ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری : گاهی متخصص دندانپزشکی کودکان به والدین توصیه می کند که کودک خود را در سنین شش سالگی به متخصص ارتودنسی ببرند تا در صورتی که مشکل فکی و دندانی وجود داشت با ارتودنسی پیشگیری برطرف شود.

متخصصان ارتودنسی پیشگیری معتقدند زمانی که مشکلات دهان و دندان کودکان در سنین پایین برطرف شود دیگر نیاز به جراحی فک و غیره در سنین بالا نیاز نیست.

ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری :

در گذشته درمان ارتودنسی در سنین ۱۲ الی ۱۴ سالگی انجام می شد، اما امروزه به دلیل پیشنهاد انجمن ارتودنتیست های آمریکا این درمان به سن ۷ سالگی و رویش اولین دندان دائمی کودک انتقال یافته است.

در صورتی که ارتودنسی پیشگیری در کودکان در سنین مناسب انجام شود، احتمال کشیدن دندان و غیره کاهش می یابد.

ارتودنسی پيشگیری معمولا برای جلوگیری از رویش نادرست استخوان فک و مشکلات دندانی در بزرگسالی انجام می شود.

ارتودنسی پيشگیری به عنوان اولین مرحله درمان محسوب می شود و ممکن است، باعث شود کودک در بزرگسالی نیاز به استفاده از بریس پیدا نکند.

مرحله دوم درمان ارتودنسی پیشگيری در سن ۱۲ الی ۱۴ سالگی که دندان های دائمی رشد کرده است، انجام می گیرد.

در چه مواقعی کودک به ارتودنسی پیشگیری نیاز پیدا می کند؟

کوچک بودن فک بالا که موجب کراس بایت خلفی و سایش غیریکنواخت دندان ها می شود.

در صورتی که دندان ها بهم ریخته باشند.

رشد نامناسب و ناهماهنگ فک بالا و پایین از دیگر عوامل ارتودنسی پیشگيری در کودکان محسوب می شود.

انجام ارتودنسی پیشگیری در کودکان چه مزایایی دارد؟

 1. باعث برقراری تقارن صورت با هدایت رشدی فک بالا و پایین می شود.
 2. اصلاح عادات بد دهانی کودک همچون مکیدن انگشت ، این عادت بد باعث باریک شدن قوس دندان ، برجسته شدن دندان و اپن بایت می شود.
 3. ایجاد فضا برای دندان های رویش یافته و حفظ فضا برای دندان هایی که رشدشان کامل نشده است.
 4. باعث کاهش مدت زمان درمان در مرحله بعد می شود.
 5. سبب افزایش اعتماد به نفس کودکان می شود.
 6. رفع مشکلاتی كه ممكن است حين گفتار و بلعیدن غذا به وجود آيد.
 7. باعث کاهش احتمال شکسته شدن دندان های بیرون زده می شود.
 8. باعث بهبود رعایت بهداشت دهان و دندان و ترک عادات بد دهانی در کودکان می شود.

نحوه تشخیص نیاز کودکان به ارتودنسی پیشگیری توسط والدین :

برخی از والدین این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که با مشاهده چه علائمی کودک خود را به متخصص ارتودنسی ببریم؟

باید پاسخ داد والدین با مشاهده علائم ذیل بهتر است کودک خود را به متخصص ارتودنسی ببرند.

 • افتادن دندان شیری پیش از ۵ سالگی
 • تنفس دهانی کودک
 • دشواری در جویدن و گاز زدن
 • اختلالات گفتاری
 • نحوه قراری گیری دندان ها بر روی هم
 • مکیدن انگشت

اما در مواقعی که والدین کودک خود را به صورت مرتب به دندانپزشکی اطفال ببرند، در صورت نیاز متخصص دندانپزشک کودکان آن ها را راهنمایی می کند.

 

ارتودنسی پیشگیری

انتخاب بهترین دندانپزشک برای ارتودنسی پیشگیری در کودکان به شرح ذیل می باشد:

برای انتخاب یک متخصص ارتودنسی خوب می توانید از دندانپزشک کودکان ، کودک خود راهنمایی بگیرید، همچنین با گسترش فضای اینترنت می توانید در گوگل جستجو نمایید.

پس از تهیه لیستی از بهترین متخصصین ارتودنسی کودک خود را نزد او ببرید تا با استفاده از دستگاه های مخصوص از بروز ناهنجاری های فکی و دندانی در کودک جلوگیری کند.

یکی از نگرانی های والدین در رابطه با ارتودنسی های پیشگیری ، میزان درد آن می باشد زیرا والدین معتقدند کودک آن ها تحمل درد ناشی از ارتودنسی های پیشگیری را ندارد در این باره باید گفت درد بعد از ارتودنسی پیشگیری امری طبیعی است که با گذشت زمان از شدت آن کاسته شده و کودک قادر به تحمل آن خواهد بود.

در برخی از مواقع کودکانی که در سنین پایین تر از روش درمانی ارتودنسی پیشگیری استفاده کرده اند در سنین نوجوانی نیز به یک دوره کوتاه استفاده از ارتودنسی نیاز پیدا می کنند اما نکته قابل تامل این می باشد که با استفاده از ارتودنسی پیشگیری بسیاری از مشکلات در دوران کودکی بر طرف می شود و برای درمان نهایی نیاز به استنفاده از ارتودنسی در دوره نوجوانی است که در این صورت هزینه و طول درمان کودک در دوره نوجوانی بسیار کمتر از دیگران می باشد.

بسیاری از والدین در این باره نگران می باشند که که انجام روش های متفاوت ارتودنسی پیشگیری ، باعث عدم انجام بسیاری از فعالیت های کودکان هم چون شنا ، صحبت کردن و غیره شود اما این گونه نیست ؛ تنها به مدت زمان کوتاهی طی چند روز نیاز است که کودک به آن ها عادت کند و پس از آن کودک می تواند تمامی فعالیت های خود را همانند گذشته انجام دهد.

روش های ارتودنسی پیشگیری به شرح ذیل می باشد:

هدگیر دندان

از هدگير برای اصلاح رابطه فكى بالا و پائين استفاده مى شود. اين وسيله معمولاً در سنين رشد كودك استفاده مى شود تا با كمك رشد كودك، مشكلات رابطه فكى اصلاح شود.

منع مکیدن انگشت شست

در صورتی که کودک عادت به مکیدن انگشت دارد باید برای جلوگیری از بروز مشکلات فکی و دندانی این عادت را ترک نماید، برای ترک عادت مکیدن دندان می توانید به مقالات جامعی که تهیه شده و در وب سایت موجود است مراجعه کنید.

فضانگهدارنده

دندان های شیری باعث هدایت دندان های دائمی به سمت موقعیت اصلی شان می شود، بنابراین اگر دندانی در اثر حادثه ای زودتر از موعد بیوفتد بهترین دندانپزشک کودکان برای جلوگیری از بهم ریختگی دندان ها از فضانگهدار استفاده می کند.

كشيدن دندان شيرى بيش از حد باقيمانده

گاهى دندانهاى شيرى در زمان مناسب خود نمى افتند و سبب انحراف در رويش دندان دائمى مى شوند. در اين مواقع متخصص دندانپزشكى كودكان ، دندان شيرى بيش از حد باقىمانده را كشيده و مسير را براى رويش مناسب دندان دائمى فراهم مى كند.

وسیع کننده کام

وسیع کننده کام ، در انوع متفاوتی وجود دارد که در فك بالا يا پايين جایگذاری شده و به منظور پهن کردن فک کودک استفاده می شوند.

 

طول درمان ارتودنسی پیشگیری

دوره درمان ارتودنسی پیشگیری ، بسیار کوتاه می باشد و با مراجعه به بهترین متخصص دندانپزشک کودکان و رعایت صحیح نکات بعد از ارتودنسی پیشگیری ، بيماران بهترین نتیجه را در مدت زمان کوتاهی خواهند گرفت.

نکات بعد از ارتودنسی پیشگیری

 1. یکی از مهم ترین نکات پس از ارتودنسی پیشگیری ، که بسیار به والدین گوشزد می شود رعایت بهداشت دندان و دهان کودک می باشد ؛ برای نمونه کودکان باید به طور مرتب از نخ دندان و مسواک مخصوص استفاده کنند تا دچار مشکلاتی هم چون پوسیدگی دندان نشوند.
 2. یکی دیگر از نکات بسیار مهم در ارتودنسی پیشگیری ، رعایت رژیم غذایی می باشد زیرا کودکان باید از مصرف مواد غذایی بسیار سفت که باعث آسیب رساندن به ابزارهای ارتودنسی می شود خوددارى کنند.
 3. در صورتی که فرزند شما از ارتودنسی متحرک استفاده می کند شما باید در نگهداری آن بسیار دقت کنید برای مثال در مواقعی که کودک از آن استفاده نمی کند طبق گفته دندانپزشک اطفال ارتودنسی را تمیز کرده و جهت جلوگیری از آسیب دیدن ، آن را در محفظه مخصوص خود قرار دهید.

هزینه ارتودنسی پیشگیری چقدر می باشد؟

هزینه ارتودنسی پیشگیری با توجه به شدت عارضه و مشکلات موجود در دهان کودک ، دستمزد متخصص ارتودنسی و دندانپزشک کودکان و غیره تعیین می شود.