دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

دندانپزشک کودکان 🌟 دکتر ماندانا حجازی

بخش زیادی از بهداشت کودکان و مراقبت از آن ها ، بهداشت دهان و دندان آن ها می باشد. بسیاری از والدین تصور می کند چون دندان های شیری کودکان دائمی نیستند ، پس نیازی به مراقبت ندارند ، در صورتی که دندان های شیری نیاز به مراقبت بیشتری دارند.در ادامه با دکتر حجازی ، دندانپزشک کودکان و خدمات ایشان آشنا شوید.

دندانپزشک کودکان

دندان های شیری کودکان ، در تغذیه ، لهجه و غیره تاثیر بسیاری دارند و از همه مهم تر ، این دندان ها محل را برای رشد دندان های دائمی محافظت می کنند ؛ به همین دلیل ، محافظت و مراقبت از دندان های شیری بسیار حائز اهمیت می باشد.

فهرست مطالب

توضیحات بهترین دندانپزشک کودکان درباره دندان درآوردن کودک

دندان های شیری کودکان از ۱۸ _ ۴ ماهگی رشد می کنند و در سن ۳ _ ۲ سالگی سری ۲۰ تایی دندان ها کامل می شوند.

هنگامی که اولین دندان کودکان رشد می کند ، والدین وظیفه مراقبت و نگهداری از آن ها را دارند ، این امر موجب می شود تا از ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها جلوگیری شود.

در این دوران ، مادران باید از شیر دادن شبانه خودداری کنند و در صورت شیر دادن ، دندان های کودک را تمیز کنند.

پس از هر وعده شیر دادن ، دندان های کودک باید تمیز شود تا دندان ها دچار پوسیدگی نشوند.

 

 

مراقبت های دندان کودکان از دید دندانپزشک کودکان

 • به هیچ عنوان به کودک خود خوابیده شیر ندهید.
 • برای کودک خود یک برنامه غذایی مناسبی تهیه کنید که در آن از مواد قندی و نشاسته ای خبری نباشد.
 • تا جایی که امکان دارد ، کودک خود را از مصرف مواد قندی دور کنید و در صورت استفاده از مواد قندی ، حتما دندان های او را تمیز کنید.
 • کودک خود را منظم به دندانپزشکی ببرید تا دندان هایشان تحت مراقبت دندانپزشک باشد و دچار پوسیدگی نشوند.

دندانپزشکی کودکان

والدین هنگامی که قصد دارند ، کودک خود را جهت معاینه به دندانپزشکی ببرند ، باید به این توجه کنند که ، دندانپزشکی را انتخاب کنند که با تجربه باشد.

دندانپزشک کودکان

مهم ترین و اصلی ترین موضوع برای مراجعه به دندانپزشک اطفال جهت درمان یا چکاب ، انتخاب یک دندانپزشک خوب و با تجربه می باشد ؛ محیط دندانپزشکی ، باید به گونه ای باشد که مناسب کودک باشد تا کودک از مراجعه به آن ترس و وحشت نداشته باشد و دوست داشته باشد به آن جا مراجعه کند.

دندانپزشک کودکان

دندانپزشک ، باید قابلیت برقراری ارتباط با کودک را داشته باشد. طبق نظریه انجمن دندانپزشکی کودکان ایران ، دندانپزشک اطفال باید تمامی گروه های سنی کودکان را بشناسد و از طرز رفتار با آن ها آگاهی داشته باشد.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان

والدین حتما به این نکته توجه داشته باشند که کودک خود را در فواصل زمانی مشخصی برای معاینه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان ببرند.

حتما در انتخاب یک دندانپزشکی کودکان شبانه روزی و متخصص دندانپزشک کودکان دقت کنید.

برای انتخاب یک دندانپزشک اطفال خوب می توانید به مقاله های مرتبط مراجعه کرده و نحوه انتخاب و ویژگی های یک دندانپزشک خوب را مطالعه نمایید.

