دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

دندان درد کودکان

دندان درد کودکان از جمله مسائلی است که باعث افزایش نگرانی والدین می شود ، این مشکل به دلایلی از جمله بیماری های دندان و لثه ایجاد می شود. در ادامه مقاله با دکتر ماندانا حجازی متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان خوب در تهران ، همراه باشید تا با عوامل موثر در بروز درد دندان و چگونگی درمان ان بیشتر آشنا شوید.

 

دندان درد کودکان - دکتر ماندانا حجازی در تهران

 

فهرست مطالب

هنگام دندان درد کودکان به نکات ذیل دقت کنید !

والدین به این نکته مهم توجه کنند که هنگام مواجه با درد دندان در کودکان آرامش خود را حفظ کنند. در صورتی که دندان درد همراه با ورم و تب نباشد نیازی به خدمات اورژانسی دندانپزشکی کودکان نمی باشد اما در هر صورت بهتر است برای درمان در اسرع وقت به بهترین دندانپزشک اطفال مراجعه نمود. در صورتی که درد دندان ناشی از پوسیدگی جزئی در دهان بود والدین آن را نادیده نگیرند و کودک خود را برای درمان به دندانپزشکی اطفال ببرند. برای قطع درد دندان با دارو حتما با یک متخصص دندانپزشکی کودکان تهران صحبت کنید و پس از آن به کودک خود مسکن بدهید.

راه های جلوگیری از دندان درد کودکان به شرح ذیل می باشد !

 1. کودک خود را به طور منظم برای معاینه ببرید.
 2. به کودک خود آموزش دهید که پس از هر وعده غذایی از مسواک و نخ دندان استفاده کند.
 3. از خمیر دندان های حاوی فلوراید برای کودک تان تهیه کنید ، چرا که فلوراید موجود در آن از بروز پوسیدگی در دندان جلوگیری میکند.

بهترین زمان برای معاینه دندان کودکان !

بهترین زمان مراجعه برای درمان و معاینه دندان کودکان از زمان رویش اولین دندان در آن ها می باشد ، پس از آن والدین هر ۶ ماه یکبار برای ویزیت کودک خود را به بهترین دندانپزشک کودکان تهران ببرید.

نحوه برخورد با کودکان در دندانپزشکی !

باید بگوییم برخی از کودکان هنگام مراجعه برای درمان دندان درد به دندانپزشکی رفتارهای نامناسبی از خود نشان می دهند که در این مواقع والدین باید صبور باشند و برای هدایت رفتاری آن ها با یک دندانپزشک اطفال صحبت کنند.

علائم دندان درد کودکان چگونه است ؟

 1. اگر کودک شما دچار درد دندان شده ، اولین قدم تشخیص شرایط اورژانسی دندان او می‌باشد . کودکان در سنین بزرگ ‌تر قاعدتا می‌ توانند به شما بگویند که آیا دندان درد دارند یا نه ، چه مدت درد می‌ کند و آیا درد ضربان‌ دار یا مداوم است یا گذراست. در صورتی که نوزادان و کودکان نوپا نمی توانند همه این موارد را بیان کنند ، اما شاید بتوانند محل تقریبی درد خود را به شما نشان دهند.
 2. اگر کودک شما دچار ورم صورت یا تب شود، این عامل نشانه وجود عفونت در دندان است، بنابراین فورا با دندانپزشک اطفال تماس بگیرید. همچنین حتماً از کودک خود بپرسید که آیا اخیراً دندان او آسیب دیده و یا خیر. به دنبال نشانه‌ هایی از آسیب مثل شکستگی، بریدگی یا لق شدن دندان و بریدگی یا خراش روی لب یا زبان فرزند خود باشید. این کار را با حوصله و دقت انجام دهید .
 3. اگر فکر می کنید دندان کودک شما افتاده یا لق و یا شکسته شده است، به دندان پزشک مراجعه کنید ، زیرا اغلب می تواند آن را ظرف یک الی دو ساعت پس از آسیب بهبود بخشید.
 4. اگر دندان درد کودک شما نتیجه عفونت یا ضربه نیست، پس احتمالاً یک مورد اورژانسی برای مراجعه به دندانپزشکی نیست، اگرچه احتمالاً هنوز هم باید برای رفع آسیب باید توسط دندانپزشک معاینه انجام شود ، زیرا عدم درمان ممکن است باعث شکستی بیشتر و یا عفونت باشد .

