ارتودنسی کودکان

همه چیز درباره ارتودنسی کودکان

ارتودنسی کودکان : ریشه نامرتبی های دندان و ناهنجاری های فکی از کودکی است ؛ به همین علت با مراجعه دوره ای به متخصص دندانپزشکی کودکان والدین می توانند از بروز نامرتبی دندان در بزرگسالی جلوگیری کنند ؛ مراقبت و ارزيابى ارتودنسى در سنين پائين ، سبب خواهد شد كه در صورت وجود ناهنجارى ، اين مشكلات تشخيص داده شده و در صورت امكان با اقدامات پيشگيرانه سعى در اصلاح آن كرد و گاهى تنها با تحت نظر گرفتن وضعيت ، شرايط را بررسى كرده و در زمان مناسب مداخله لازم را انجام داد. ( دندانپزشک اطفال )

ارتودنسی کودکان

بنابراين ، اهميت ويزيت اوليه ارتودنسى در سنين پائين مشخص مى شود ، چرا كه بسيارى از مشكلات ارتودنسى در سنين پائين قابل درمان مى باشند.

چه مشکلاتی در کودکان نیاز به ارتودنسی دارد ؟

بسيارى از كودكان داراى مشكلات و ناهنجارى در فكين و دندان هاى خود هستند. اين مشكلات و ناهنجاری ها بسته به علت و شرايط بيمار در سنين مختلف قابل درمان و پيگيرى هستند ؛ گاهى برخى از  اين مشكلات در سنين پائين به دليل رشد كودك قابل درمان هستند و بنابراين ، به دليل ايجاد نتيجه بهتر در سنين پائين توصيه مى شود ، درمان در اين سنين انجام شود.

از جمله اين مشكلات ، مى توان به بزرگ بودن فك بالا يا حتى تنگ بودن فك بالا و كوچكى فك پائين اشاره نمود ؛ اين مشكلات از جمله مواردى است كه در صورت تشخيص و درمان در سنين پائين نتيجه بهترى خواهد داشت.

 

اما برخى مشكلات مانند بزرگى فك پائين ، از جمله مواردى است كه به دليل وجود رشد كودك و افزايش سايز فك پائين به مرور زمان توصيه مى شود كه درمان نشود و درمان در سنين بالاتر به صورت ارتودنسى يا تركيب ارتودنسى و جراحى فك انجام شود.

گاهى درمان زود هنگام اين موارد سبب طولانى شدن زمان درمان خواهد شد كه بر همكارى كودك در روند درمان اثر گذار خواهد بود ؛ همچنين درمان اين موارد سبب صرف هزينه هاى بى مورد خواهد شد كه ممكن است فرد را از ادامه درمان باز دارد.

در صورتی که کودک مشکلاتی ؛ مانند اوربایت ، کراس بایت یا دیپ بایت شدید داشته باشد ، مى توان اين موارد را در سنين پائين درمان نمود ؛ گاهى رویش دندان ها در جای نامناسب در دهان که باعث بهم ریختگی آن ها می شود كه اين مورد را نيز مى توان با ارتودنسى درمان نمود.

وجود اختلالات بایتی ( بستن دندان ها بر روى هم ) باعث بروز پوسیدگی و ساییدگی دندان های دائمی می شود ؛ بنابراين در صورت نامرتبى و بهم ريختگى دندان براى جلوگيرى از مشكلات ، توصيه مى شود درمان ارتودنسى انجام شود.

آیا کودک ما نیاز به ارتودنسی پیشگیری دارد ؟

در ذیل ، به برخی از مشکلاتی اشاره شده است که درمان آن ها ، نیاز به انجام ارتودنسی پیشگیری دارد.

 1. مشکل در جویدن غذا ( مشکلات بایت )
 2. اختلال در گفتار
 3. تنفس دهانی
 4. از دست دادن زود یا دیرتر از موعد دندان های شیری
 5. جلو آمدگی دندان ها
 6. نرسیدن دندان های فک بالا و پایین به هم
 7. نامرتبی دندان ها
 8. عدم فضای کافی برای رشد دندان های دائمی
 9. و از این قبیل موارد

ارتودنسی کودکان

درمان های ارتودنسی :

روش هاى مختلفى براى درمان ارتودنسى ثابت وجود دارد كه بسته به شرايط و مشكل بيمار و همچنين ، تمايل بيمار از آن ها استفاده مى شود ؛ انواع بریس های قابل استفاده برای درمان ارتودنسی به شرح ذیل می باشد :

