دندانپزشک کودکان

دندانپزشک کودکان

دندانپزشک کودکان : بخش زیادی از بهداشت کودکان و مراقبت از آن ها، بهداشت دهان و دندان کودکان می باشد. بسیاری از والدین تصور می کند چون دندان های شیری کودکان دائمی نمی باشد پس نیازی به مراقبت ندارند، در صورتی که دندان های شیری نیاز به مراقبت بیشتری دارند.

دندان های شیری کودکان در تغذیه و لهجه و غیره تاثیر بسیاری دارند، از همه مهم تر این دندان ها محل را برای رشد دندان های دائمی محافظت می کنند به همین دلیل محافظت و مراقبت از دندان های شیری بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

دندانپزشک کودکان

 

دندان درآوردن کودک

دندان های شیری کودکان از ۱۸ _ ۴ ماهگی رشد می کنند و در سن ۳ _ ۲ سالگی سری ۲۰ تایی دندان ها کامل می شوند.

هنگامی که اولین دندان کودکان رشد می کند والدین وظیفه مراقبت و نگهداری از آن ها را دارند، این امر موجب می شود تا از ایجاد پوسیدگی بر روی دندان ها جلوگیری شود.

در این دوران مادران باید از شیر دادن شبانه خودداری کنند و در صورت شیر دادن دندان های کودک را تمیز کنند.

پس از هر وعده شیر دادن دندان های کودک باید تمیز شود تا دندان ها دچار پوسیدگی نشوند.

 

 

مراقبت های دندان کودکان

 • به هیچ عنوان به کودک خود خوابیده شیر ندهید.
 • از شیر دادن شبانه پر هیز کنید، زیرا موجب پوسیدگی دندان ها می گردند.
 • پس از هر بار شیر دهی دندان های کودک تان را تمیز کنید.
 • برای کودک خود یک برنامه غذایی مناسبی تهیه کنید که در آن از مواد قندی و نشاسته ای خبری نباشد.
 • تا جایی که اکان دارد کودک خود را از مصرف مواد قندی دور کنید، در صورت استفاده از مواد قندی حتما دندان های او را تمیز کنید.
 • کودک خود را منظم به دندانپزشکی ببرید تا دندان هایشان تحت مراقبت دندانپزشک باشد و دچار پوسیدگی نشوند.

 

 

دندانپزشک کودکان

 

دندانپزشکی کودکان

والدین هنگامی که قصد دارند کودک خود را جهت معاینه به دندانپزشکی ببرند باید به این توجه کنند که، دندانپزشکی را انتخاب کنند که با تجربه باشد.

دندانپزشک کودکان

مهم ترین و اصلی ترین موضوع برای مراجعه به دندانپزشک اطفال جهت درمان یا چکاب، انتخاب یک دندانپزشک خوب و با تجربه می باشد. محیط دندانپزشکی باید به گونه ای باشد که مناسب کودک باشد تا کودک از مراجعه به آن ترس و وحشت نداشته باشد و دوست داشته باشد به آن جا مراجعه کند.

دندانپزشک باید قابلیت برقراری ارتباط با کودک را داشته باشد.

طبق نظریه انجمن دندانپزشکی کودکان ایران، دندانپزشک اطفال باید تمامی گروه های سنی کودکان را بشناسد و از طرز رفتار با آن ها آگاهی داشته باشد.

کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان :

والدین حتما به این نکته توجه داشته باشند که کودک خود را در فواصل زمانی مشخصی برای معاینه به کلینیک تخصصی دندانپزشکی کودکان ببرند.

حتما در انتخاب یک دندانپزشکی کودکان شبانه روزی و متخصص دندانپزشک کودکان دقت کنید.

برای انتخاب یک دندانپزشک کودکان خوب می توانید به مقاله های مرتبط مراجعه کرده و نحوه انتخاب و ویژگی های یک دندانپزشک خوب را مطالعه نمایید.

 

دندانپزشک کودکان

 

یک متخصص دندانپزشک کودکان چه خدماتی را ارائه می کند؟

باید بگوییم یک متخصص دندان کودکان در یک کلینیک دندانپزشکی کودکان و نوجوانان خدمات ذیل را ارائه می کند:

 • ارتودنسی پیشگیری

ارتودنسی پیشگیری به منظور جلوگیری از بهم ریختگی دندان ها و ناهنجاری های فکی انجام می شود.

این پیشگیری موجب می شود که کودک در بزرگسالی نیازی به جراحی فک و ارتودنسی پیدا نکند.

 • فلورایدتراپی

این روش درمانی به منظور جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام می شود، البته باید بگوییم که در خمیر دندان ، آب مصرفی نیز فلوراید وجوددارد اما در صورتی که مقدار آن کم باشد دندانپزشک از این ماده بر روی دندان های کودک زده تا از پوسیدگی آن جلوگیری کند.

 • سفید کردن دندان

در برخی مواقع لک ها و جرم هایی بر روی دندان ایجاد می شود که در این صورت دندانپزشک برای از بین بردن آن ها اقدام به سفید کردن دندان می کند که باعث افزایش اعتماد به نفس و زیبایی دندان های کودک می شود.

 • عصب کشی دندان

عصب کشی دندان زمانی انجام یم شود که پوسیدگی به عصب دندان رسیده باشد و باعث درد در کودک شود در این مواقع دندانپزشک اطفال با برداشتن قسمت پوسیدگی و پر کردن دندان اقدام به رفع پوسیدگی می کند.