هر کودک ممکن است علائم درد را با توجه به نوع آسیب کمی متفاوت احساس کند. اما در ادامه شایع ترین علائم دندان درد کودکان نام برده شده است :

 • تب
 • بی‌ حالی و بی اشتهایی
 • درد مداوم و ضربان دار در دندان
 • درد در دندان که با لمس تشدید می شود
 • با خوردن غذاها یا مایعات سرد یا گرم درد دندان تشدید می شود

 

 دندان درد کودکان - دکتر حجازی

چگونه دندان درد کودکان توسط پزشک تشخیص داده می شود ؟

دندان پزشک اغلب با بررسی کامل تاریخچه سلامت و معاینه می تواند دندان درد را در کودک تشخیص دهد. در دندانپزشکی برای تشخیص پوسیدگی و شکستگی ممکن است از کودک عکس اشعه ایکس گرفته شود. اشعه ایکس تصاویری از بافت های داخلی، استخوان ها و دندان ها را نشان می دهد.

نکاتی که به شما کمک می کند از ملاقات با دندان پزشک فرزندتان بیشترین بهره را ببرید:

 • دلیل بازدید و عوامل درد و هدف از مراجعه به دندان پزشک را بازگو کنید.
 • قبل از بازدید ، سؤالاتی را که می خواهید به آنها پاسخ داده شود را یادداشت کنید.
 • به هنگام ویزیت ، نام تشخیص جدید مشکل دندان و هرگونه دارو ، درمان و یا آزمایش جدید را که پزشک انجام داده یادداشت کنید. همچنین هر دستورالعمل جدیدی که برای فرزندتان به شما می دهند را یادداشت کنید.
 • بدانید که چرا یک دارو یا روش درمانی جدید تجویز می شود و به کودک شما چه کمکی می کند. همچنین از عوارض آن مطلع شوید.
 • از دیگر روش های درمانی در صورت وجود از پزشک اطلاعات لازم را کسب کنید.
 • اگر برای فرزندتان قرار ملاقات بعدی درنظر گرفته شده ، تاریخ، زمان و هدف آن ملاقات را یادداشت نمایید.

دلایل دندان درد کودکان چیست ؟

گاهی ممکن است تصور کنید که کودک دندان درد دارد ؛ در حالی که احساس درد او ناشی از گاز گرفتن گونه ، درد لثه یا زخمی در دهانش باشد. بسته به شدت دندان درد ، علت درد دندان نیز می تواند متفاوت باشد. مهم ترین دلایل بروز درد دندان در کودکان موارد زیر هستند :

پوسیدگی دندان یا ساییدگی آن

بروز حفره در سطح سخت دندان ها که به دلیل پوسیدگی دندان رخ می دهد ، یکی از مهم ترین دلایل دندان درد کودکان می باشد. دردهای دندانی که بیش از یک روز طول بکشند ، احتمالا به همین علت هستند. در این موارد بر روی مینای دندان یک ضایعه زرد مایل به رنگ قهوه ای ایجاد می شود ،که دردی مبهم را ایجاد می کند.

رویش دندان جدید

در این مورد ، دندان درد در کودکان جای نگرانی ندارد و می توان به کمک اقدامات خانگی یا مشورت با دندانپزشک ، این درد را کاهش داد.

شکستن دندان یا لق شدن آن

بروز شکستگی در دندان ، افتادن ماده پر کننده دندان یا لق شدن دندان ، نیز می تواند دندان درد شدیدی را برای کودک ایجاد کند ، که نیاز به مراجعه فوری به دندانپزشک اطفال خوب در تهران برای درمان دارد.

لب پریدگی دندان

گاز زدن یک جسم سخت ، می تواند سبب ترک خوردگی یا لب پر شدن مینای دندان کودک شود. این ترک های دندانی گاهی آنقدر کوچک هستند ، که با چشم دیده نمی شوند ؛ چرا که خط شکستگی دندان زیر لثه می باشد. در این حالت دندان کودک به مایعات سرد و داغ حساس می شود.

بیماری های لثه

التهاب لثه ها یا ژینژیویت ، سبب قرمزی لثه ها و بروز حساسیت در آن ها می شود. در صورتی که کودک مسواک نزند یا از نخ دندان به درستی استفاده نکند ، این عارضه می تواند سبب بروز خونریزی از لثه ها شود. التهاب لثه ها عارضه ای دردناک می باشد ؛ ولی معمولا با مسواک زدن منظم کودک و استفاده از نخ دندان توسط او ، به مرور برطرف می شود.

آبسه دندان

تشکیل عفونت در ریشه دندان را آبسه پری آپیکال یا آبسه دندان می گویند. در این حالت درد شدید و نبض دار می باشد. یک ضربه آرام به دندان سبب بدتر شدن درد می شود. در صورتی که آبسه دندان برطرف نشود ، می تواند استخوان فک را بخورد. برای درمان این عارضه نیاز به عصب کشی دندان می باشد.

