بروساژ دندان

بروساژ دندان

بروساژ دندان چيست ؟ بروساژ و جرمگیری دندان یکی از رایج ترین روش های از بین بردن زردی و جرم های موجود بر روی دندان می باشد.

معمولا بروساژ دندان یا پولیش دندان بعد از جرمگیری انجام می شود.

بروساژ دندان چگونه انجام می شود؟

پولیش دندان با استفاده از یک دستگاه دستی که در سر آن یک غلتک لاستیکی وجود دارد انجام می شود.

همچنین بهتر است بدانید که این فرآیند با استفاده از پروفیلاکسی که خمیر بروساژ بوده و دارای ذرات ساینده می باشد صورت می گیرد.

در این روش پس از اینکه بهترین دندان پزشک جرم های موجود بر روی دندان را از بین برد، دندان ها را با استفاده از دستگاه به خمیر مخصوص بروساژ آغشته می کند.

این دستگاه سپس بر روی سطح دندان ها توسط دندانپزشک حرکت داده می شود و تمامی رنگدانه ها و رسوبات موجود به طور کامل از بین می روند و دندان سفید و زیبا می شود.

 

 

بروساژ دندان

 

تفاوت بروساژ و جرمگیری چیست ؟

حال ممکن است این سوال در ذهن تان ایجاد شود که بروساژ و جرمگیری چه تفاوتی با یکدیگر دارند که باید بگوییم جرمگیری باعث از بین رفتن پلاک های میکروبی و جرم موجود بر روی دندان می شود، این پلاک ها سفت و زرد رنگ بوده و به راحتی با مسواک زدن از بین نمی روند.

اما بروساژ روشی است که در آن لک های موجود بر روی دندان که در اثر مصرف برخی مواد غذایی ایجاد می شود رفع می گردد.

اهمیت انجام جرمگیری و بروساژ دندان چیست ؟

زمانی که پلاک های میکروبی بر روی دندان جمع می شوند به مرور زمان باعث ایجاد یک لایه زرد و سفت بر روی دندان می شود که به مرور زمان و در صورت رفع نشدن آن باعث ایجاد حساسیت و پوسیدگی دندان می شود.

همچنین در صورتی که لک های روی دندان که در اثر مصرف موادی همچون قهوه ، شکلات و غیره بر روی دندان ایجاد شده است با بروساژ رفع نشود باعث بدرنگی دندان های کودک می شود.

اما در صورتی که والدین کودک خود را به طور مرتب برای معاینه به بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان ببرند، بهترین دندانپزشک اطفال در صورت مشاهده جرم و لک روی دندان اقدام به رفع آن ها می کند تا دندان های کودک با گذشت زمان دچار پوسیدگی و بدرنگی نشود.

 

بروساژ دندان

 

مراقبت های بعد از جرمگیری و بروساژ دندان به شرح ذیل می باشد:

  • در صورتی که کودک شما پس از جرمگیری دچار التهاب و ناراحتی شد می توانید با مشورت دندانپزشک اطفال از داروهای مسکن به او بدهید.
  • تا یک روز بعد از جرمگیری و بروساژ دندان به دلیل حساس شدن مینای دندان از غذای های نرم و آبکی به کودک خود بدهید و بعد از یک روز می توانید از به او غذاهای جویدنی و سفت هم بدهید.
  • تا سه روز بعد از جرم گیری دندان و بروساژ ، نمک را در آب گرم حل کرده و به کودک خود بگویید با آن روزی سه باز دهان خود را بشوید در صورتی که کودک تان از انجام آن اجتناب کرد خود نیز در انجام این کار او را همراهی کنید.
  • اولین بار بعد از انجام بروساژ مسواک زدن به آرامی انجام شود.

هزینه بروساژ دندان چقدر می باشد؟

هزینه بروساژ دندان با توجه به دستمزد پزشک ، هزینه جرم گیری دندان و غیره تعیین می شود.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری - دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)