 

دندانپزشک کودکان

 

دیگر خدمات دندانپزشک کودکان :

 • جرمگیری و برساژ
 • کشیدن دندان
 • هدایت رفتاری کودک در دندانپزشکی
 • رفع عادات دهانی کودک
 • فیشور سیلانت و غیره که در مورد هر کدام از آن های به طور جامع توضیحاتی را مطرح کرده ایم برای کسب اطلاعات بیشتر می  توانید به آن ها مراجعه کنید.

هدایت رفتاری کودکان در دندانپزشکی

امروزه با آموزش ها و نگرش های صحیح مراجعه به دندانپزشکی برای کودکان لذت بخش تر شده است، بهتر است بدانید که هدایت رفتاری کودکان در دندانپزشکی طی سالیان گذشته با تمرکز بر روانشناسی کودک انجام شده است.

یک متخصص دندانپزشک کودکان در دوره تخصص خود تمام آموزش های لازم در رابطه با کودک را می بیند به همین منظور هنگامی که کودک دچار ترس و اضطراب باشد می تواند با صحبت کردن میزان ترس او را کاهش دهد.

همچنین طی بررسی های انجام شده می توان گفت در اکثر مواقع رفتارهای نامناسب کودک در دندانپزشکی یا هنگام مراجعه به دندانپزشکی از خانواده منشاء می گیرد.

در مقاله مربوط به هدایت رفتاری کودکان در دندانپزشکی به طور کامل به این موضوع پرداخته شده که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

 

 

درمان عادات دهانی کودک

عادات دهانی در کودکان در طی معاینات کودک ۳ الی ۶ ساله تشخیص داده می شود، به این نکته مهم توجه کنید که عادات دهانی باعث می شود که دندان های قدامی به درستی رشد نکند یا نامرتب باشد، به همین علت باید پیش از رویش دندان های قدامی دائمی این مشکل رفع شود.

به والدین توصیه می شود پیش از ترک عادات دهانی کودک با یک دندانپزشک خوب و مجرب صحبت کرده و تنش های روحی کودک را بررسی کنید تا با یک روش درمانی مناسب کودک عادت خود را کنار بگذارد.

باید بگوییم که دکتر ماندانا حجازی یکی از بهترین متخصصی دندانپزشکی کودکان در کرج درباره عادت انگشت مکیدن کودک مقاله جامعی تهیه نموده و در وب سایت ایشان موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

 

 

دندانپزشک کودکان

دندانپزشکی تحت بیهوشی

ار دیگر خدمات مهمی که در دندانپزشکی کودکان ارائه می شود دندانپزشکی تحت بیهوشی است.

زمانی از این روش دندانپزشکی استفاده می شود که کودک ترس زیادی از دندانپزشکی داشته باشد و اجازه درمان به او ندهد یا به صورت غیر قابل کنترل دچار حالت تهوع یا رفلکس گگ شود.

در این مواقع دندانپزشک اطفال تشخیص می دهد که از درمان سدیشن در دندانپزشکی تحت بیهوشی برای کودک استفاده کند.

در این درمان کودک به صورت كامل بيهوش بوده و دندانپزشک کودکان با آسانی تمامی مشکلات دندانی بیمار را برطرف می کند.

دندانپزشکی کودکان خاص

برخی از والدین کودکان ناتوان و با شرایط خاص دارند، توصیه ما به این خانواده این است که با توجه به شرایط فرزندشان به بهداشت دهان و دندان آن ها توجه زیادی کنند و برای معاینه و درمان، فرزند خود را نزد بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان ببرند تا تحت درمان قرار گیرند؛ چرا که یک متخصص دندانپزشکی اطفال تمامی نکات و روش های درمانی این کودکان را در دوره تخصص فرا گرفته و با رفتار مناسب با آن ها می توانند اقدام به بهبود دندان های آن ها کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره دندانپزشکی کودکان خاص و ناتوان می توانید به مقالات جامعی که تهیه شده و در وب سایت موجود است مراجعه کنید.

کشیدن دندان کودکان

زمانی که پوسیدگی دندان بسیار وسیع باشد و با روش های ترمیمی نتوان دندان را در دهان حفظ کرد اقدام به کشیدن دندان می کند.

اما در صورتی که دندان کشیده شده شیری باشد دندانپزشک برای حفظ فضای آن تا رویش دندان دائمی از فضا نگهدار استفاده می کند.

فضا نگهدار ابزاری است که مانع حرکت دندان ها به سمت فضای خالی شده می شود وفضای مورد نیاز را برای رشد دندان دائمی حفظ می کند به این ترتیب دندان ها به طور صحیح رشد کرده و دچار نامرتبی نمی شوند.

پرسش و پاسخ دندانپزشکی کودکان

در دندانپزشکی کودکان والدین سوالات متعددی می پرسند که ما در مقاله مربوط به سوالات متداول آن ها را تهیه کرده و در سایت درج کرده ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید و در صورت داشتن سوالات بیشتر از طریق وب سایت یا صفحه اینستاگرام سوالات خود را از ما بپرسید و پاسخ آن را دریافت کنید.

هزینه درمان در دندانپزشکی کودکان چقدر می باشد؟

باید بگوییم هزینه درمان با توجه به شدت عارضه و نوع درمان ، دستمزد دندانپزشک اطفال و غیره تعیین می شود.