نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان

نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان

بسیاری از والدین این سوال در ذهن شان ایجاد شده است که نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان در چه سنی است ؟ چگونه کودک خود را برای ویزیت به دندانپزشک کودکان ببریم ؟ و سوالاتی دیگر که قصد داریم در این مقاله به آن بپردازیم.

همانطور که می دانید کودکان در شرایط حساسی قرار دارند و هر گونه عارضه باعث بروز مشکل جسمی و منزوی شدن کودک در آینده می شود، داشتن دندان های خراب و پوسیده علاوه بر مشکلات دهان و زیبایی چهره باعث بروز مشکلاتی در دستگاه گوارش می شود.

اهمیت نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان به شرح ذیل می باشد:

دندان های قدامی فک بالا به دلیل اینکه زودتر در دهان رشد می کنند و بیشتر در معرض مواد قندی هستند سریع تر دچار پوسیدگی می شوند.

باید گفت این دندان ها در دوران کودکی نیز در معرض پوستانک و سر شیشه شیر هستند که ممکن است دچار صدمه شوند، با این وجود به این امر توجه داشته باشید که کودک را تنها مواقعی که دچار مشکل می شود به دندانپزشکی ببرید.

نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان باید قبل از بروز هر گونه عارضه ای باشد در این صورت پوسیدگی سریعاً توسط متخصص دندانپزشک کودکان تشخیص داده و درمان می شود.

 

نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان

 

چه سنی برای نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان مناسب است؟

دكتر ماندانا حجازى بهترین دندانپزشک کودکان کرج ، اولین معاینه دندانپزشکی را همان زمان رویش اولین دندان های شیری می دانند چرا که از همان زمان توصیه ها لازم به والدین توضیح داده می شود و با تحت معاینه قرار گرفتن کودک می توان از بروز مشکلات دندانی و فکی جلوگیری کرد و همچنین کودک با محیط دندانپزشکی آشنا می شود.

تاثیر نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان به شرح ذیل می باشد:

در صورتی که والدین کودک خود را پیش از هرگونه مشکل حادی به دندانپزشکی ببرند از تخریب کامل دندان ها ، از بین رفتن لثه ، ناهنجاری های فکی و دندانی و غیره جلوگیری می کنند.

در نخستین ویزیت دندانپزشکی اطفال ، متخصص دندانپزشک اطفال توصیه هایی را به والدین می کنند که عبارتند از :

  • تمیز کردن دندان های شیری کودک در هنگام رویش
  • تشویق کودک برای مسواک زدن
  • اجتناب از مصرف بیش از حد مواد قندی و تنقلات
  • تشویق کودک برای مصرف مواد غذایی لبنی و حاوی کلسیم

چگونه کودک خود را برای نخستین ویزیت دندانشکی کودکان آماده کنید:

والدین بهتر است نگران نباشند چرا که یک متخصص دندانپزشکی کودکان برای رفع اضطراب و ترس کودک ، نحوه برخورد با کودک در کلینیک دندان پزشکی اطفال آموزش های لازم را دیده است.

در صورتی که برای آوردن کودک به کلینیک دندان پزشکی اطفال با مشکل مواجه شدید حتما با یک دندانپزشک اطفال مشورت کنید.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)