قطره آهن و پوسیدگی دندان کودکان

قطره آهن و پوسیدگی دندان کودکان

قطره آهن و پوسیدگی دندان کودکان : قطره آهن یک عنصر بسیار ضروری برای سلول های بدن می باشد که جزء اصلی تشکیل دهنده هموگلوبین در گلبول های قرمز محسوب می شود که نقش اصلی در اکسیژن رسانی به سلول های بدن را ایفا می کنند.

برخی از والدین به دلیل اینکه تصور می کنند قطره آهن موجب پوسیدگی دندان هاي کودکان شان می شود از مصرف آن اجتناب می کنند، دکتر ماندانا حجازی ، متخصص دندانپزشک کودکان به این والدین می گویند که قطره آهن نه تنها باعث پوسیدگی دندان نمی شود بلکه در برخی موارد از پوسیدگی دندان نیز جلوگیری می کند.

در صورتي که دندان سالم باشد قطره آهن باعث تغییر رنگ جزئی در دندان های کودک شده و در پایان دو سالگی و با قطع مصرف قطره آهن این تغییر رنگ از بین رفته و به صورت مختصر باقی می ماند که نگران کننده نیست.

در کودکانی که بهداشت دهان و دندان خود را رعایت نمی کنند و مصرف شیرینی جات در آن ها زیاد است دچار پوسیدگی دندان می شوند. همچنین بهتر است بدانید با مصرف قطره آهن ، این ماده وارد نواحی خلل و فرج پوسیدگی شده و باعث تیره تر شدن آن نواحی می گردد و کمک می کند پوسیدگی که تا ان زمان از دید والدین مخفی مانده است دیده شده و تحت درمان قرار گیرد.

 

قطره آهن و پوسیدگی دندان کودکان

 

والدین در مصرف قطره اهن بهتر است به موارد ذیل توجه کنند:

  • قطره آهن را با قطره چکان به عمق دهان کودک بریزید و پس از آن مقداری آب به کودک بدهید و دندان های او را با گاز استریل مرطوب یا مسواک تمیز کنید.
  • می توانید قطره آهن را با آب پرتقال ترکیب کرده و به کودک خود بدهید چرا که ویتامین c موجود در ان باعث افزایش جذب آهن می شود.
  • جذب آهن با جذب کلسیم تداخل دارد به همین علت قطره آهن را هرگز به شیر اضافه نکنید و قطره اهن را در فواصل شیردهی به کودک بخورانید.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان در کودکان به موارد ذیل توجه کنید:

  • روزانه با استفاده از یک مسواک نرم اقدام به تمیز کردن دندان های کودک خود کنید.
  • پس از یک سالگی دفعات شیردهی از سینه یا شیشه شیر را در طول شب کاهش دهید.
  • از دادن مواد قندی به میزان زیاد به كودك خود اجتناب کنید.
  • از دادن آب میوه در داخل شیشه شیر به کودک خود پرهیز کنید.
  • کودک خود را از زمان رویش اولین دندان شیری به دندانپزشکی کودکان برده تا تحت نظر متخصص دندانپزشک اطفال باشد و با محیط دندانپزشکی آشنا شده تا در سنین بالاتر هنگام مراجعه به دندانپزشک اطفال دچار ترس و اضطراب نشود.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)