متخصص دندان كودكان در كرج

متخصص دندان كودكان در كرج

بسیاری از والدین به دنبال یک متخصص دندانپزشکی کودکان در محل زندگی خود مى گردند تا به راحتی بتوانند کودک خود را برای معاینه به آنجا ببرند، به عنوان مثال ممکن است سوالاتی همچون بهترین متخصص دندان كودكان در كرج کیست ؟ یا چگونه می توان بهترین دندانپزشكى كودكان در غرب تهران را انتخاب کرد؟ در این مقاله می خواهیم به پاسخ  اين سوالات بپردازیم.

متخصص دندان كودكان در كرج

یک متخصص دندان کودکان پس از گذراندن دوره ٦ ساله دندانپزشکی عمومى و پس از قبولى در آزمون،  وارد دوره ٣ ساله تخصص دندانپزشکی کودکان می شود. در طى اين دوره متخصص دندان كودكان با روانشناسى كودك آشنا مى شود و روش هاى برقرارى ارتباط با كودكان را مى آموزد.

همچنين متخصص دندان كودكان با بيماريهاى كودكان و نحوه درمان آنها آشنا مى شود.  در طى اين دوره با گذراندن واحدهاى درسى مختلف، با تمامى جنبه هاى درمانى كودكان آشنا شده و تجربه و مهارت درمان تحت شرايط مختلف را پيدا مى كند.

 

متخصص دندان كودكان در كرج

 

 بهترین متخصص دندان کودکان

يك متخصص دندانپزشکی کودکان خوب بايد مهارت درمان كودكان مختلف را داشته باشد. متخصص دندانپزشكى كودكان خوب بايد تمامى امكانات و تجهيزات به  روز را براى درمان كودكان استفاده نمايد.

بهترين متخصص دندان كودكان كسى است كه توانايي برقرارى ارتباط با كودكان را داشته باشد و در برخورد با كودكان صبر و حوصله داشته باشد و با  استفاده از روش هايي كه آموخته است، سعى در ايجاد همكارى در كودكان نمايد.

در صورتی که والدین در درمان کودک خود سهل انگاری کرده بودند، متخصص دندان كودكان نبايد آن ها را سرزنش نکنند، بلكه بايد با آموزش آنها، اهميت درمان و نگهداري دندانهاى شيرى را به آنها گوشزد كند و آنها را به مراقبت و نگهدارى دندانهاى شيرى ترغيب كند.

متخصص دندان كودك بايد با استفاده از روش هاى كمك آموزشى مختلف، روش هاى مسواك زدن كودكان را به والدين آموزش دهد و با توضيحات كامل در رابطه با روش هاى درمانى دندانپزشكى كودكان ، والدين را به پيگيري و درمان دندانهاى كودكشان تشويق كند.

 بهترین متخصص دندان کودکاندر کرج

متخصص دندانپزشكى كودكان بايد بهترین روش درمانی را برای کودک انتخاب کند. گاهى برخى از كودكان با صرف وقت و جلسات متعدد آمادگى لازم جهت انجام درمانهاى دندانپزشكى را پيدا مى كنند. گاهى نيز با وجود تمام تلاش هاى متخصص دندان كودكان براى ارتباط با كودك، همكارى لازم بدست نمى آيد.

بنابراين متخصص دندان كودكان درمان دندانپزشكى تحت بيهوشى را به والدين توصيه مى كند.  بسيارى از والدين با تصور خطرات ناشى از بيهوشي، ممكن است مخالف انجام اين درمان باشند. اما متخصص دندانپزشكى اطفال به والدين توضيح خواهد داد كه انجام درمان دندانپزشكى در شرايط پراسترس براى كودك بسيار تأثير گذار خواهد بود و سبب مى شود اين اضطراب از دندانپزشكى در آينده نيز در كودك باقى بماند و هميشه از رفتن به دندانپزشكى امتناع كند.

بنابراين در صورت سالم بودن كودك از لحاظ جسمانى، بهترين گزينه درمانى براى كودك غيرهمكار، درمان دندانپزشكى با بيهوشي است.  دندانپزشكى بدون اضطراب سبب خواهد شد درمانى ايده ال براى كودك انجام شده و تكامل ذهنى كودك نيز مختل نمى شود و هيچ خاطره بدى از دندانپزشكى براى او ايجاد نخواهد شد.

آرام بخشى( سديشن) در دندانپزشكى

با توجه به افزايش پوسيدگى هاى زودهنگام و در سنين پايين در كودكان، نياز به درمان اين كودكان نيز افزايش يافته است.  به دليل سن كم ، اين كودكان قادر به همكارى با متخصص دندانپزشكي كودكان نيستند.

اما به دليل پوسيدگى هاى ايجاد شده و گاهاً درد و ناراحتي ناشي از اين پوسيدگى ها، اين كودكان نيازمند درمان هستند. بنابراين تنها روش براي درمان كودكان كم سن و سال، استفاده از روش هاى آرامبخشي و سديشن در دندانپزشكى يا حتى دندانپزشكى با بيهوشي مى باشد. اين روش در كودكان با معلوليت هاى ذهنى و جسمى نيز يكى از روش هاي درمانى است.

در روش سديشن در دندانپزشكى،  با استفاده ازداروهاى مختلف، به اصطلاح خواب كردن كودك انجام شده و  كودك آرام شده و اضطراب و احساس درد را به حداقل مى رساند. استفاده از اين روش در كودكان كم سن و يا كودكان با ناتوانى و معلوليت ذهنى توصيه مى شود.

اما بايد در نظر داشت به دليل احتمال ايجاد ارام بخشى عميق و نياز به تجهيزات مونيتورينگ، استفاده از اين روش تنها براى كودكانى كه نيازهاى درمانى كمي دارند توصيه مى شود و در تمام اين مدت بايد كودك تحت نظر باشد.

يك متخصص دندان كودكان در كرج بايد در كلينيك هاى مجهز به تجهيزات كامل اتاق عمل سديشن را انجام دهد تا در صورت ايجاد آرام بخشى عميق، امكان كنترل شرايط وجود داشته باشد.

دندانپزشكى تحت بيهوشى

يكى ديگر از روش هاى درمان كودكان كم سن و سال و يا كودكان داراي ناتونى و معلوليت ، درمان دندانپزشكي تحت بيهوشى است. در اين روش، پس از بيهوش كردن كامل كودك ، تمامى نيازهاى درمانى او در طي يك جلسه بيهوشى انجام خواهد شد.

در دندانپزشكى تحت بيهوشى ، كودك كاملاً بيهوش شده و تحت كنترل دستگاه ها بوده و در تمام مدت متخصص بيهوشى وضعيت او را مانيتور مى كند. در صورتى كه متخصص دندانپزشكي كودكان ، درمان دندانپزشكى تحت بيهوشى را براى يك كودك ضروري بداند، تمامى توضيحات لازم  در اين زمينه را به والدين داده و سپس بررسي هاى لازم براى  انجام اين درمان را انجام مى دهد.

دندانپزشكى با بيهوشى در كودكانى قابل انجام خواهد بود كه از نظر سيستميك سالم بوده و سابقه هيچگونه بيمارى مانند بيمارى هاى قلبى  را نداشته باشند. بنابراين متخصص دندانپزشكى اطفال ، آزمايش هاى لازم براي بررسي شرايط كودك را نوشته و با متخصص اطفال مشاوره مى نمايد، سپس در صورتى كه تمامى نتايج  سالم بودن كودك  را از هر جهت نشان دهند، اقدام به درمان مى نمايد.

 

متخصص دندان كودكان در كرج

 

عوارض بيهوشى در دندانپزشكى

در روش درمان دندانپزشكي با بيهوشي ، از داروهاى مختلفى به شكل تزريقي استفاده مى شود. زمانى كه پيشنهاد درمان دندانپزشكى تحت بيهوشى داده مى شود، بسيارى از والدين  بسيار نكران و مضطرب مى شوند.

تصور بيهوش كردن كودك، والدين وا به وحشت مى اندازد. اما بايد توضيح داد كه قبل از انجام درمان دندانپزشكى با بيهوشى ، متخصص دندان كودكان آزمايشاتى براى بررسي سلامت كودك تجويز مى كند .

در صورتى كه مشكلى يافت نشود و كودك به لحاظ جسمانى سلامت كامل داشته باشد ، خطرى كودك را تهديد نخواهد كرد. اما بايد دانست مانند هر دارويي كه در صورت استفاده ممكن است عوارضي مانند تهوع و استفراغ  داشته باشد، دندانپزشكى با بيهوشى نيز ممكن است اين عوارض را داشته باشند كه احتمال ايجاد اين علايم بسيار كم است و معمولاً قابل پيشگيري و درمان است.

دندانپزشكى تحت بيهوشي در كرج

بسيارى از كودكان با متخصص دندانپزشكي كودكان خود براى درمان همكارى نمى كنند و بنابراين نياز به انجام درمان  دندانپزشكي تحت بيهوشى دارند. كودكان شهر كرج نيز از اين قاعده مستثني نبوده و گاهاً براى درمان دندانپزشكى خود نياز به بيهوشى دارند.

در شهر كرج تنها چند كلينيك  و بيمارستان تخصصى دندانپزشكى تحت بيهوشي وجود دارد. بنابراين يافتن بهترين كلينيك دندانپزشكى با بيهوشى در كرج براي بسيارى از والدين مشكل بوده و نياز به كم دارند.

توصيه ما به اين والدين اين است كه ابتدا با مراجعه به كلينيك تخصصي دندانپزشكى كودكان ،  كودك خود را به دندانپزشك متخصص كودكان نشان داده تا او بعد از معاينه كودك و در صورت نياز به درمان دندانپزشكى تحت بيهوشى، او را به اين مراكز جهت درمان ارجاع دهند.

دندانپزشكى تحت بيهوشى در كرج چند سالى است كه در حال انجام مى باشد و كلينيك هاى تخصصى دندانپزشكى تحت بيهوشى كرج امكانات لازم براى انجام درمان را فراهم نموده اند.

اما ضروري است والدين از متخصص دندانپزشكى كودكان خود بخواهند تا آنها را به بهترين كلينيك هاى تخصصى دندانپزشكى تحت بيهوشى معرفي نمايند زيرا متخصص دندانپزشكى كودكان به دليل انجام اين كار، شرايط و امكانات اين مراكز را مى شناسد و به دليل اهميت كار، سعى در درمان كودكان در بهترين مراكز مى نمايد.

متخصص دندان کودکان در کرج

دکتر ماندانا حجازی متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج و فردیس هستند که در سال ۸۳ با قبولی در آزمون وارد دوره عمومی دندانپزشکی شده و در سال ۹۱ و پس از قبولی در دوره دستیاری با رتبه عالی وارد دوره تخصصی دندانپزشکی اطفال شدند و در سال ۹۴ به عنوان هیئت علمی دانشکده دندانپزشکی قزوین منسوب شدند.

دكتر ماندانا حجازى در حال حاضر در كلينيك تخصصى دندانپزشكى كودكان كرج دندانپزشكى كودكان كرج خود به درمان كودكان مى پردازد. دكتر ماندانا حجازى علاوه بر درمان كودكان در كلينيك تخصى دندانپزشكى كودكان خود،  براى درمان كودكان غير همكار، اقدام به درمان دندانپزشكى با بيهوشى در كرج مى نمايد.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)