دندانپزشکی کودکان در کرج

دندانپزشکی کودکان در کرج

دندانپزشکی کودکان در کرج  : از آنجا که سلامت دندان های شیری و دائمی دندان های شیری اهمیت زیادی دارد بهتر است والدین در فواصل زمانی مشخصی کودک خود را برای معاینه به متخصص دندانپزشکی کودکان ببرند.

والدین برای انتخاب یک دندانپزشک کودکان خوب در ناحیه محل سکونت خود می توانند در گوگل به عنوان مثال درمانگاه دندانپزشکی کودکان کرج ، متخصص دندانپزشکی کودکان در فردیس کرج ، مرکز دندانپزشکی کودکان در کرج ، دندانپزشکی شبانه روزی کودکان در کرج و غیره را جستجو کنند تا با آن ها آشنا شوند.

يافتن يك متخصص دندانپزشكى كودكان در نزديكى محل سكونت شما سبب خواهد شد كه بتوانيد به صورت مرتب و ماهيانه با مراجعه به آنها كودك خود را تحت نظر داشته باشيد و از سلامت دهان و دندان آنها اطمينان حاصل نماييد و در صورت ايجاد مشكل به سرعت  و با كمترين هزينه اين مشكلات را برطرف نماييد.

حال ممکن است این سوال برای والدین ایجاد شود که چرا حفظ سلامت دندان های شیری و دائمی کودکان بسیار حائز اهمیت می باشد.

اهمیت سلامت دندان های شیری و دائمی :

از آن جایی که پس از دندان های شیری دندان های دائمی شروع به رشد می کنند پس حفظ سلامت آن ضروری می باشد.

چرا که اگر دندان شیری دچار عفونت ، پوسیدگی و غیره شود ممکن است به دلیل دیر مراجعه کردن، کودک دندان خود را از دست بدهد و دچار مشکلاتی نیز در لثه شود که بر روی دندان های دائمی نیز اثر می گذارد.

در صورتی که دندان شیری زودتر از موعد خود به دلایل مختلف از دهان خارج شود، باعث می شود که دندان های دائمی به طور نامرتب رشد کنند.

رویش دندان ها به طور نامنظم بر روی تکلم کودک و جویدن غذای او تاثیر می گذارد و باعث کاهش اعتماد به نفس او می شود.

دندانپزشکی کودکان در کرج

نقش دندانپزشکی کودکان چیست ؟

بهتر است بدانید که در زیر هر دندان شیری یک جوانه دندان دائمی وجود دارد. همچنین فضای کافی برای رویش دندان دائمی نیز فراهم شده است.

همانطور که گفته شد ازدست رفتن دندان شیری باعث بهم ریختگی دندان ها دائمی می شود که در این صورت والدین باید هزینه های ارتودنسی را برای مرتب شدن دندان های کودک خود بپردازند.

در واقع می توانیم بگوییم که دندانپزشکی کودکان با حفظ سلامت دندان های کودک و آموزش های صحیح درباره رعایت بهداشت دهان و دندان باعث حفظ سلامت آن ها در کودکی و بزرگسالى می شود.

دندانپزشك كودكان با دادن اطلاعات به والدين در رابطه با چگونگى تغذيه كودك و مراقبت از دندانهاى شيرى بعد از رويش مى تواند والدين را در زمينه مراقبت از دندانهاى كودكان آگاه نمايد.

به والدين توصيه مى شود كه بعد از رويش اولين دندان شيرى در شش ماهگى به دندانپزشك كودكان مراجعه نمايند تا آموزش هاى لازم در رابطه با تغذيه و بهداشت در اين سنين را بياموزد. سپس توصيه مى شود كه هر شش ما يكبار اين معاينات ادامه يابد تا بتوان از سلامت دندان و رويش مناسب آنها اطمينان حاصل نمود.  

چگونه می توان بهترین دندانپزشکی کودکان در کرج را انتخاب کرد:

همانطور که گفته شد امروزه با پیشرفت دنیای الکترونیک و اینترنت اکثر کارها در آن جا انجام می شود و والدین می توانند با جستجو در گوگل لیستی از بهترین کلینیک های دندانپزشکی کودکان و بهترین متخصصین دندانپزشکی کودکان تهیه کنند و با رفتن به مطب آن ها و مشاوره بهترین آن ها را انتخاب کنند.

