دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان

فهرست مطالب

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان : تمیز و سالم نگه داشتن دندان‌های کودکان از همان زمان جوانه زدن نخستین دندان موضوعی است که بارها بر آن تاکید شده است و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. با این حال برخی کودکان به اقتضای روحیه کودکانه و لجباز خود در برابر مسواک زدن به حدی مقاومت می‌کنند که والدین را خسته و کلافه می‌کند. فرزند دلبندتان در هر سنی که باشد، نوزادی، خردسالی یا نوجوانی، شما به عنوان مادر یا پدر وظیفه دارید ابتدا خود با آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان آگاه شوید و سپس شیوه صحیح را به فرزندتان آموزش دهید تا همواره شاهد لبخند درخشان‌اش باشید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cd0d8″]

آشنایی با شیوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و نهادینه شدن این عادت‌های سالم و ضروری از همان بدو کودکی و شروع مراجعه منظم و دوره‌ای به دندانپزشک پیش از سن یک سالگی سلامت دهان و دندان کودک را تضمین می‌کند و او را از عمل‌های گسترده و پرهزینه دندانپزشکی در آینده بی‌نیاز می‌کند. ویزیت‌های منظم و رعایت دقیق توصیه‌های دندانپزشک بهترین روش جلوگیری از پوسیدگی دندان است.

مسواک زدن


روش تمیز کردن دندان‌های کودکان

16

اجازه دهید فرزندتان خودش نیز دندان‌هایش را مسواک بزند.

برخی کودکان دوست دارند در هر کاری استقلال داشته باشند. حس قدرت طلبی آنها را سرکوب نکنید، مسواک زدن را نوبتی کنید، اجازه دهید اول خودش مسواک بزند و بعد خودتان کار را به طرز صحیح به اتمام برسانید یا بالعکس اول خودتان مسواک بزنید و وقتی از تمیز شدن دندان‌ها مطمئن شدید، میدان را واگذار کنید.

دندان‌های همدیگر را مسواک بزنید.

مسواک را به دست فرزندتان بدهید و شیوه صحیح مسواک زدن را به وی آموزش دهید. سپس بگذارید اول او دندان‌های شما را مسواک بزند، بعد خودتان دندان‌های فرشته کوچکتان را به خوبی مسواک بزنید.

از نخ دندان‌های رنگی مخصوص کودکان استفاده کنید.

نخ دندان کشیدن بسیار مهم است و از هر سنی که شروع شود دیر نیست. از نخ دندان‌های رنگی در شکل‌های متنوع و جالب استفاده کنید.

 به فرزندتان هشدار دهید که در صورت مسواک نزدن چه اتفاقی رخ خواهد داد.

توضیح دهید که اگر دندان‌ها به طور منظم تمیز نشود، کثیف و زرد خواهد شد. تصور زرد شدن دندان‌ها آن‌قدر برای کودک ناخوشایند است که عزم آنها را برای مسواک زدن جزم می‌کند. همچنین می‌توانید عکس‌هایی از دندان‌های خراب را به فرزندتان نشان دهید. البته به خاطر داشته باشید که نباید زیاده‌روی کنید و فرزندتان را از دریل و آمپول دندانپزشکی بترسانید.

 

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان

 

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان

مسواک زدن را مفرح کنید.

به فرزندتان نشان دهید که حین رقصیدن و بازی کردن و شکلک درآوردن هم می‌توان مسواک زد. با هم به آیینه نگاه کنید، بخندید و شکلک درآورید.

دندان‌های کودک را نگاه کنید و هر چه می‌بینید بگویید.

برای این که فرزندتان اهمیت مسواک زدن را درک کند، از او بخواهید دهان‌اش را کامل باز کند و دندان‌هایش را نشان‌تان دهد. اگر کارش ایرادی داشت یا دندان‌ها را خوب تمیز نکرده بود، حتماً تذکر دهید.

سعی کنید دندان‌های فرزندتان را هنگام خوابیدن مسواک بزنید.

گاهی فرزندتان علی‌رغم تمام تلاش‌های شما از مسواک زدن سر باز می‌زند. برخی دندانپزشکان توصیه می‌کنند که در چنین شرایطی دندان‌ها را هنگام خواب بودن کودک مسواک بزنید. بدیهی است این روش فقط برای کودکانی جواب می‌دهد که خواب سنگین دارند.

