متخصص دندانپزشکی اطفال

متخصص دندانپزشکی اطفال

متخصص دندانپزشکی اطفال : تخصص دندانپزشکی اطفال یکی از شاخه های دندانپزشکی می باشد که از روش های درمانی به منظور مراقبت از دندان های شیری و دائمی کودک استفاده می کند.

باورهای غلطی در بین والدین در خصوص دندان های شیری وجود دارد، آن ها بر این باورند که دندان شیری موقتی بوده و نیاز مراقبت ندارد ، در حالی که اینگونه نبوده و سالم بودن دندان های شیری باعث رشد صحیح و سالم دندان های دائمی می شود.

کودکان از سنین ٦ ماهگي تا ٣ سالگي دندان هایشان شروع به رشد کرده و تکمیل می شود. والدین بهتر است برای سلامت دهان و دندان کودکان شان آن ها را از سنین کم به دندانپزشکی کودکان برده تا هم دندان هایشان معاینه شوند و هم با محیط دندانپزشکی آشنا شده و ترسی نداشته باشند.

 

متخصص دندانپزشکی اطفال

 

محیط دندانپزشکی اطفال چگونه باید باشد؟

متخصص دندانپزشکی اطفال برای اینکه کودکان از مراجعه به دندانپزشکی نترسند و دوست داشته باشند برای درمان به آن جا مراجعه کنند بهتر است محیط دندانپزشکی را با توجه به گروه سنی کودکان طراحی کند.

در دندانپزشکی کودکان بهتر است بر روی دیوارهای اتاق انتظار پوستر شخصیت های محبوب کودکان قرار داده شود و اسباب بازی هایی که آن ها دوست دارند در آن اتاق وجود داشته باشد تا کودکان متوجه گذر زمان نشوند.

بهتر است اتاقی که برای درمان کودکان انتخاب شده با اتاق انتظار فاصله داشته باشد تا صداهای دستگاه باعث ترس کودکان نشود.

یک متخصص دندانپزشکی اطفال چه ویژگی های باید داشته باشد؟

والدین به این نکته توجه کنند که انتخاب متخصص دندانپزشکی کودکان بسیار مهم می باشد.

یک متخصص دندانپزشکی اطفال بهتر است به علم روانشناسی کودکان آشنا باشد و نحوه برخورد با کودکان را بداند.

در صورتی که کودک قرار است در هنگام درمان دردی احساس کند به کودک صادقانه اطلاع دهد.

متخصص دندانپزشکی اطفال بهتر است تمامی نکاتی را که والدین باید در خصوص رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان بدانند به آن ها بگوید.

دندانپزشک کودکان باید توانا باشد و بهترین نوع خدمات را به کودکان ارائه دهند و از روش های نوین و مواد جدید مانند کامپومر که رنگی بوده و کودکان دوست دارند، می توانند استفاده کنند.

متخصص دندانپزشکی اطفال چه خدماتی را به کودکان ارائه می دهد؟

در دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، ارتودنسی دندان ، ترمیم و رفع پوسیدگی و جرم دندان ها ، فیشور سیلانت ، فلوراید تراپی و غیره انجام می شود.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)