ارتودنسی کودکان

فهرست مطالب

همه چیز درباره ارتودنسی کودکان

درمان ارتودنسی کودکان اهمیت بسیاری دارد. ریشه نامرتبی های دندان و ناهنجاری های فکی از کودکی است ؛ به همین علت با مراجعه دوره ای به متخصص دندانپزشکی کودکان والدین می توانند از بروز نامرتبی دندان در بزرگسالی جلوگیری کنند ؛ مراقبت و ارزيابى ارتودنسى در سنين پائين توسط دکتر متخصص ارتودنسی اطفال ، سبب خواهد شد كه در صورت وجود ناهنجارى ، اين مشكلات تشخيص داده شده و در صورت امكان با اقدامات پيشگيرانه سعى در اصلاح آن كرد و گاهى تنها با تحت نظر گرفتن وضعيت ، شرايط را بررسى كرده و در زمان مناسب مداخله لازم را انجام داد.

ارتودنسی کودکان

بنابراين ، اهميت ويزيت اوليه ارتودنسى در سنين پائين مشخص مى شود ، چرا كه بسيارى از مشكلات ارتودنسى در سنين پائين قابل درمان مى باشند.

چه مشکلاتی در کودکان نیاز به ارتودنسی دارد ؟

بسيارى از كودكان داراى مشكلات و ناهنجارى در فكين و دندان هاى خود هستند. اين مشكلات و ناهنجاری ها بسته به علت و شرايط بيمار در سنين مختلف قابل درمان و پيگيرى هستند ؛ گاهى برخى از  اين مشكلات در سنين پائين به دليل رشد كودك قابل درمان هستند و بنابراين ، به دليل ايجاد نتيجه بهتر در سنين پائين توصيه مى شود ، درمان در اين سنين انجام شود.

از جمله اين مشكلات ، مى توان به بزرگ بودن فك بالا يا حتى تنگ بودن فك بالا و كوچكى فك پائين اشاره نمود ؛ اين مشكلات از جمله مواردى است كه در صورت تشخيص و درمان در سنين پائين نتيجه بهترى خواهد داشت.

اما برخى مشكلات مانند بزرگى فك پائين ، از جمله مواردى است كه به دليل وجود رشد كودك و افزايش سايز فك پائين به مرور زمان توصيه مى شود كه درمان نشود و درمان در سنين بالاتر به صورت ارتودنسى يا تركيب ارتودنسى و جراحى فك انجام شود.

گاهى درمان زود هنگام اين موارد سبب طولانى شدن زمان درمان خواهد شد كه بر همكارى كودك در روند درمان اثر گذار خواهد بود ؛ همچنين درمان اين موارد سبب صرف هزينه هاى بى مورد خواهد شد كه ممكن است فرد را از ادامه درمان باز دارد.

در صورتی که کودک مشکلاتی ؛ مانند اوربایت ، کراس بایت یا دیپ بایت شدید داشته باشد ، مى توان اين موارد را در سنين پائين درمان نمود ؛ گاهى رویش دندان ها در جای نامناسب در دهان که باعث بهم ریختگی آن ها می شود كه اين مورد را نيز مى توان با ارتودنسى درمان نمود.

وجود اختلالات بایتی ( بستن دندان ها بر روى هم ) باعث بروز پوسیدگی و ساییدگی دندان های دائمی می شود ؛ بنابراين در صورت نامرتبى و بهم ريختگى دندان براى جلوگيرى از مشكلات ، توصيه مى شود درمان ارتودنسى انجام شود.

آیا کودک ما نیاز به ارتودنسی پیشگیری دارد ؟

در ذیل ، به برخی از مشکلاتی اشاره شده است که درمان آن ها ، نیاز به انجام ارتودنسی پیشگیری دارد.