گیر کردن غذا بین دندان ها

گاهی علت دندان درد کودکان ، گیر کردن تکه های مواد غذایی سخت میان آن ها است. فشار مواد غذایی در بین دندان ها آن ها را به طرفین هل می دهد و منجر به بروز درد در دندان ها ، ریشه های دندان و یا خط لثه می شود. کشیدن نخ دندان می تواند به بیرون آمدن غذای گیر کرده بین دندان ها کمک کرده ، و سبب توقف درد شود.

 

 

راه های درمان دندان درد کودکان

کودک پس از مراجعه به دندانپزشکی و معاینه توسط متخصص دندانپزشک کودکان یکی از روش های ذیل برای او استفاده می شود. گاهی دندانپزشک برای اینکه دندان درد کودک بهبود یابد برای او آنتی بیوتیک و داروهای مسکن تجویز می نماید.

پر کردن دندان

یکی از دلایل دندان درد پوسیدگی آن می باشد ، دندان پزشک با استفاده از وسایل مخصوصی اقدام به برداشتن پوسیدگی دندان می کند. پس از اینکه بخش پوسیده دندان از بین رفتن دندان پزشک با استفاده از مواد مخصوص اقدام به پر کردن دندان می کند.

عصب کشی

در صورتی که میزان پوسیدگی زیاد باشد و آن به عصب دندان رسیده باشد ، دندانپزشک کودکان تهران اقدام به عصب کشی یا پالپکتومی دندان می کند.

کشیدن دندان

دندانپزشک تنها زمانی اقدام به کشیدن دندان می کند که دندان به طور کامل از بین رفته باشد و با هیچ روشی نتوان آن را در دهان حفظ کند. درباره تمامی موارد فوق به طور جامع در مقالات جداگانه ای توضیحاتی را مطرح نموده ایم که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

 

دندان درد کودکان - دکتر حجازی

 

روش های خانگی درمان دندان درد کودکان

پیش از هر چیز توصیه می شود اگر کودک شما به هریک از موارد زیر حساسیت دارد ، برای درمان دندان درد کودک خود ، نباید از آن روش درمانی استفاده نمایید. همچنین لازم به ذکر است که نباید هرگز از الکل برای تسکین درد به هر شکل و مقداری استفاده کنید ؛ چرا که موجب سوختگی الکلی در دهان کودک شده و درد را از بین نخواهد برد.

شست و شو با آب ولرم و نمک : از محلول های بدون خطر و مسکن فوری دندان درد ، شستن دهان کودک با آب ولرم به همراه کمی نمک می باشد. این محلول موجب از بین رفتن باکتری ها شده و ورم و التهاب لثه را کاهش می دهد. برای درست کردن این محلول می توانید در یک لیوان آب گرم جوشیده شده ، نصف قاشق چای خوری نمک اضافه نمایید و بعد از حل شدن آن را در دهان به صورت دهانشویه بگردانید.

استفاده از کمپرس سرد : یکی از روش های بدون ریسک و مطمئن برای کاهش دندان درد اطفال استفاده از کمپرس یخ می باشد. می توانید کمپرس را در نزدیکی ناحیه ملتهب و یا روی گونه قرار دهید. با انقباض رگ های خونی ، تورم و التهاب کاهش یافته و در نتیجه به دندان درد کودکان کمک می شود. برای این منظور لازم است برای هر یک ساعت یکبار ، به مدت ۲۰ دقیقه کمپرس سرد را روی ناحیه دردناک قرار داده تا درد آرام شود.

شست و شو دهان با هدهانشویه کلرهگزیدین : یکی از راه های موثر در کاهش دندان درد اطفال به دلیل عفونت ، شست و شوی دهان با کلرهگزیدین می باشد. برای استفاده از این محلول لازم است از کودک بخواهید تا برای ۳۰ ثانیه به صورت دهانشویه از آن استفاده نماید. بعد از بیرون ریختن محلول از دهان ، نباید دهان شسته شود.

دهانشویه آویشن : آویشن خاصیت آنتی اکسیدانی و ضد باکتریایی دارد به همین دلیل می توان از آن به عنوان درمان خانگی در دندان درد کودکان استفاده نمود. برای درست کردن این دهانشویه لازم است اندکی آب را به همراه چند قطره اسانس آویشن مخلوط کرده و با یک گوش پاک کن روی ناحیه ملتهب بمالید. همچنین می توان یک لیوان دمنوش آویشن آماده نمود و زمانی که خنک شد ، از آن به عنوان دهانشویه استفاده کرد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات