دندانپزشکی تحت بیهوشی

فهرست مطالب

درباره دندانپزشکی تحت بیهوشی

ترس از دندانپزشکی و حالت تهوع غیر قابل کنترل که به آن رفلکس گگ می گویند و بسیاری از عوامل دیگر موجب می شود تا از درمان سدیشن در دندانپزشکی تحت بیهوشی استفاده شود ، سدیشن به بیهوشی سطحی گفته می شود که همانند خواب عمیق است و در مطب نیز می توان از آن استفاده کرد .( دندانپزشک کودکان )

 

دندانپزشکی تحت بیهوشی

 

دندانپزشکی تحت بیهوشی

برخی از افراد ترس از دندانپزشکی دارند و کلمه بیهوشی نیز موجب ترس آن ها می شود اما سدیشن یا بیهوشی سطحی یک تفاوتی با بیهوشی عمومی دارد و آن هم این است که فرد به صورت سطحی بیهوش می شود و درد و اعمال درمان را احساس نمی کند. از این روش برای افرادی استفاده می شود که فوبیای دندانپزشکی دارند.

کنترل ترس در دندانپزشکی

حتی اسم دندانپزشکی که به میان می آید عده ای عرق سرد بر روی پیشانی شان می نشیند ، حتی برخی به یاد تجربیات بدشان می افتند. ترس از دندانپزشکی یا فوبیا یکی از ترس های رایج است که موجب می شود تا افراد به دندانپزشکی مراجعه نکنند.

این ترس درجات متفاوتی دارد ، در بعضی شرایط و در برخی از افراد این ترس به گونه ای است که در حالت عادی نمی توان بیمار را درمان کرد و لازم است از بیهوشی استفاده شود .

برای درمان دندانپزشکی کودکان ابتدا باید تحقیقات لازم را انجام دهید که مراکز دندانپزشکی با بیهوشی معتبری را برای درمان انتخاب کنید تا برای درمان خیالتان راحت باشد. در تحقیقات انجام شده ۷۵% از مردم دچار این ترس هستند و در میان این افراد ۱۰ - ۵ درصد هستند که این ترس به گونه ای است که حتی در مواقع بروز درد دندان بسیار شدید حاضر به مراجعه به دندانپزشک نیستند.

برخی از افراد هنگامی به دندانپزشک مرجعه می کنند که مشکل جدی پیدا کرده باشند این مشکل بیشتر در خانم ها و آقایان جوان اتفاق میافتد.

 

 

ترس کودکان از دندانپزشکی

کودکان نیز ترسی شبیه ترس بزرگسالان دارند اما خفیف تر است ، آن ها یا به دلیل تجربه تلخی که  داشته اند یا احساس ترسی که هم سن هایشان برایشان تعریف کرده اند یا از تجربیات بزرگترها شنیده اند ، دچار این ترس شده اند.

برخی از والدین برای تنبیه یا ترساندن کودک او را از دندانپزشک می ترسانند به همین دلیل است که کودک دچار ترس از دندانپزشک می شود و از دندانپزشکی به عنوان محلی ترسناک یاد می کند.

در برخی مواقع ترس کودک به شدتی است که نمی توان او را بر روی صندلی نگه داشت و دندانپزشک ناچار است از بیهوشی سطحی یا سدیشن استفاده کند.

ترس از دندانپزشکی بعضی مواقع به حدی است که مشکلات جدی برای بیمار و دندانپزشک به وجود می آورد. بسیاری از افراد به دلیل این ترس حتی با وجود درد ، پوسیدگی و مشکلات لثه به دندانپزشک مراجعه نمی کنند و این مشکلات بیشتر می شوند و در نتیجه لثه یا دندان ها تخریب می گردد.

پس از مدتی دندان ها شکسته می شوند. لثه ها تحلیل رفته و خونریزی می کنند. دهان بوی بد می گیرد و بیمار برای جویدن به مشکل می خورد و خیلی زود در سلامت جسمی او اختلال ایجاد می شود.

برای اطلاع از هزینه بیهوشی دندانپزشکی می توانید به دندانپزشک کودکان مراجعه کرده از او بخواهید تا هزینه ی درمان را در اختیار شما قرار دهد.

آیا دندانپزشکی تحت بیهوشی عوارض دارد ؟

باید بگوییم که برای عدم تجویز بیهوشی در دندانپزشکی کودکان موارد منع بسیار کمی وجود دارد، اما با این وجود بهترین دندانپزشک کودکان ابتدا تمامی شرایط بیمار را می سنجد و پس از آن اقدام به درمان دندانپزشکی تحت بیهوشی در کودکان می کند. اما به این نکته مهم توجه کنید که حتما برای درمان تحت بیهوشی به بهترین دندانپزشک کودکان مراجعه کنید.

 

دندانپزشکی تحت بیهوشی

 

مدت زمان بیهوشی چقدر می باشد ؟

مدت زمان بیهوشی کودک به تعداد کارهایی که بیمار نیاز دارد، تعیین می شود، مدت زمان بیهوشی ممکن است ۱ الی چند ساعت طول بکشد.

هزینه دندانپزشکی تحت بیهوشی چقدر می باشد؟

زمانی که برای انجام خدمات دندانپزشکی ، دندانپزشک کودکان ، دندانپزشکی تحت بیهوشی را تجویز می کند تمامی مشکلات دندانی کودک اعم از ترمیم ، عصب کشی ، جرمگیری و بروساژ و غیره در یک جلسه انجام می شود.

هزینه دندانپزشکی با این روش با توجه به فاکتورهای متعدد تعیین می شود. به این نکته مهم توجه کنید که صرفا به خاطر هزینه کمتر به هر دندانپزشکی مراجعه نکرده و ابتدا درباره او تحقیق کنید.