 1. مشکل در جویدن غذا ( مشکلات بایت )
 2. اختلال در گفتار
 3. تنفس دهانی
 4. از دست دادن زود یا دیرتر از موعد دندان های شیری
 5. جلو آمدگی دندان ها
 6. نرسیدن دندان های فک بالا و پایین به هم
 7. نامرتبی دندان ها
 8. عدم فضای کافی برای رشد دندان های دائمی
 9. و از این قبیل موارد

ارتودنسی کودکان

درمان های ارتودنسی :

روش هاى مختلفى براى درمان ارتودنسى ثابت وجود دارد كه بسته به شرايط و مشكل بيمار و همچنين ، تمايل بيمار از آن ها استفاده مى شود ؛ انواع بریس های قابل استفاده برای درمان ارتودنسی به شرح ذیل می باشد :

 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی نامرئی
 • ارتودنسی پشت دندانی یا لینگوال
 • ارتودنسی فلزی

سن مناسب ارتودنسی کودکان چه زمانی می باشد ؟

اغلب والدین با مراجعه به دندانپزشک کودکان این سوال را می پرسند که بهترین سن برای آغاز درمان ارتودنسی چه زمانی می باشد ، باید پاسخ دهیم بهترین و مناسب ترین سن درمان ارتودنسی سن ۷ سالگی می باشد ؛ اما این سن با توجه به نوع و شدت عارضه متفاوت می باشد ، به عنوان مثال درمان عقب بودن فک بالا در سنین ١٠ يا ١١ سالگی انجام می شود.

علت نامنظمی دندان های کودکان چیست ؟

نامرتبی دندان در کودکان ، می تواند در اثر وراثت ، عدم هماهنگی اندازه دندان ها با فضای موجود در فک و از این قبیل موارد بروز یابد.

دکتر متخصص ارتودنسی کودکان :

زمانی که متخصص دندانپزشکی کودکان تشخیص دهد که کودک نیاز به انجام درمان ارتودنسی دارد او را به یک فوق تخصص ارتودنسی خوب معرفی می کند تا روند درمان خود را از سنین کودکی آغاز نماید.

بنابراين به والدين توصيه مى شود ، ابتدا براى تشخيص مشكلات ارتودنسى كودك خود به يك متخصص دندانپزشكى اطفال مراجعه نمايند و سپس در صورت نياز متخصص دندانپزشكى كودكان ، آنها را به يك متخصص ارتودنسى جهت درمان ارجاع مى دهند .

در صورتى هم كه بيمار نيازمند درمان در اين سنين نباشد ، متخصص دندانپزشكى اطفال كودك را تحت نظر مى گيرد تا در زمان مناسب او را به يك متخصص ارتودنسى جهت درمان ارجاع كند.

در برخی مواقع والدین در درمان ناهنجاری های دندانی و فکی کودک سهل انگاری می کنند ، باید بگوییم بهم ریختگی دندان ها باعث بروز مشکلاتی همچون تکلم و جویدن غذا می شود ؛ همچنين نامرتبى دندان ها باعث ایجاد مشکل در رعایت بهداشت دهان و دندان می شود.

بنابراين نه تنها درمان ارتودنسى سبب ايجاد ظاهر مناسب در كودك و افزايش اعتماد به نفس او مى شود بلكه از ايجاد مشكلات ناشى از اين بهم ريختگى ها نيز جلوگيرى خواهد شد.

مدت زمان ارتودنسی کودکان چقدر می باشد؟

باید بگوییم درمان ارتودنسی دندان کودکان مدت زمان معینی ندارد و طول درمان با توجه به شدت عارضه در کودک بستگی دارد.

با این وجود مدت زمان درمان ارتودنسی دندان می تواند بین ۶ الی ۳۰ ماه باشد و بعد از آن نیز کودک باید به مدت مشخصی از نگهدارنده استفاده کند ؛ چرا که دندان ها تمایل دارند به موقعیت خود بازگردند که با استفاده از نگهدارنده این مشکل نیز رفع می شود.

اين نگهدارنده هاى ارتودنسى به شكل ثابت يا متحرك هستند كه متخصص ارتودنسى براى حفظ نتايج درمان اكيداً توصيه به استفاده از آن ها مى كند.

مراقبت های بعد از ارتودنسی کودکان به شرح ذیل می باشد :

 1. مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان بسیار مهم می باشد و والدین باید خود و کودک آن ها را رعایت کنند ؛ چرا که با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودسنی احتمال اینکه دندان دچار پوسیدگی شود زیاد است.
 2. به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
 3. به طور مرتب از دهانشویه استفاده کنید.
 4. از خوردن مواد غذایی سفت مانند ته دیگ ، ذرت ، سیب و غیره خودداری کنید. مراقبت از سيم و براكت هاى ارتودنسى سبب ايجاد نتايج مطلوب مى شود و در صورتى كه به هر دليلى اين وسايل آسيب ببينند ، درمان طولانى تر شده و نتايج در زمان طولانى ترى به دست خواهد آمد.