 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی نامرئی
 • ارتودنسی پشت دندانی یا لینگوال
 • ارتودنسی فلزی

سن مناسب ارتودنسی کودکان چه زمانی می باشد ؟

اغلب والدین با مراجعه به دندانپزشک کودکان این سوال را می پرسند که بهترین سن برای آغاز درمان ارتودنسی چه زمانی می باشد ، باید پاسخ دهیم بهترین و مناسب ترین سن درمان ارتودنسی سن ۷ سالگی می باشد ؛ اما این سن با توجه به نوع و شدت عارضه متفاوت می باشد ، به عنوان مثال درمان عقب بودن فک بالا در سنین ١٠ يا ١١ سالگی انجام می شود.

علت نامنظمی دندان های کودکان چیست ؟

نامرتبی دندان در کودکان ، می تواند در اثر وراثت ، عدم هماهنگی اندازه دندان ها با فضای موجود در فک و از این قبیل موارد بروز یابد.

دکتر متخصص ارتودنسی کودکان :

زمانی که متخصص دندانپزشکی کودکان تشخیص دهد که کودک نیاز به انجام درمان ارتودنسی دارد او را به یک فوق تخصص ارتودنسی خوب معرفی می کند تا روند درمان خود را از سنین کودکی آغاز نماید.

بنابراين به والدين توصيه مى شود ، ابتدا براى تشخيص مشكلات ارتودنسى كودك خود به يك متخصص دندانپزشكى اطفال مراجعه نمايند و سپس در صورت نياز متخصص دندانپزشكى كودكان ، آنها را به يك متخصص ارتودنسى جهت درمان ارجاع مى دهند .

در صورتى هم كه بيمار نيازمند درمان در اين سنين نباشد ، متخصص دندانپزشكى اطفال كودك را تحت نظر مى گيرد تا در زمان مناسب او را به يك متخصص ارتودنسى جهت درمان ارجاع كند.

 

در برخی مواقع والدین در درمان ناهنجاری های دندانی و فکی کودک سهل انگاری می کنند ، باید بگوییم بهم ریختگی دندان ها باعث بروز مشکلاتی همچون تکلم و جویدن غذا می شود ؛ همچنين نامرتبى دندان ها باعث ایجاد مشکل در رعایت بهداشت دهان و دندان می شود.

بنابراين نه تنها درمان ارتودنسى سبب ايجاد ظاهر مناسب در كودك و افزايش اعتماد به نفس او مى شود بلكه از ايجاد مشكلات ناشى از اين بهم ريختگى ها نيز جلوگيرى خواهد شد.

مدت زمان ارتودنسی کودکان چقدر می باشد؟

باید بگوییم درمان ارتودنسی دندان کودکان مدت زمان معینی ندارد و طول درمان با توجه به شدت عارضه در کودک بستگی دارد.

با این وجود مدت زمان درمان ارتودنسی دندان می تواند بین ۶ الی ۳۰ ماه باشد و بعد از آن نیز کودک باید به مدت مشخصی از نگهدارنده استفاده کند ؛ چرا که دندان ها تمایل دارند به موقعیت خود بازگردند که با استفاده از نگهدارنده این مشکل نیز رفع می شود.

اين نگهدارنده هاى ارتودنسى به شكل ثابت يا متحرك هستند كه متخصص ارتودنسى براى حفظ نتايج درمان اكيداً توصيه به استفاده از آن ها مى كند.

مراقبت های بعد از ارتودنسی کودکان به شرح ذیل می باشد :

 1. مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان بسیار مهم می باشد و والدین باید خود و کودک آن ها را رعایت کنند ؛ چرا که با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان در دوران ارتودسنی احتمال اینکه دندان دچار پوسیدگی شود زیاد است.
 2. به طور مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
 3. به طور مرتب از دهانشویه استفاده کنید.
 4. از خوردن مواد غذایی سفت مانند ته دیگ ، ذرت ، سیب و غیره خودداری کنید. مراقبت از سيم و براكت هاى ارتودنسى سبب ايجاد نتايج مطلوب مى شود و در صورتى كه به هر دليلى اين وسايل آسيب ببينند ، درمان طولانى تر شده و نتايج در زمان طولانى ترى به دست خواهد آمد.

ارتودنسی کودکان

تغذیه در دوران درمان ارتودنسی

در این دوران کودک باید از خوردن مواد غذایی سفت و چسبنده جدا پرهیز کند ؛ چرا که استفاده از این مواد می تواند باعث آسیب به دستگاه ارتودنسی و پوسیدگی دندان شود.

