جلوگیری از پوسیدگی دندان

جلوگیری از پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان یکی از رایج ترین مشکلات موجود در میان بزرگسالان و کودکان می باشد، اما چه راه حل هایی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان وجود دارد؟

آیا تنها با مسواک زدن می توان از پوسیدگی جلوگیری کرد؟

چه عواملی باعث بروز پوسیدگی دندان در کودکان و بزرگسالان می شود؟

دندان ها در اثر عوامل متعددی اعم از رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ، مصرف بیش از اندازه شیرینی جات و شکلات ، وراثت و غیره دچار پوسیدگی می شوند.

اولین گام جهت جلوگیری از پوسیدگی دندان ها ، رعایت رژیم غذایی سالم ، سبک زندگی صحیح و رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد.

طبق مطالعات صورت گرفته ، نقش مواد غذایی و نوشیدنی ها در جلوگیری از بروز پوسیدگی در دندان ها ، بسیار مهم می باشد.

پوسیدگی دندانجلوگیری از پوسیدگی دندان

منظور از پوسیدگی دندان ، نرم شدن مینای دندان و در نهایت آسیب ساختاری دندان ها می باشد ؛ که در اثر اسیدهای ایجاد شده توسط باکتری ها در حین تجزيه قند در دهان ، ایجاد می شوند.

در صورتی که از حل شدن مواد معدنی مینای دندان جلوگیری نشود ، در دندان ها حفره هایی بروز می یابد که در طول زمان بسیار بزرگ تر شده و حتی می توانند سبب نابودی کل دندان نیز شوند.

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان :

اما والدین باید از کودکی به فکر جلوگیری از بروز این عارضه در کودکان خود باشند و آن ها را با رویش اولین دندان به دندانپزشکی کودکان ببرند تا تحت درمان قرار گیرند.

به این ترتیب اولین گام را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان های کودک خود برداشته اید اما توصیه می شود روند مراجعه برای معاینه و چکاپ را به صورت مرتب انجام دهید تا در صورت نیاز دندان های کودک به فلوراید تراپی و فیشور سیلانت انجام شود.

فلوراید تراپی

فلوراید یک ماده معدنی می باشد که در آب ، مواد خوراکی و غیره وجود دارد اما در برخی از مواقع میزان این ماده در آن ها نمی تواند مانع از پوسیدگی دندان کودکان شود به همین منظور به صورت وارنیش بر روی دندان های کودک زده می شود.

فلوراید تراپی باعث افزایش استحکام دندان ها در برابر پوسیدگی و غیره می شود.

انجام فلوراید تراپی ، به تمامی کودکان حتی آنانی که پوسیدگی دندان ندارند نیز توصیه می شود ؛ چرا که کودکان ، با توجه به سن کم شان توجه کافی نسبت به رعایت بهداشت دهان و دندان خود نشان نمی دهند ؛ از این رو با انجام این روش ، می توان بسیاری از نگرانی ها در رابطه با بروز پوسیدگی در دندان ها ، را کاهش داد.

فلوراید تراپی ، در داخل مطب انجام شده و نیاز به بیهوشی یا بی حسی ندارد ؛ چرا که کودکان در حین انجام آن ، دردی را احساس نمی کنند و علاوه بر آن فلوراید ، با طعم های متنوعی در بازار موجود است و برای کودکان آزار دهنده نمی باشد ؛ فلوراید در مطب به صورت ژل ، کف یا وارنیش می باشد و دندانپزشک اطفال ، آن را با استفاده از ابزاری همانند قلم مو بر روی دندان ها می زند .

لازم به تذکر است که خمیر دندان های فلوراید ، نیز در بازار موجود می باشد ؛ اما استفاده از آن ها بهتر است که تحت نظر متخصص دندانپزشک اطفال ، صورت گیرد ؛ چرا که استفاده بیش از حد از آن می تواند منجر به مسمویت در کودکان شود.

فیشور سیلانت

فیشورسیلانت یا شیار پوش از دیگر روش های جلوگیری از پوسیدگی می باشد، معمولا از این روش برای پوشاندن شیارهای موجود بر روی روی دندان های آسیا  استفاده می شود تا مواد غذایی در میان دندان ها گیر نکرده و باعث پوسیدگی و حفره دار شدن دندان ها نشود.

فیشور سیلانت روشی ایمن ، سریع و بدون درد جهت جلوگیری از بروز پوسیدگی در دندان ها می باشد.

لازم به تذکر است که از فیشور سیلانت ، تنها برای دندان های عقب، آسیای بزرگ و کوچک استفاده می شود و در دندان هایی که شیارهای طبیعی بین آن ها کم عمق باشند ، این روش انجام نمی گیرد .

نکاتی که والدین بهتر است بدانند:

  • به شما والدین محترم و عزیز توصیه می کنیم از دادن شیر و آبميوه  و غیره با شیشه به هنگام خواب به کودک خود خودداری کنید و سعی کنید بعد از هر بار شیر دادن لثه و دندان های کودک خود را با یک دستمال مرطوب تمیز کنید.
  • پس از بزرگ تر شدن کودک با استفاده از مسواک های انگشتی دندان های او را مسواک بزنید و بعد از اینکه کودک تان توانایی مسواک زدن را به دست آورد نحوه صحیح مسواک زدن را به او آموزش دهید.
  • سعی کنید به کودک خود آموزش دهید پس از هر بار خوردن خوراکی چسبنده و شیرینی جات دندان هایش را مسواك بزند.
  • همچنین در صورتی که کودک تان تمایل زیادی برای خوردن نوشیدنی های قندی و آدامس دارد نوع بدون قند آن را برای او تهیه کنید.

با رعایت موارد فوق می توانید از بروز پوسیدگی دندان در کودک خود جلوگیری کرده و باعث شوید کودک تان دندان های زیبا و سالمی داشته باشد.