یک متخصص دندانپزشک کودکان چه خدماتی را ارائه می دهد ؟

باید بگوییم یک متخصص دندان کودکان در یک کلینیک دندانپزشکی کودکان و نوجوانان خدمات ذیل را ارائه می کند :

 • ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری ، به منظور جلوگیری از بهم ریختگی دندان ها و ناهنجاری های فکی انجام می شود ؛ این پیشگیری ، موجب می شود که کودک در بزرگسالی نیازی به جراحی فک و ارتودنسی پیدا نکند.

 • فلورایدتراپی

این روش درمانی به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام می شود ، البته باید بگوییم که در خمیر دندان و آب مصرفی نیز فلوراید وجود دارد ؛ اما در صورتی که مقدار آن کم باشد ، دندانپزشک از این ماده بر روی دندان های کودک زده تا از پوسیدگی آن جلوگیری کند.

لازم به ذکر است ، در صورت تمایل به استفاده از خمیر دندان های حاوی فلوراید ، در ابتدا باید با متخصص دندانپزشک اطفال ، مشورت نمایید ؛ چرا که دریافت بیش از حد فلوراید ، منجر به بروز مسمومیت در کودکان می گردد.

انجام روش فلوراید تراپی ، به تمامی کودکان حتی آن هایی که با پوسیدگی دندان درگیر نیستند ، نیز توصیه می گردد ؛ چرا که بدین ترتیب ، میزان مقاومت دندان هایشان در برابر پوسیدگی ، افزایش می یابد.

 • سفید کردن دندان

در برخی مواقع ، لک ها و جرم هایی بر روی دندان ایجاد می شود که در این صورت دندانپزشک برای از بین بردن آن ها اقدام به سفید کردن دندان می کند که باعث افزایش اعتماد به نفس و زیبایی دندان های کودک می شود.

 • فیشور سیلانت

فیشور سیلانت ، یکی از تکنیک های جلوگیری از بروز پوسیدگی در دندان های کودکان ، می باشد ؛ به این صورت که شیار موجود در دندان ها ، به کمک ماده ای پر شده و بدین ترتیب از گیر کردن مواد غذایی در میان آن ها ، جلوگیری می گردد و در نهایت ، شاهد کاهش احتمال پوسیدگی دندان در کودکان خواهیم بود.

لازم به ذکر است ، مدت زمان ماندگاری این روش ، طولانی می باشد ؛ با این حال بهتر است والدین ، کودکان خود را هر چند وقت یک بار جهت انجام معاینات مورد نیاز ، نزد متخصص دندانپزشک اطفال ببرند.

 • عصب کشی دندان

عصب کشی دندان ، زمانی انجام می شود که پوسیدگی ، به عصب دندان رسیده باشد و باعث درد در کودک شود ؛ در این مواقع دندانپزشک اطفال ، با برداشتن قسمت پوسیدگی و پر کردن دندان اقدام به رفع پوسیدگی می کند.

دندانپزشک کودکان

دیگر خدمات دندانپزشک کودکان

 • جرمگیری و برساژ
 • کشیدن دندان
 • هدایت رفتاری کودک در دندانپزشکی
 • رفع عادات دهانی کودک

جهت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با هر یک از موارد فوق ، می توانید به مقاله آن ها در سایت مراجعه نمایید.

هدایت رفتاری کودکان در دندانپزشکی کودکان

امروزه ، با آموزش و نگرش های صحیح مراجعه به دندانپزشکی برای کودکان لذت بخش تر شده است ، بهتر است بدانید که هدایت رفتاری کودکان در دندانپزشکی ، طی سالیان گذشته با تمرکز بر روانشناسی کودک انجام شده است.

یک متخصص دندانپزشک کودکان ، در دوره تخصص خود تمام آموزش های لازم در رابطه با کودک را می بیند ؛ به همین منظور ، هنگامی که کودک دچار ترس و اضطراب باشد ، می تواند با صحبت کردن میزان ترس او را کاهش دهد.

همچنین طی بررسی های انجام شده ، می توان گفت در اکثر مواقع رفتارهای نامناسب کودک در دندانپزشکی یا هنگام مراجعه به دندانپزشکی از خانواده منشاء می گیرد.