به این نکته توجه داشته باشید که نظر کودک خود را نیز در انتخاب یک متخصص دندانپزشکی اطفال بپرسید چرا که او می خواهد توسط آن دندانپزشک تحت درمان و معاینه قرار گیرد و با این کار شما میزان ترس و اضطراب ناشی از مراجعه به دندانپزشکی را در کودک خود کاهش می دهید.

درباره نحوه انتخاب بهترین دندانپزشکی کودکان در کرج در مقالات مرتبط به طور کامل توضیحاتی را مطرح نموده ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن ها مراجعه کنید.

ویژگی های یک دندانپزشک کودکان خوب به شرح ذیل می باشد:

 • یک دندانپزشک خوب نباید با والدین به دلیل سهل انگاری در روند درمان دندان های کودک سرزنش کند.
 • باید به علم روانشناسی آگاه باشد تا بتواند به درستی با کودک رفتار کند.
 • وقت شناس باشد و در زمان مشخص در مطب حضور داشته باشد.
 • زمان کافی را برای معاینه و درمان بیمار بگذارد.
 • از بهترین روش های درمانی استفاده کند.
 • صرفا به فکر منافع شخصی خود نباشد و سلامت بیمار را اولویت کار خود قرار دهد.

خدمات دندانپزشکی کودکان به شرح ذیل می باشد:

به دلیل اینکه در مقالات دیگر درباره هر یک از خدمات زیر به طور کامل توضیحاتی را مطرح کرده ایم در این بخش فقط آن ها را نام می بریم، برای کسب آگاهی بیشتر درباره هر یک از آن ها می توانید به مقالات مرتبط مراجعه کنید.

از جمله خدمات دندانپزشکی کودکان و نوجوانان می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

 • ارتودنسی پیشگیری
 • ارتودنسی کودکان
 • اصلاح طرح لبخند
 • پالپکتومی و پالپتومی
 • عصب کشی دندان
 • سفید کردن دندان
 • فلوراید تراپی
 • جرمگیری و برساژ دندان

و غیره.

درمان دندانپزشكى كودكان غير همكار و يا ناتوان و معلول نيز از جمله خدماتى است كه در يك كلينيك تخصصى دندانپزشكى كودكان ارائه مى شود. متخصص دندانپزشكى كودكان ابتدا با معاينه اوليه كودك سعى در برقرارى ارتباط با كودك مى نمايد.

در صورت ايجاد همكارى مناسب در كودك درمان هاى او توسط يك متخصص دندانپزشكى كودكان انجام خواهد گرفت.  اما گاهى به دليل سن كم و ناتوانى كودك در ايجاد ارتباط و همچنين به دليل مشكلات فراوان دندانى و نياز به انجام درمان اورژانسى، متخصص دندانپزشكى كودكان درمان اين كودكان را تحت بيهوشى انجام خواهد داد.

درمان دندانپزشكى كودكان تحت بيهوشى در يك جلسه انجام خواهد شد و تمامى دندانهاى كودك در طي  اين جلسه درمان خواهد شد.

متخصص دندانپزشكى كودكان براى انجام درمان هاى دندانپزشكى تحت بيهوشى آموزش هاى لازم را ديده است و بنابراين والدين مى توانند با يافتن يك متخصص دندانپزشكى كودكان از انجام درمان مناسب اطمينان حاصل نمايند.  

بنابراين در نهايت مى توان گفت كه بهتر است والدين كودكان خود را از همان ابتداى دوران كودكى تحت نظر يك متخصص دندانپزشكى كودكان  قرار دهند تا آنها نيز با دادن اطلاعات كافى در رابطه با مراقبت هاى دندانى، به سلامت دهان و دندان كودكان كمك كنند.

دندانپزشکی کودکان در کرج

ارتودنسی پیشگیری

در معاینات دوره ای که والدین فرزند خود را به کلینیک دندانپزشکی کودکان می برند ممکن است دندانپزشک کودکان تشخیص دهد که دندان ها و فک کودک به درستی رشد نمی کند و ممکن است در بزرگسالی باعث بروز مشکلات جدی برای او شود.