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

در این دوران کودک باید از خوردن مواد غذایی سفت و چسبنده جدا پرهیز کند ؛ چرا که استفاده از این مواد می تواند باعث آسیب به دستگاه ارتودنسی و پوسیدگی دندان شود.

آیا ارتودنسی دندان در کودکان درد دارد ؟

باید بگوییم زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان کودک قرار گرفت به دندان ها فشار اعمال می کند ؛ این فشار تا چند روز باعث احساس درد در کودک می شود ؛ در این مدت دندانپزشک برای کودک مسکن هایی تجویز می کند که توصیه می شود ، برای کاهش درد دندان از آن ها استفاده شود و والدین سعی کنند در این مدت کودک را بیشتر درک نمایند و به بی قراری های او توجه کنند.

در حالت کلی باید ذکر کرد ، درد ارتودنسی ، با توجه به فاکتورهای متعدد ؛ از جمله سن ، جنس ، آستانه تحمل درد ، میزان نیروی وارد شده و از این قبیل موارد در هر کودک ، متفاوت می باشد ؛ برای این منظور می توانید از متخصص دندانپزشکی کودکان راهنمایی بگیرید.

برای گرفتن مشاوره و راهنمایی با دکتر ماندانا حجازی می توانید از طریق صفحات اجتماعی یا وب سایت ارتباط برقرار کنید ؛ همچنين شماره های تماس و آدرس مطب ایشان نیز در سایت و صفحه اینستاگرام ایشان موجود است.

مزایای درمان ارتودنسی در کودکان چیست ؟

 1. با ارتودنسی در دوران کودکی احتمال انجام درمان های تهاجمی در بزرگسالی کاهش می یابد.
 2. در سنین کودکی راحت تر می توان رشد فکین را کنترل نمود تا در بزرگسالی نیازی به درمان ارتوسرجری نداشته باشند.
 3. با ارتودنسی دندان کودکان آسیب دیدن دندان های جلو آمده پیشین کاهش می یابد.
 4. انجام ارتودنسی دندان در کودکان فضای کافی برای رشد دندان دائمی را در کودکان ایجاد می کند.
 5. با ارتودنسی دندان در کودکان احتمال بروز آسیب دیدگی دندان در آن ها کاهش می یابد.
 6. دندان های دائمی ، به مسیر درست خود هدایت می شوند و بدین ترتیب ، از نامرتبی دندان ها در آینده ، جلوگیری می شود.
 7. عادات بهداشتی دهان و دندان در کودکان ، بهبود پیدا می کند.
 8. کودکان ، اعتماد به نفس خود را مجددا به دست می آورند.
 9. از پیچیدگی درمان در بزرگسالی ، کاسته می شود.

انواع بریس های در ارتودنسی کودکان

بریس های فلزی

این نوع بریس معمولا از جنس استیل ضد زنگ گرید بالا بوده و جزء پرکاربردترین دستگاه های ارتودنسی ثابت محسوب می شود ؛ برای قابل قبول تر کردن و جذاب نمودن آن ها برای کودکان ، دندانپزشک از کش های رنگی برای نگه داشتن سیم دستگاه استفاده می کند و معمولا برای انتخاب آن ها رنگ مورد علاقه کودک را سوال می نماید.

ارتودنسی با بریس های فلزی

در این روش ارتودنسی ، که به روش سنتی ارتودنسی معروف است ، براکت های فلزی به دندان های کودک چسبانده می شوند. سیم های فلزی قوس دار ، از درون براکت های فلزی عبور می کنند و در نهایت به کمک نوار های لاستیکی کوچک ، در دهان ثابت می شوند. معمولا با توجه به شدت مشکلات دهان و دندان ، مدت زمان استفاده از ارتودنسی فلزی متفاوت می باشد ؛ ولی به صورت معمول درمان ارتودنسی بین ۱ تا ۳ سال به طول می انجامد. برای اینکه ارتودنتیست بتواند ، سیم ها و نوارهای لاستیکی را ، برای اعمال فشار مناسب بر روی دندان ها تنظیم کند ، لازم است در زمان هایی که توسط متخصص ارتودنسی کودکان ، تعیین می شود ، همراه کودک خود به ارتودنتیست مراجعه کنید.