در مقاله مربوط به هدایت رفتاری کودکان در دندانپزشکی ، به طور کامل به این موضوع پرداخته شده که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

درمان عادات دهانی کودک

عادات دهانی در کودکان ، در طی معاینات کودک ۳ الی ۶ ساله تشخیص داده می شود ، به این نکته مهم توجه کنید که عادات دهانی باعث می شود که دندان های قدامی به درستی رشد نکند یا نامرتب باشد ، به همین علت باید پیش از رویش دندان های قدامی دائمی ، این مشکل رفع شود.

دندانپزشک کودکان به والدین توصیه می کند ، پیش از ترک عادات دهانی کودک با یک دندانپزشک خوب و مجرب صحبت کرده و تنش های روحی کودک را بررسی کنید تا با یک روش درمانی مناسب کودک عادت خود را کنار بگذارد.

باید بگوییم که دکتر ماندانا حجازی یکی از بهترین متخصصان دندانپزشکی کودکان در کرج ، درباره عادت انگشت مکیدن کودک مقاله جامعی تهیه نموده و در وب سایت شان موجود است ؛ که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

دندانپزشکی تحت بیهوشی

ار دیگر خدمات مهمی که در دندانپزشکی کودکان ارائه می شود ، دندانپزشکی تحت بیهوشی است.

زمانی از این روش دندانپزشکی استفاده می شود که کودک ترس زیادی از دندانپزشکی داشته باشد و اجازه درمان به ندهد یا به صورت غیر قابل کنترل دچار حالت تهوع یا رفلکس گگ شود.

در این مواقع دندانپزشک اطفال ، تشخیص می دهد که از درمان سدیشن در دندانپزشکی تحت بیهوشی برای کودک استفاده کند.

در این درمان ، کودک به صورت كامل بيهوش بوده و دندانپزشک کودکان به آسانی تمامی مشکلات دندانی بیمار را برطرف می کند.

دندانپزشکی کودکان خاص

برخی از والدین کودکان ناتوان و با شرایط خاص دارند ، توصیه ما به این خانواده این است که با توجه به شرایط فرزندشان به بهداشت دهان و دندان آن ها توجه زیادی کنند و برای معاینه و درمان ، فرزند خود را نزد بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان ببرند تا تحت درمان قرار گیرند ؛ چرا که یک متخصص دندانپزشکی اطفال ، تمامی نکات و روش های درمانی این کودکان را در دوره تخصص فرا گرفته و با رفتار مناسب با آن ها می توانند اقدام به بهبود دندان های آن ها کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی کودکان خاص و ناتوان ، می توانید به مقالات جامعی که تهیه شده و در وب سایت موجود است ، مراجعه کنید.

دندانپزشک کودکان

کشیدن دندان کودکان

زمانی که پوسیدگی دندان ، بسیار وسیع باشد و با روش های ترمیمی نتوان دندان را در دهان حفظ کرد ، اقدام به کشیدن دندان می کند.

اما در صورتی که دندان کشیده شده ، شیری باشد ؛ دندانپزشک برای حفظ فضای آن تا رویش دندان دائمی از فضانگهدار استفاده می کند.

فضانگهدار ، ابزاری است که مانع حرکت دندان ها به سمت فضای خالی شده می شود و فضای مورد نیاز را برای رشد دندان دائمی حفظ می کند به این ترتیب دندان ها به طور صحیح رشد کرده و دچار نامرتبی نمی شوند.

دندانپزشک کودکان کرج

دکتر ماندانا حجازی ، متخصص دندانپزشكى كودكان در كرج با سال ها تجربه در زمینه دندانپزشکی اطفال ، مهارت بسیاری در این زمینه و برقراری ارتباط با کودکان دارند ؛ جهت آشنایی بیشتر با ایشان می توانید به سایت و صفحه اینستاگرام شان مراجعه نمایید.

