فلورایدتراپی در کودکان

فلورایدتراپی در کودکان

انجام فلورایدتراپی در کودکان یکی از مهم ترین خدمات دندانپزشکی اطفال می باشد که جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام می شود.

فلورایدتراپی چیست ؟

فلوراید در واقع نوعی ماده معدنی می باشد که مى توان آن را به منابع آب طبیعی اضافه نمود و به همین علت هیچ عارضه ای برای کودک ندارد.

این ماده علاوه بر آب در خمیر دندان ها و دهانشویه ها نیز وجود دارد.

البته باید بگوییم که این ماده باید میزان مشخصی استفاده شود به همین منظور می توانید از متخصص دندانپزشکی اطفال کمک بگیرید.

 

فلورایدتراپی در کودکان

 

فلورایدتراپی در کودکان چگونه انجام می شود؟

فلورایدتراپی از جمله ایمن ترین و موثرترین روش های جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان می باشد که در آن بهترین دندانپزشک اطفال ابتدا اقدام به تمیز کردن و شستشوی دندان های کودک کرده و پس از آن برای مقاوم سازی دندان ها در برابر پوسیدگی دندان می کند.

بهترین دندانپزشک کودکان توصیه می کند که فلوراید تراپی بهتر است در کلینیک دندانپزشکی و توسط یک متخصص دندانپزشکی کودکان از زمانی که همه دندان های شیری رشد کردند انجام شود.

از آن جا که کودکان زیر سه سال نمی توانند آب دهان خود را خارج کنند از خميردندان  برای آن ها نمى توان استفاده كرد، بنابراين شايد استفاده از فلورايد براى مراقبت از دندانها مفيد باشد.

مراقبت های بعد از فلورایدتراپی در کودکان به شرح ذیل می باشد:

  1. مدت زمان فلوراید تراپی حدود ۴ دقیقه بوده و پس از اتمام آن کودک باید آب دهان خود را به طور کامل خالی کند.
  2. والدین به این نکته توجه داشته باشند که کودک حدود نيم ساعت نباید آب يا هر نوع خوراكى مصرف كند.
  3. والدین برای اولین وعده بعد از فلورایدتراپی برای کودک خود غذاهای نرم تهیه کنند.
  4. برای اینکه مدت زمان اثر بخشی فلوراید بیشتر شود تا فردای آن روز کودک از مسواک زدن و نخ دندان کشیدن خودداری کند و بعد از آن مدت به طور مرتب بهداشتن دهان و دندان خود را رعایت کند.

 

فلورایدتراپی در کودکان

 

عوارض فلوراید تراپی در کودکان چیست؟

بسیاری از والدین در هنگام مراجعه به دندانپزشک کودکان درباره عوارض فلورایدتراپی سوال می کنند که باید به آن ها بگوییم اگر فلورایدتراپی در مطب و توسط متخصص دندانپزشکی کودکان انجام شود هیچ عارضه ای برای کودک نخواهد داشت.

فلورایدتراپی در کودکان طی چه فواصل زمانی باید انجام شود؟

یک دندانپزشک اطفال با توجه به وضعیت دندان های کودک فاصله های زمانی فلورایدتراپی را تعیین می کند اما در بیشتر کودکان فلورایدتراپی در فاصله های زمانی بینی ۳ الى ۶ ماه انجام می شود.

بهترین دندانپزشک کودکان کیست؟

بسیاری از والدین به دنبال بهترین دندانپزشک کودکان برای درمان و فلوراید تراپی دندان های کودک خود هستند که باید به آن ها بگوییم برای انتخاب بهترین دندانپزشک اطفال راه های متفاوتی وجود دارد برا یکسب اطلاعات بیشتر درباره متخصص دندانپزشک اطفال خوب می توانید به مقالات مرتبط به آن که تهیه شده و در وب سایت موجود است مراجعه کنید.

هزینه فلوراید تراپی کودکان چقدر می باشد؟

هزینه درمانی این روش با توجه به دستمزد دندانپزشک کودکان ، میزان پوسیدگی دندان و غیره تعیین می شود.

 

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری- دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)