در اين مواقع دندانپزشک ، کودک را به یک متخصص ارتودنسی خوب و مجرب معرفی می کند تا با همکاری یکدیگر و استفاده از روش ارتودنسی پیشگیری اقدام به جلوگیری از بروز مشکلاتی همچون نامرتبی دندان های ، اپن بایت ، آندربایت و غیره شود.

نکته حائز اهمیت این است که والدین باید این درمان های پیشگیری را جدی بگیرند و در روند آن وقفه نیندازند.

عصب کشی دندان

زمانی که والدین به بهداشت دهان و دندان فرزند خود اهمیت ندهند ممکن است دندان پس از مدتی دچار پوسیدگی شدید شود.

در این مواقع دندانپزشک پس از معاینه و عکسبرداری از دندان اقدام به برداشتن پوسیدگی از تاج و ریشه دندان می کند و پس از ان با مواد مخصوصی دندان و ریشه را پر می نماید.

عصب کشی دندان یکی از روش های کاربردی برای جلوگیری از کشیدن دندان می باشد.

اما در صورتی که پوسیدگی دندان بسیار زیاد باشد و با عصب کشی نتوان آن را حفظ کرد دندانپزشک مجبور به کشیدن آن می شود.

فلوراید تراپی

فلوراید تراپی یکی از تکنیک های ایمن برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد.

در این روش درمانی ، وارنیش فلوراید توسط دندانپزشک کودکان بر روی سطح دندان زده می شود.

این ماده زمانی که بر روی سطح دندان ها زده می شود استحکام دندان را در مقابل پوسیدگی و غیره افزایش می دهد.

 

دندانپزشکی کودکان در کرج

 

فیشورسیلانت

فیشور سیلانت یا شیار پوش روش دیگری برای جلوگیری از پوسیدگی دندان می باشد که در آن ماده سیلانت بر روی سطح دندان های عقب زده می شود و باعث پوشانده شدن شیارها دندان های عقب مانع از گیر کردن مواد خوراکی در آن شده و از پوسیدگی دندان جلوگیری می شود.

کشیدن دندان

زمانی که دندان در اثر پوسیدگی یا برخورد ضربه به طور کامل از بین رفته باشد و با هیچ یک از روش های ترمیم نتوان آن را در دهان حفظ کرد دندانپزشک کودکان ناچار به کشیدن آن می شود.

در صورتی که دندان کشیده شده شیری باشد دندانپزشک برای حفظ فضای دندان از از فضا نگهدار استفاده می کند.

استفاده از فضا نگهدار باعث می شود فضای لازم برای رشد دندان دائمی در دهان کودک حفظ شود و کودک دچار نامرتبی دندان نشود.

درباره دکتر ماندانا حجازی

دکتر ماندانا حجازی یکی از بهترین متخصصین دندانپزشکی کودکان در کرج و تهران می باشند که در سال ۱۳۸۳ در دوره عمومی دندانپزشکی پذیرفته شد. ایشان در این دوره به عنوان دانشجوی ممتاز و فعال در فعالیت های آموزشی و پژوهشی شناخته شده اند.

دکتر ماندانا حجازی در سال ۱۳۸۹ با رتبه عالی در دوره تخصص دندانپزشکی کودکان پذیرفته شد و با موفقیت این دوره را سپری کردند.

ایشان در سال ۱۳۹۴ آزمون بورد تخصصی قبول شده و هم اکنون به عنوان مدرس در دانشگاه دندانپزشکی قزوین فعالیت می کنند.

والدین عزیز برای درمان و معاینه می توانند کودکان خود را به مطب ایشان ببرند همچنین در صورتی که سوالی داشتند می توانند از طریق وب سایت یا صفحه اینستاگرام سوالات خود را بپرسند.

سوالات متداول دندانپزشکی کودکان

در مقاله ای با عنوان سوالات متداول دندانپزشکی کودکان برخی از سوالات والدین را پاسخ داده ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.