 بگذارید فرزندتان مسواک‌اش را خودش انتخاب کند.

مسواک‌های متنوعی در رنگ‌ها، اندازه‌ها، شکل‌ها و شخصیت‌های کارتونی گوناگونی وجود دارد که انتخاب از بین آنها می‌تواند برای کودکان لذت‌بخش باشد. بسیاری از کودکان نیز مسواک برقی را دوست دارند.

 فرزندتان را با خودتان به دندانپزشکی ببرید.

اگر فرزندتان آن‌قدر بزرگ شده است که بتواند در جلسات جرم‌گیری با شما بیاید، حتماً او را همراه خودتان به دندانپزشکی ببرید و از دندانپزشک خواهش کنید تا در مورد اهمیت تمیز نگه داشتن دندان‌ها با او صحبت کند. مشاهده جرم‌گیری بدون شک تجربه آموزنده‌ای خواهد بود.

 برای آموزش بهداشت دهان و دندان آزمایش تخم مرغ را انجام دهید.

این آزمایش واقعاً جالب است و از یک سو تاثیر قهوه و نوشابه بر دندان‌ها و از سوی دیگر تاثیر مسواک زدن بر تمیز نگه داشتن دندان‌ها و محافظت از آنها را به او نشان می‌دهد.

17

آموزش روش صحیح و بهترین زمان مسواک زدن دندان کودکان


روش صحیح کشیدن نخ دندان

چنانچه نخ دندان به درستی کشیده شود، پلاک و ذرات غذا را از محل‌های دور از دسترس مسواک، یعنی زیر خط لثه و بین دندان‌ها، خارج می‌کند. از آنجایی که تجمع پلاک به پوسیدگی دندان و بیماری لثه منجر می‌شود، کشیدن روزانه نخ دندان نقش مهمی در سلامت دهان و دندان دارد.

برای این که با کشیدن نخ دندان بیشترین فایده را ببرید، در ادامه طریقه صحیح استفاده از آن را توضیح می‌دهیم.

  • حدود ۱۸ اینچ از نخ دندان جدا کنید و بخش اعظم آن را دور دو انگشت میانی به گونه‌ای بپیچید که یک تا دو اینچ از نخ دندان صاف بین انگشت‌ها باقی بماند.

18

  • نخ دندان را سفت و محکم بین انگشت‌های اشاره و شست نگه دارید و آن را با ملایمت بین دندان‌ها رو به بالا و پایین بلغزانید.

19

  • نخ دندان را دور هر دندان محکم به شکل حرف C بیاندازید و با حرکت‌های فشاری ـ کششی رو به جلو و عقب و بالا و پایین در هر طرف دندان بلغزانید.

20

  • نخ دندان را به آرامی به صورت منحنی شکل اطراف پایه هر دندان بیاندازید و مطمئن شوید که زیر خط لثه را تمیز می‌کند. هرگز نخ دندان را با خشونت و فشار حرکت ندهید، چون ممکن است بافت حساس لثه را ببرید یا آن را کبود کنید.
  • برای هر دندان از قسمت‌های تمیز نخ دندان استفاده کنید.
  • نخ دندان را با حرکت‌های رو به عقب و جلو بیرون بیاورید تا نخ بالا بیاید و در نهایت از بین دندان‌ها خارج شود.

نوع نخ دندان مناسب

می‌توانید یک از دو نوع نخ دندان زیر را انتخاب کنید:

  • نخ دندان نایلونی یا مولتی فیلامان (چند رشته‌ای): نخ دندان نایلونی به دو صورت موم‌دار یا بدون موم و در طعم‌های مختلف قابل تهیه است. از آنجایی که این نوع نخ دندان از رشته‌های متعددی از نایلون تشکیل می‌شود، گاهی اوقات، به ویژه بین دندان‌های با فاصله بسیار کم پاره می‌شود یا لا می‌دهد.
  • نخ دندان تفلونی (PTFE) مونوفیلامان یا تک رشته‌ای: هر چند نخ دندان تفلونی تک رشته‌ای گران‌تر است، اما راحت‌تر بین دندان‌ها، حتی به هم چسبیده‌ترین آنها می‌رود و واقعاً محکم و مقاوم است.

هر دو نوع نخ دندان در صورت استفاده صحیح به خوبی پلاک‌ها و ذرات غذا  را از بین دندان‌ها خارج می‌کند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات