بهترین دکتر دندانپزشکی کودکان

بهترین دکتر دندانپزشکی کودکان

بهترین دکتر دندانپزشکی کودکان دانش کافی را درباره درمان و روانشناسی کودکان می داند و به این ترتیب می تواند با کودک ارتباط برقرار کرده و او را معاینه کند.

به این نکته مهم توجه کنید که والدین بهتر است با رویش اولین دندان شیری ، کودک خود را برای معاینه و آموزش مراقبت از دهان ودندان کودک به دندانپزشکی کودکان ببرند.

حال ممکن است این سوال در ذهن افراد ایجاد شود که چگونه می توان بهترین دکتر دندانپزشکی کودکان را انتخاب کرد؟

بهترین دکتر دندانپزشکی کودکان

باید بگوییم علاوه بر پرس و جو از دوستان و آشنایان با گسترش فضای اینترنت والدین می توانند در گوگل به عنوان مثال بهترین دکتر دندانپزشکی کودکان کرج را جستجو کنند و پس از آن برای مشاوره و معاینه به او مراجعه نمایند.

به این نکته مهم توجه کنید که دندانپزشک عمومی با متخصص دندانپزشک کودکان تفاوت دارد.

یک دندانپزشک کودکان دوره تخصص را گذرانده و با روانشناسی و روش ها درمانی مخصوص کودکان آشنایی دارد در حالی که یک دندانپزشک عمومی فقط نسبت به روش های عمومی آشنا بوده و دوره تخصص را نگذرانده است.

درباره خدماتی که در یک مرکز دندانپزشکی کودکان ارائه می شود می توان به موارد ذیل اشاره نمود:

 • عصب کشی دندان
 • جرمگیری و بروساژ
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان
 • رفع نامرتبی دندان
 • دندانپزشکی تحت بیهوشی
 • درمان و معاینه کودکان خاص
 • و غیره

افتادن دندان های شیری

معمولا دندان های شیری از سن ۵/۵ تا ۱۱ سالگی می افتند ؛ تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد می باشد ، ۱۰ دندان در فک بالا و ۱۰ دندان در فک پایین وجود دارد ؛ در حالی که تعداد دندان های دائمی ۳۲ عدد می باشد.

عصب کشی دندان کودکان

زمانی که پوسیدگی دندان کودک شما گسترش یابد و عصب دندان های او را درگیر کند ، بهترین راه حل با توجه به شرایط او انجام عصب کشی می باشد.

برخی از والدین می گویند مگر دندان های شیری نیز عصب دارند که نیاز به عصب کشی دندان است ؟ در این باره بگوییم دندان های شیری ، تمامی اعضا دندان های دائمی را دارند و هم چون آن ها نیاز به مراقبت دارند ، زیرا در صورت عدم مراقبت و درمان ، امکان تاثیر گذاری آن ها بر روی ریشه دندان های دائمی و در نتجیه خراب شدن آن ها وجود دارد.

بسیاری از والدین نگران درد ناشی از عصب کشی می باشند ، عصب کشی دندان های شیری تحت بی حسی موضعی انجام می شود ، بنابراین کودکان در حین انجام عصب کشی درد را احساس نمی کنند.

لازم به ذکر است مراحل انجام عصب کشی در دندان های شیری ، متفاوت با دندان های دائمی می باشد.

جلوگیری از پوسیدگی دندان

ساده ترین راه حل جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان ، مسواک زدن به طور مرتب می باشد.

یکی از مواردی که انجام آن تاثیر به سزایی در جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان دارد ، فیشور سیلانت می باشد ؛ فیشور سیلانت ، ماده ای است که دندانپزشک اطفال آن را بر روی دندان های کودکان قرار داده و بدین وسیله تمامی شیارهای موجود در دندان های آن ها از بین رفته و احتمال پوسیدگی دندان در کودکان کاهش می یابد ؛ راه های دیگری نیز جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان کودکان وجود دارد که در مقاله های جداگانه به طور مفصل درباره آن ها توضیح داده ایم.

رفع نامرتبی دندان

نامرتبی موجود در دندان های افراد ، دلایل زیادی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از :

 • ژنتیک
 • کوچک بودن فک
 • بزرگ بودن دندان ها
 • وجود دندان اضافه
 • و غیره.

بهترین راه حل برای درمان نامرتبی دندان ها ، انجام ارتودنسی می باشد.

درباره هر یک از مواد فوق به طور جامع مقالاتی تهیه شده و در وب سایت موجود است که می توانید به ان ها مراجعه کنید و اطلاعات جامعی به دست آورید.

همچنین درباره سوالات متداولی که والدین پرسیده اند نیز مقاله جامعی تهیه شده و در وب سایت موجود است.

دندان در آوردن کودکان

بهتر است بدانید که رویش دندان های شیری از۳ ماهگی الى ٣ سالگی می باشد و تعداد کل دندان های شیری ۲۰ عدد می باشد و در سن ۲ الی ۳ سالگی تمامی دندان های شیری کودک تکمیل می شود.

سلامت دندان های شیری باعث سلامت دندان های دائمی شود پس والدین بهتر است در حفظ و نگهداری آن ها کوشا باشند و فکر نکنند که چون دندان موقتی است نیاز به مراقبت ندارد.

دکتر ماندانا حجازی یکی از بهترین دکترهای دندانپزشکی کودکان در کرج درباره تمامی مواردی که والدین باید اطلاع داشته باشند ویدیو و مطلب تهیه نموده و در سایت و کانال آپارت و اینستاگرام قرار داده است.

شما عزیزان می توانید در صورت داشتن سوال از ایشان در وب سایت یا اینستاگرام سوال خود را پرسیده و پاسخ دریافت کنید.

 • بسیاری از والدین در این باره می پرسند که آیا بیمه هزینه های دندانپزشکی را متقبل می شود ؟

در پاسخ به این پرسش باید بگوییم پرداخت هزینه های دندانپزشکی بستگی به شرکت بیمه مورد نظر آن ها دارد ، زیرا هر کدام از شرکت های بیمه شرایط خود را دارند.