پرسش و پاسخ دندانپزشک کودکان

 • بهترین سن مراجعه به دندانپزشک اطفال ، چه سنی است ؟

طبق توصیه متخصص دندانپزشک اطفال ، والدین باید پس از رویش اولین دندان کودکان و حداكثر تا يك سالگى ، آن ها را جهت انجام معاینات مورد نیاز نزد متخصص دندانپزشک کودکان ببرند.

دندانپزشک کودکان

 • رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان از چه سنی باید انجام گیرد ؟

والدین باید از ابتدا نسبت به بهداشت دهان و دندان کودکان خود ، توجه نشان داده و قبل از رویش دندان های شیری پس از هر بار مصرف شیر ، لثه آن ها را با دستمال نرم و مرطوب تمیز کنند.

 • آیا دندان های شیری اهمیت دارند ؟

برخلاف تصورات عامه مردم ، حفظ و سلامت دندان های شیری از اهمیت به سزایی برخوردار است ؛ چرا که سلامت دندان های دائمی در گرو سلامت دندان های شیری است ؛ در صورتی که دندان های شیری خراب شده و نسبت به درمان آن ها اقدام نشود ، ریشه دندان های دائمی نیز تحت تاثیر قرار می گیرند ؛ در صورت از دست دادن دندان های شیری نیز احتمال نامرتبی دندان های دائمی افزایش می یابد ؛ بنابراین دقت در حفظ سلامت دندان های شیری می تواند از بروز بسیاری از مشکلات در آینده جلوگیری کند.

 • استفاده از نخ دندان از چه سنی توصیه می شود ؟

معمولا دندانپزشک اطفال ، به والدین توصیه می کند از سن ٣ سالگی به بعد از نخ دندان نیز به منظور رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان خود استفاده کنند.

 • استفاده از دهان شویه از چه سنی توصیه می شود ؟

طبق توصیه دندانپزشک کودکان، فرزندان شما پس از سن ١٠ سالگی می توانند از دهان شویه به منظور رعایت بهداشت دهان و دندان خود استفاده کنند.

در دندانپزشکی کودکان ، والدین سوالات متعددی می پرسند که ما مقاله ای مربوط به سوالات متداول آن ها را تهیه کرده و در سایت درج کرده ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید و در صورت داشتن سوالات بیشتر از طریق وب سایت یا صفحه اینستاگرام سوالات خود را از ما بپرسید و پاسخ آن را دریافت کنید.

 • هزینه درمان در دندانپزشکی کودکان چقدر می باشد ؟

اطلاع از هزینه درمان در دندانپزشکی کودکان ، نیازمند مراجعه به متخصص دندانپزشک اطفال و قرار گرفتن تحت معاینه می باشد ؛ چرا که هزینه امور دندانپزشکی در هر کودک ، با توجه به پارامترهای بسیاری متغیر می باشد ؛ بنابراین جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به دندانپزشک اطفال ، مراجعه نمایید.

 • هر چند وقت یک بار باید به متخصص دندانپزشک اطفال ، مراجعه کرد ؟

معمولا بهتر است والدین ، کودکان خود را هر ۶ ماه يك بار جهت بررسی وضعیت سلامت دندان هایشان ، نزد متخصص دندانپزشک کودکان ببرند.

 • چه عواملی سبب افزایش احتمال بروز پوسیدگی دندان در کودکان می گردد ؟

عوامل بسیاری ؛ از جمله رژیم غذایی ناسالم ، برخی عادت دهانی نادرست ، عدم رعایت بهداشت دهان و دندان و از این قبیل موارد در بروز پوسیدگی دندان در کودکان تاثیر دارند ، بنابراین والدین باید به تمامی این موارد توجه نمایند .

ثبت نام
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
جدیدترین بیشترین رای
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات
السانا محسنی
السانا محسنی
6 ماه ها گذشته

سلام خسته نباشید .روی یکی از دندانهای آسیاب دخترم که پنج سالشه از همان ابتدا یک پوسیدگی در حد نوک سوزن افتاده و تا الان دردی ندارد .آیا نیاز به پر کردن دارد؟