تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان

فهرست مطالب

تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان

برای مسواک زدن روش های متفاوتی وجود دارد که بیشتر افراد طریقه ی صحیح آن  را نمی دانند ، در این مقاله  تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان را به اطلاع شما می رسانیم .

 

 

تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان

تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان

تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان

 

از همان زمانی که اولین دندان رشد می کند باید مسواک زدن و تمیز نگه داشتن آن ها را اغاز کنید .

والدین باید از سن ٦ ماهگی و پس از رويش اولين دندان، دهان و دندانهاي کودک خود را تمیز نگه دارند .

برای تمیز کردن دندان های کودکان زیر دو سال از خمیر دندان استفاده نکنید ،  پس از سه سالگي می توانید برای تمیز کردن دندان ها از خمیر دندان استفاده کنید .

اگر کودک شما علاقه به مسواک زدن دارد اجازه دهید اين كار را انجام دهد و طریقه ی صحیح مسواک زدن را  به او آموزش دهید، اما به ياد داشته باشيد مسئوليت اوليه مسواك زدن تا سن ٧ سالگي بر عهده والدين است.

برای این که بهتر بتوانید دندان های کودک خود را مسواک بزنید ، او را روی پای خود نشانده سر کودک را روی آرنج خود قرار دهید .

در روز دو بار دندان های کودک را مسواک بزنید ، یک  نوبت بعد از صبحانه و یک نوبت شب قبل از خواب .

برای این که کودک به مسواک زدن علاقه پیدا کند :

  • اجازه دهید تا مسواک و خمیر دندان را خودش انتخاب کند ، مسواک هایی که سر کوچک و پرز های نرم داشته باشد برای کودک مناسب است .
  • در ابتدا برای اصولی مسواک زدن کودک سختگیری نکنید تمرکز را روی عادت کردن کودک برای مسواک زدن بگذارید .
  • بهترین راه برای علاقه مند كردن کودک به مسواک زدن اين است كه هم زمان با كودك خود مسواك بزنيد.
  • برای این که كودك مسواک زدن اصولي را یاد بگیرد می توانید مسواک زدن صبح را به او بسپارید و شب ها خودتان دندان هایش را مسواک بزنید .
  • برای مسواک زدن کودک می توانید او را تشویق به انجام این کار کنید ، مثلا هرچیزی که مورد علاقه ی او هست را به عنوان تشویق برای اون تهیه کنید .

 

 

 

تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان

تکنیک مناسب مسواک زدن در کودکان

 

تکنیک های مناسب مسواک زدن عبارت است از :

  • روش چرخشی ( roll) .
  • روش لرزش ( vibrator) .
  • روش دورانی ( circular)  .
  • روش عمومی .
  • روش افقی .

راحت ترین و شایع ترین روش برای مسواک زدن روش افقی است . این روش برای کودکانی که دندان های شیری دارند بسیار مناسب است .

در روش لرزشی از یک مسواک نرم استفاده می شود ، سر مسواک موازی سطح جونده دندان ها قرار داده می شود به گونه ای که سر مسواک ۴ _ ۳ دندان را پوشش بدهد . از انتها ( آخرین دندان ) آغاز می کنیم ، مسواک به طریقی روی دندان ها قرار داده می شود که زاویه ی ۴۵ درجه به وجود آید. با فشاری ملایم مسواک به عقب و جلوحرکت داده می شود ، این حرکت باید به صورت کوتاه انجام شود. پس از اتمام به سراغ دندان های بعدی می رویم.

برای استفاده از مسواک برقی تکنیکی وجود ندارد ، فقط باید برای قرار دادن مسواک بر روی دندان تمرکز داشته باشید و آن را به صورت منظم تکرار کنید . مطالعات نشان داده اند كه مسواك برقي برتري و مزيني از نظر كارايي بر مسواك زدن دستي ندارد، اما به دليل توليد ويبراسيوني شبيه وسايل دندانپزشكي، باعث حساسيت زدايي كودكان نسبت به دندانپزشكي شده و همچنين به دليل صدا و شكل خاص طراحي اين مسواك ها براي كودكان امكان افزايش انگيزه مسواك زدن وجود دارد.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضو هیئت علمی دانشگاه

(ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکــش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری - دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)