مسواک زدن کودکان

مسواک زدن کودکان

برای مسواک زدن کودکان ، از مسواکی استفاده شود که پرز های نرمی داشته باشد. خمیردندانی که کودک از آن استفاده می کند باید دارای طعم ملایمی باشد. از دندانپزشک اطفال بخواهید تا خمیردندان مناسبی برای کودک شما معرفی کند.

از زمان رویش اولین دندان کودک باید مراقبت از دندان ها و مسواک زدن آن ها آغاز شود. برای کودکان استفاده از خمیردندان به اندازه ی ناخن انگشت کوچیک دست باشد کافی است.

 

مسواک زدن کودکان

 

فلوراید بسیار اهمیت دارد، پس مهم است از خمیردندانی استفاده شود که حاوی فلوراید باشد.

فلوراید باعث استحکام بخشیدن به دندان ها می شود. استفاده ۳ وعده در روز از خمیردندان حاوی فلوراید موجب پیشگیری از سوراخ شدن دندان کودک می شود.

دندان هایی که در کودکی رشد می کنند بسیار اهمیت دارند، این دندان ها فضا را برای دندان های اصلی نگهداری و محافظت می کنند.

اگر دندان های شیری بر اثر پوسیدگی بیفتند، دندان های اصلی به مشکل برمی خورند. ممکن است دندان های دائمی با کمبود فضا روبه رو شوند یا نهفته بمانند و ... .

اگر از دندان های شیری به درستی مراقبت نشود موجب بروز مشکلاتی از جمله عفونت و درد همچنین مشکلات گفتاری می شود.

مسواک زدن کودکان

توصیه می شود کودکان را از زمان رشد اولین دندان به دندانپزشک اطفال ببرید.

بعداز شیردادن به کودک حتما دندان های او تمیز شود، تمیز نگه داشتن دندان ها می تواند با یک مسواک انگشتی نرم باشد. این امر موجب می شود تا باکتری ها از دهان خارج شوند و پوسیدگی صورت نگیرد.

زمانی که کودک به سن ۲ یا ۳ سالگی می رسد، زمان آن رسیده است که طریقه ی صحیح مسواک زدن به او آموزش داده شود.

این آموزش و یادگیری صحیح آن امکان دارد چند سالی طول بکشد و بهتر است تا قبل از ۷ سالگی کودک به خوبی مسواک زدن را آموزش دیده باشد.

به یاد داشته باشید که وضعیت خوب مسواک زدن موجب می شود تا کودک به این کارعلاقه پیدا کند. بهتر است در زمان مسواک زدن او را همراهی کنید.

اجازه دهید خود کودک مسواک را انتخاب کند این کار باعث می شود به مسواک زدن علاقه ی بیشتری پیدا کند.

خمیر دندان مناسب برای کودکان :

خمیردندان ها با توجه به سن کودک تهیه می شوند. هدف این است که هم دندان های کودکان تمیز شود هم سالم بمانند.

بسته بندی و طعم آن ها به گونه ای است که کودکان را جذب می کند.

برای این که امکان دارد کودکان خمیردندان را ببلعند و دچار مسمومیت حاد یا مزمن فلوراید شوند توصیه می شود کودکان زیر ۳ سال از خمیردندان استفاده نکنند.

خمیر دندان یکی از محصولاتی است که به حفظ  سلامت دهان و دندان کودکان کمک می کند، مسواک زدن باید در روز حداقل ۲ بار استفاده شود و هر بار ۵ دقیقه برای آن زمان گذاشته شود.

نخ دندان و دهانشویه و آدامس ها از دیگر محصولات بهداشتی هستند که با مشورت با دندانپزشک می توان از آن ها استفاده کرد و سلامت دندان ها را حفظ کرد.

همچنین مراجعه به موقع به دندانپزشکی می تواند از بروز بسیار ی از مشکلات جلوگیری کرد.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

(ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکــش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)