مزایای ارتودنسی با براکت های فلزی

درمان ارتودنسی سنتی سریعترین و مقرون به صرفه ترین ، روش ارتودنسی دندان کودکان می باشد. بریس های فلزی ضد زنگ می توانند در سریع ترین زمان ممکن ، دندان ها را به جایگاه مناسب حرکت دهند. چون بچه ها در سنین کمتر ، از مسئولیت پذیری کافی برای نگهداری از ارتودنسی های شفاف و قابل جابه جایی در دهان ، برخوردار نیستند می توان گفت ، بریس های فلزی ثابت ، بهترین گزینه درمانی برای اطفال به شمار می روند.

معایب ارتودنسی فلزی

مهمترین جنبه منفی ارتودنسی فلزی ثابت ، مربوط به جنبه زیبایی آن در دهان می باشد. ممکن است کودکان از دیده شدن تجهیزات ارتودنسی در دهانشان خجالت زده شوند. همچنین در هنگام درمان ارتودنسی فلزی ثابت ، رژیم غذایی کودک باید به گونه ای باشد که ، از مواد غذایی که ممکن است بین تجهیزات ارتودنسی گیر کنند ، یا به آن آسیب برسانند ، اجتناب شود.

بریس های سرامیکی

این نوع بریس همرنگ دندان بوده و به عنوان یک تکنیک نوین در ارتودنسی می باشد که در سنین کودکی برای کمتر جلب توجه کردن دستگاه ارتودنسی موجود در دهان کودک مورد استفاده قرار می گیرد.

ارتودنسی با بریس های سرامیکی

این ارتودنسی مشابه ارتودنسی فلزی سنتی می باشد ؛ با این تفاوت که در آن برای کمتر دیده شدن تجهیزات ارتودنسی ، از تجهیزات سرامیکی شفاف همرنگ دندان استفاده می شود. برای تنظیم سیم ها و نوار های لاستیکی در این روش نیز ، کودک باید به صورت مرتب به ارتودنتیست اطفال مراجعه کند ، و مدت درمان مشابهی دارد.

مزایای بریس های سرامیکی

برای درمان های ارتودنسی در کودکان دارای سنین بالاتر ، ارتودنسی سرامیکی گزینه بسیار مناسبی است ؛ زیرا شفافیت و همرنگ دندان بودن تجهیزات ارتودنسی ، به کمتر دیده شدن ارتودنسی در دهان کودک کمک می کنند.

معایب ارتودنسی سرامیکی

بریس های ارتودنسی سرامیکی ، دارای اندازه های بزرگتر نسبت به بریس های فلزی هستند ، و همچنین دارای ظرافت و شکنندگی بیشتری هستند. مراقبت از بریس های سرامیکی بسیار اهمیت دارد ؛ بنابراین روش مناسبی برای درمان ارتودنسی در بچه های کم سن و سال نیستند. کودکان باید از مصرف مواد غذایی که سبب رنگ گرفتن بریس های سرامیکی می شود ، اجتناب کنند. این بریس ها نسبت به بریس های فلزی از هزینه بالاتری برخوردارند ؛ ولی نسبت به روش های درمانی ارتودنسی نامرئی هزینه کمتری دارند.

بریس های لینگوال

این نوع بریس مانند بریس های فلزی بوده و تنها تفاوت آن این است که در پشت دندان ها قرار می گیرد و قابل مشاهده و تشخیص نیست. ارتودنسی لینگوال که به ارتودنسی پشت دندانی معروف است ، یکی از روش های ارتودنسی ثابت در است. در این نوع ارتودنسی برای اینکه تجهیزات ارتودنسی در دهان مشاهده نشوند ، این تجهیزات در پشت دندان ها و داخل دهان نصب می شوند. به منظور یافتن مناسب ترین روش درمان ارتودنسی برای کودک خود ، می توانید با ارتودنتیست اطفال مشورت نمایید.

مزایای ارتودنسی لینگوال

در ارتودنسی لینگوال ، براکت ها و تجهیزات ارتودنسی در پشت دندان ها قرار می گیرند ؛ بنابراین برای بیمارانی که از دیده شدن تجهیزات ارتودنسی سنتی در دهان خود خجالت می کشند ، روش بهتری است.

