ارتودنسی نامرئی برای کودکان

برخی از کودکان به دلیل داشتن دندان هایی نا مرتب نیاز به ارتودنسی دارند، ارتودنسی دندان کودکان انواع متفاوتی دارد که در این مقاله قصد داریم درباره ارتودنسی نامرئی برای کودکان صحبت کنیم.

ارتودنسی نامرئی برای کودکان

داشتن یک لبخند زیبا تنها یکی از دلایل مراجعه به دندانپزشک اطفال می باشد.

فهرست مطالب

ارتودنسی نامرئی برای کودکان

بریس ارتودنسی نامرئی از مواد پلاستیکی پلی اورتان شفاف به منظور مرتب کردن دندان ها تهیه می شود. این بریس ها برخلاف بریس های فلزی و بریس های سرامیکی که با روش های مخصوص به دندان ها متصل می شوند، متحرک می باشند و همچنین می توان به راحتی آن ها را از روی دندان ها برداشت.

درمان ارتودنسی به دلیل صاف و مرتب کردن دندان ها و بهبود ظاهر آن ها ، لبخند زیبایی را برای فرد به ارمغان می آورد و همین امر سبب می شود ، که این درمان یکی از محبوبترین خدمات زیبایی دندان محسوب شود. از زمان های گذشته استفاده از ارتودنسی فلزی و سنتی در کودکان رایج بود. البته ظاهر تجهیزات ارتودنسی فلزی برای بعضی از بیماران جذاب نیست و ممکن است ، توسط همسالان خود مورد تمسخر قرار گیرند. از این رو می توان در برخی از بیماران ، از دستگاه های ارتودنسی نامرئی در برخی ناهنجاری های دندانی بهره گرفت.

ارتودنسی نامرئی برای کودکان چه مزایایی دارد؟

 • این نوع پلاک های شفاف که متحرک می باشند را می توان هنگام غذا خوردن و مسواک زدن از دهان خارج نمود.
 • استفاده از ارتودنسی نامرئی باعث می شود بيمار راحت تر دندان های خود را نسبت به بریس های فلزی تمیز کند.
 • ارتودنسی نامرئی هنگامی که در دهان قرار می گیرد، قابل مشاهده نمی باشد.
 • زمانی که بيمار از ارتودنسی نامرئی استفاده می کند، می تواند از تنوع غذایی بیشتری استفاده کند، در حالی که این امکان در استفاده از بریس های فلزی وجود ندارد.
 • این پلاک های شفاف هیچ گونه آسیبی به بافت نرم دهان نمی زند و باعث به وجود آودن حساسیت در آن ها نمی شد.
 • استفاده از ارتودنسی نامرئی باعث حفظ دندان های بيمار در برابر ساییدگی و دندان قروچه می شود. ( در مقاله ای دیگر به طور مفصل علت و درمان دندان قروچه کودکان در خواب و بیداری و عوارض آن را بیان کرده ایم. در صورت مواجه با این مشکل می توانید جهت اطلاعات بیشتر به این مطلب مراجعه کنید.)
 • ارتودنسی نامرئی این امکان را به کودکان و نوجوانان می دهد تا بدون نگرانی از بریده شدن دهان با براکت، به انجام فعالیت هایی چون  ورزش های رزمی ، بپردازند.

انواع دستگاه های ارتودنسی نامرئی برای کودکان

ارتودنتیست می تواند به کمک ۳ دستگاه ارتودنسی نامرئی موجود ، با توجه به شدت مشکلات دندان ها ، مشکلات فکی و دندانی کودک را بدون اینکه تجهیزات ارتودنسی در دهان او دیده شوند ، درمان کند. انواع دستگاه های ارتودنسی نامرئی عبارتند از :

 • الاینرهای متحرک و شفاف
 • ارتودنسی لینگوال
 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی نامرئی متحرک