سوالات متداول در دندانپزشکی تحت بیهوشی :

درباره سوالات متداولی که والدین می پرسند مقاله جامعی تهیه شده و در وب سایت موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید، همچنین می توانید از طریق وب سایت یا صفحه اینستاگرام سوالات خود را از خانم دکتر ماندانا حجازی یکی از بهترین متخصصین دندانپزشکی کودکان بپرسید.

بهترین دندانپزشک کودکان در کرج

دکتر ماندانا حجازی ، متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، دارای بورد تخصصی مى باشد؛ از خدمات ايشان می توانیم به مواردی که در ذیل ذکر شده اند ، اشاره کنیم:

 • ارتودنسی اطفال
 • فیشور سیلانت
 • فلوراید تراپی
 • فضا نگه دارنده ها
 • روکش دندان شیری
 • عصب کشی دندان شیری
 • دندانپزشکی تحت بیهوشی
 • و غیره

دندانپزشکی با بیهوشی در کرج توسط دکتر ماندانا حجازی :

در بسیاری از مواقع ، علی رغم تمام تلاش های دندانپزشک اطفال ، برخی از کودکان با توجه به دلایل گوناگونی همچون پایین بودن سن ، عدم توانایی ذهنى و جسمى و از این قبیل موارد با دندانپزشک همکاری نکرده و این امر موجب می شود ، دندانپزشک اطفال ، نتواند درمان مورد نياز را انجام داده یا به اتمام برساند ؛ در این مواقع نیاز به انجام اعمال دندانپزشکی تحت بیهوشی ، می باشد .

در این زمان ، والدین بسیار نگران شده و از انجام اعمال دندانپزشکی همراه با بیهوشی ، خودداری می کنند ؛ در این رابطه باید ذکر شود که جای هیچ گونه نگرانی وجود نداشته و بیهوشی سبب بروز عوارض در کودکان آن ها نمی شود .

روش های گوناگونی جهت بیهوشی کودکان در حین دندانپزشکی ، وجود داشته که از شایع ترین آن ها می توانیم به آرامبخش خوراکی ، آرامبخش عمیق و بیهوشی عمومی اشاره کنیم .

اقدامات قبل از بيهوشى

 1. با توجه به سن کودک ، بهتر است از ۶ تا ۸ ساعت پیش از تزریق آرامبخش ، از خوردن و آشامیدن خودداری شود.
 2. پزشک معالج کودک خود را در جریان داروهای مصرف او قرار دهید.
 3. بهتر است ، کودک تان شب قبل از درمان ، به اندازه کافی استراحت کرده باشد.

مراقبت های بعد از بيهوشى

 1. احتمالا کودک پس از اتمام درمان ، خواب آلوده بوده و گاهی حالت تهوع و استفراع نیز خواهد داشت ؛ بنابراین ، به منظور جلوگیری از بروز مشکلات احتمالی ، کودک خود را زیر نظر داشته باشید.
 2. در ساعات ابتدایی پس از درمان ، کودک تنها مجاز به مصرف مایعات خواهد بود ؛ سپس به مرور می توانید خوراکی های دیگر را نیز به او بدهید.

آرامبخش خوراکی :

در این روش ، با توجه به شرایط کودکان همانند سن ، وزن و از این قبیل موارد از داروهای خوراکی ، به منظور کاهش استرس و تنش آن ها استفاده می شود.

معمولا در این روش از داروهایی استفاده می شود ، که سبب بروز کمترین عوارض در کودکان شود .البته اين روش تنها در موارد خاصى قابل انجام مى باشد.

اقدامات قبل از آرامبخش خوراکی

از ساعتی قبل از شروع درمان ( تقریبا ۳ ساعت ) ، کودک باید از خوردن و آشامیدن خودداری نماید ؛ چرا که معده پر در کودکان ، علاوه بر اینکه منجر به بروز حالت تهوع و استفراغ می شود ؛ بلکه موجب کاهش اثرگذاری دارو نیز می شود.

مراقبت های بعد از آرامبخش خوراکی

 1. معمولا اثر گذاری داروهای آرامبخش ، به ۲۰ دقیقه زمان نیاز دارند ؛ والدین پس از این مدت ، باید کودک خود را زیر نظر بگیرند ؛ چرا که کودک ، توانایی حرکت به طور مستقل را نخواهد داشت.
 2. کودکان پس از گذشت یک ساعت از درمان ، می توانند اقدام به مصرف مایعات نمایند.
 3. تا ساعاتی پس از اتمام درمان ، به علت خواب آلودگی و گیجی کودک ، او را تنها نزارید.
 4. با دندانپزشکی تحت بیهوشی ؛ دیگر خاطره درمان در ذهن کودکان نمانده و رعب و وحشت آن ها مانع از ادامه درمان ، نخواهد شد.

آرامبخش عمیق :

این روش از بیهوشی توسط متخصص بیهوشی ، انجام گرفته و کودکان به خوابی عمیق فرو می روند ؛ اما لازم به تذکر می باشد ، که تمامی اعمال حیاتی کودکان همچون تنفس ، بلع و غیره توسط خوشان انجام می گیرد .

بیهوشی عمومی :

این روش از بیهوشی کودکان به منظور انجام اعمال دندانپزشکی ، آخرین انتخاب دندانپزشک اطفال است ؛ کودکان در این روش به طور کامل در اختیار دندانپزشک اطفال ، قرار می گیرند .

در این روش ، دندانپزشک کودکان زمان بیشتری را در مقایسه با دو روش دیگر جهت انجام اعمال دندانپزشکی ، در اختیار دارد .