معایب ارتودنسی لینگوال

به دلیل قرار گرفتن تجهیزات ارتودنسی در درون دهان ممکن است ، در روز های اول بعد از نصب ، ناراحتی و مشکلاتی را برای زبان کودک ایجاد کند و در تکلم و تلفظ کلمات توسط کودک ، مشکلاتی را برای او به وجود بیاورد. البته این مشکلات با گذشت چند روز و عادت کردن کودک به ارتودنسی ، برطرف می شود. چون سیم های ارتودنسی در داخل دهان قرار گرفته اند ، تنظیم آن ها سخت تر است و به مدت زمان بیشتری در هر جلسه ارتودنسی نیاز دارد ، و رعایت بهداشت دهان و دهان ، به دلیل دسترسی محدود تر به ارتودنسی ، دشوارتر از ارتودنسی فلزی سنتی می باشد.

ارتودنسی نامرئی

این نوع دستگاه ارتودنسی از پلاستیک شفاف و متحرک ساخته مى شود و تنها در موارد خاصى استفاده مى شود. تجهیزات ارتودنسی نامرئی ، شامل الاینرهای شفافی هستند که به صورت سفارشی و متناسب با دندان های کودک ، در لابراتوار ها ساخته می شوند و می توانند از دهان کودک خارج شوند ، و دارای قابلیت جا به جایی هستند. دارا بودن قابلیت جا به جایی به کودک شما این امکان را می دهد ، که در هنگام غذا خوردن ، مسواک زدن و ... به راحتی الاینر ها را از دهان خارج کند و مجددا در دهان خود قرار دهد.

عملکرد الاینر ها به این صورت است ، که با اعمال فشار تدریجی ، سبب حرکت دندان ها به موقعیت مناسب خود شوند. ارتودنسی نامرئی ، امروزه می تواند ناهنجاری هایی مانند نامرتبی خفیف دندان ها را برطرف کند. الاینر ها معمولا هر یک یا دو هفته یک بار نیاز به تعویض دارند ، و هر ۶ تا ۸ هفته نیز نیاز است برای بررسی وضعیت دندان ها به ارتودنتیست مراجعه نمایید.

ارتودنسی کودکان

مزایای ارتودنسی نامرئی

برای کودکانی که به ظاهر خود حساس هستند ، و نمی خواهند تجهیزات ارتودنسی در دهان آن ها دیده شود ، الاینر های نامرئی بهترین انتخاب هستند. از آن جایی که کودک می تواند در هنگام غذا خوردن ، الاینر ها را از دهان خود خارج کند نیاز به حذف غذاهای خاصی از رژیم غذایی او نیست. همچنین کودک با برداشتن الاینر ها ، به راحتی می تواند بهداشت دهان و دندان را رعایت کند. از این رو والدین نگرانی بابت آسیب دیدن تجهیزات ارتودنسی و یا گیر کردن غذا در آن را ندارند. همچنین این نوع ارتودنسی لبه های تیزی ندارد ، و درد و ناراحتی ارتودنسی های فلزی سنتی را در کودک ایجاد نمی کند.

معایب ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی با الاینرهای نامرئی ، گران ترین نوع ارتودنسی محسوب می شود. همچنین به دلیل داشتن قابلیت جا به جایی ممکن است کودک آن ها را گم کند. الاینرهای ارتودنسی نامرئی بسیار ظریف و شکننده هستند. نوع درمانی که می توان با استفاده از این روش انجام داد ، بسیار محدود است. اگر قصد دارید از ارتودنسی نامرئی برای درمان کودک خود استفاده کنید ، حتما با ارتودنتیست مشورت کنید. ارتودنتیست با بررسی مشکلات دهان و دندان کودک ، می تواند مناسب ترین روش ارتودنسی برای درمان را به شما پیشنهاد دهد.

استفاده از فضا نگهدار در ارتودنسی کودکان

از دیگر تکنیک های مداخله درمانی برای کودکان می توان به استفاده از فضا نگهدار اشاره کرد.

در این روش در صورتی که دندان شیری کودک پیش از زمان موعد در اثر تصادف ، پوسیدگی و غیره از بین رفته باشد در دهان کودک جای می گیرد و باعث می شود ؛ فضای دندان برای رشد دندان دائمی در دهان حفظ شود و دندان ها دچار نامرتبی و غیره نشوند.