آیا ارتودنسی دندان در کودکان درد دارد ؟

باید بگوییم زمانی که دستگاه ارتودنسی در دهان کودک قرار گرفت به دندان ها فشار اعمال می کند ؛ این فشار تا چند روز باعث احساس درد در کودک می شود ؛ در این مدت دندانپزشک برای کودک مسکن هایی تجویز می کند که توصیه می شود ، برای کاهش درد دندان از آن ها استفاده شود و والدین سعی کنند در این مدت کودک را بیشتر درک نمایند و به بی قراری های او توجه کنند.

در حالت کلی باید ذکر کرد ، درد ارتودنسی ، با توجه به فاکتورهای متعدد ؛ از جمله سن ، جنس ، آستانه تحمل درد ، میزان نیروی وارد شده و از این قبیل موارد در هر کودک ، متفاوت می باشد ؛ برای این منظور می توانید از متخصص دندانپزشکی کودکان راهنمایی بگیرید.

برای گرفتن مشاوره و راهنمایی با دکتر ماندانا حجازی می توانید از طریق صفحات اجتماعی یا وب سایت ارتباط برقرار کنید ؛ همچنين شماره های تماس و آدرس مطب ایشان نیز در سایت و صفحه اینستاگرام ایشان موجود است.

مزایای درمان ارتودنسی در کودکان چیست ؟

 1. با ارتودنسی در دوران کودکی احتمال انجام درمان های تهاجمی در بزرگسالی کاهش می یابد.
 2. در سنین کودکی راحت تر می توان رشد فکین را کنترل نمود تا در بزرگسالی نیازی به درمان ارتوسرجری نداشته باشند.
 3. با ارتودنسی دندان کودکان آسیب دیدن دندان های جلو آمده پیشین کاهش می یابد.
 4. انجام ارتودنسی دندان در کودکان فضای کافی برای رشد دندان دائمی را در کودکان ایجاد می کند.
 5. با ارتودنسی دندان در کودکان احتمال بروز آسیب دیدگی دندان در آن ها کاهش می یابد.
 6. دندان های دائمی ، به مسیر درست خود هدایت می شوند و بدین ترتیب ، از نامرتبی دندان ها در آینده ، جلوگیری می شود.
 7. عادات بهداشتی دهان و دندان در کودکان ، بهبود پیدا می کند.
 8. کودکان ، اعتماد به نفس خود را مجددا به دست می آورند.
 9. از پیچیدگی درمان در بزرگسالی ، کاسته می شود.

انواع بریس های در ارتودنسی کودکان

 • بریس های فلزی

این نوع بریس معمولا از جنس استیل ضد زنگ گرید بالا بوده و جزء پرکاربردترین دستگاه های ارتودنسی ثابت محسوب می شود ؛ برای قابل قبول تر کردن و جذاب نمودن آن ها برای کودکان ، دندانپزشک از کش های رنگی برای نگه داشتن سیم دستگاه استفاده می کند و معمولا برای انتخاب آن ها رنگ مورد علاقه کودک را سوال می نماید.

 • بریس های سرامیکی

این نوع بریس همرنگ دندان بوده و به عنوان یک تکنیک نوین در ارتودنسی می باشد که در سنین کودکی برای کمتر جلب توجه کردن دستگاه ارتودنسی موجود در دهان کودک مورد استفاده قرار می گیرد.

 • بریس های لینگوال

این نوع بریس مانند بریس های فلزی بوده و تنها تفاوت آن این است که در پشت دندان ها قرار می گیرد و قابل مشاهده و تشخیص نیست.

 • ارتودنسی نامرئی

این نوع دستگاه ارتودنسی از پلاستیک شفاف و متحرک ساخته مى شود و تنها در موارد خاصى استفاده مى شود.

 • استفاده از فضا نگهدار در ارتودنسی کودکان

از دیگر تکنیک های مداخله درمانی برای کودکان می توان به استفاده از فضا نگهدار اشاره کرد.

در این روش در صورتی که دندان شیری کودک پیش از زمان موعد در اثر تصادف ، پوسیدگی و غیره از بین رفته باشد در دهان کودک جای می گیرد و باعث می شود ؛ فضای دندان برای رشد دندان دائمی در دهان حفظ شود و دندان ها دچار نامرتبی و غیره نشوند.