الاینرها یا تراز کننده ها ، قالب های اختصاصی از جنس پلاستیک شفاف هستند ، که برای منظم کردن دندان ها بر روی آن ها قرار می گیرند. در بیشتر مواردی که صحبت از ارتودنسی نامرئی به میان می آید ، منظور الاینرهای شفاف می باشد. پلاک های ارتودنسی نام دیگر الاینرهای شفاف می باشد. بیمارانی که دارای نامرتبی جزئی تا متوسط دندانی هستند ، بهترین کاندیدای درمان با الاینرهای ارتودنسی نامرئی می باشند. این الاینرها بعد از قالب گیری از دندان های بیمار ، در لابراتوارها ساخته می شوند و بیمار باید هر دو هفته یکبار ، آن را با قالب بعدی در دهانش جایگزین نماید. لازم است تمام روز از این پلاک های شفاف استفاده نمایید ؛ ولی در هنگام غذا خوردن و مسواک زدن می توانید آن ها را از دهان خود خارج کنید.

ارتودنسی لینگوال

ارتودنسی لینگوال یا پشت دندانی ، کاملا مشابه ارتودنسی فلزی می باشد ، با این تفاوت که در این روش درمانی ، براکت ها به پشت دندان ها چسبانده شده و سیم کشی در داخل دندان ها و در مجاورت زبان ، انجام می شود. نصب تجهیزات ارتودنسی با این روش مشکل بوده ، و مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان نیز به مراتب دشوار تر می باشد.

ارتودنسی سرامیکی

تنها وجه تمایز ارتودنسی ثابت سرامیکی با ارتودنسی فلزی ، نامرئی بودن این دستگاه ارتودنسی است. براکت های ارتودنسی سرامیکی ، از جنس سرامیک های شفاف همرنگ دندان ساخته می شوند و به کمک سیم های شفاف و بی رنگ ، به یکدیگر و در نهایت به دندان ها متصل می شوند. استفاده از این روش ارتودنسی ، تقریبا می تواند برخی از مشکلات فکی و دندانی را برطرف نماید و مزیت نامرئی بودن آن سبب می شود ، که در طول درمان تجهیزات ارتودنسی در دهان شما دیده نشوند. مهمترین عیب بریس های سرامیکی ، شکننده بودن و هزینه نسبتا بالای آن هاست.

چرا برخی از دندانپزشکان اطفال استفاده از ارتودنسی نامرئی برای کودکان را توصیه نمی کنند؟

بعضی از کودکان بازیگوش هستند و نمی خواهند یا نمی توانند از بریس های نامرئی مراقبت کنند.

ممکن است کودکان پلاک های موجود در دهان را بدون اجازه خارج کنند.

خارج کردن مداوم پلاک از دهان موجب افزایش طول درمان می شود.

کودکان ممکن است در هنگام بازی پلاک های متحرک را گم کنند یا به آن آسیب بزنند، که در این صورت مدت زمان درمان طولانی تر و پرهزینه تر می شود.

متحرک بودن پلاک های ارتودنسی به این معنا نیست که می توانند آن ها را در هر زمان که می خواهند استفاده کنند، بلکه باید در طول شبانه روز در دهان شان قرار داشته باشند و فقط در هنگام غذا خوردن، مسواک زدن، کشیدن نخ دندان می توانند آن ها را از دهان خارج کنند.

هزینه ارتودنسی نامرئی برای کودکان چقدر می باشد؟

هزینه ارتودنسی نامرئی به عواملی همچون میزان نامرتبی دندان و نوع ارتودنسی و غیره بستگی دارد. از این رو نمی توان قیمت کلی برای آن تایید نمود. لذا پیشنهاد می دهیم با مراجعه حضوری به دندان پزشک و پس از انجام معاینات لازم ، از هزینه این پروسه آگاه شوید.

سخن آخر

همانطور که خواندید در این مطلب اطلاعاتی از ارتودنسی نامرئی برای کودکان ، دادیم. در صورتی که قصد انجام این پروسیجر را داری ، جهت آن که مطلبی را از دست نداده باشید ، پیشنهاد می دهیم با مطلب دکتر حجازی تماس حاصل فرمایید.