استفاده کرد.

معمولاً دندانپزشکان توصیه می کنند برای اینکه دندان کودکان به صورت مرتب رشد کند پس از افتادن دندان شیری از این فضا نگهدارها استفاده شود.

انواع فضا نگهدارنده دندان به دو صورت ثابت و متحرک وجود دارند که دندانپزشک کودکان با تشخیص خود از آن ها برای جلوگیری از نامرتبی و بی نظمی دندان کودکان استفاده می کند.

والدین باید توجه داشته باشند که به صورت مرتب کودک خود را برای معاینه و بررسی روند درمان با این دستگاه به دندانپزشکی کودکان ببرند.

فضانگهدار متحرک

فضانگهدار متحرک همانند پلاک نگهدارنده متحرک می باشد، در این روش دندان مصنوعی یا بلوک پلاستیکی در فضای خالی قرار داده می شود تا فضا برای رویش دندان دائمی حفظ گردد. اين وسايل زماني كه بيش از يك دندان شيري قبل از رويش دندانهاي پيشين فك پائين از دست رفته باشند، استفاده مي شوند.

فضانگهدار متحرک برای کودکان بزرگتر که مسئولیت پذیر تر هستند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فضانگهدارها

 

فضانگهدار ثابت

این نوع فضانگه دار از فضا نگهدارنده متحرک پر کاربرد تر مي باشد.

یک نوع از فضانگهدارهای ثابت بند و لوپ است که از یک سیم فولادی ساخته شده و با  يك حلقه  بر روی دندان کنار فضای خالی ثابت می ماند.

نوع دیگر فضا نگهدار ثابت distal shoe می باشد که در زیر لثه قرار می گیرد، این نوع فضانگهدار زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دندان  اسياب شيري قبل از رويش نخستین دندان آسیاب از دست رفته باشد.

قابل ذکر است فضانگهدارهای ثابت در دو نوع یک طرفه و دو طرفه وجود دارد.

دلایل استفاده از فضا نگهدارنده دندان کودکان چیست؟

  • برخورد ضربه به دندان و افتادن دندان بر اثر آن ضربه
  • کشیدن دندان به دلیل پوسیدگی زیاد
  • ابتلا به بیماری های خونی و متابولیسمی که منجر به افتادن زود هنگام دندان کودک می شود.

مراقبت های فضا نگهدار :

پس از قرار دادن این دستگاه در دهان کودک ممکن است مدتی طول بکشد تا کودک به آن عادت کند در این مدت دندانپزشک کودکان باید مراقب وضعیت دندانی کودک باشد و حفظ بهداشت دهان و دندان کودک را به والدین توصیه کند.

در این مدت باید رشد فک و دندان ها مورد بررسی قرار بگیرد و در فواصل زمانی مشخص باید فضا نگهدارها تنظیم گردد و در صورتی که آسیب دیده است به آن رسیدگی شود.

قیمت فضا نگهدار دندان چقدر می باشد؟

قیمت فضا نگهدار دندان با توجه به هزینه معاینه و قیمت فضانگهدار ، جلسات معاینه و غیره تعیین می شود.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)