دندان های شیری

دندان های شیری

کودک در ۶ ماهگی اولین دندان ها را درمی آورد که این دندان ها شیری می باشند، مابقی دندان ها تا سن ۳ _ ۲ سالگی رشد می کنند. تعداد دندان های شیری در هر فکی ۱۰ عدد و در کل دهان ۲۰ عدد می باشد.

برخی از والدین تصور می کنند که زود خراب شدن دندان ها و کشیدن آن ها اهمیتی ندارد و دندان های دائمی جایگزین آن ها می گردند به همین دلیل مراقبت های لازم را جهت نگه داری از دندان های شیری انجام نمی دهند، در صورتی که حفظ و نگه داری از دندان های شیری بسیار حائز اهمیت می باشد.

 

 

دندان های شیری

 

دندان‌هاي شيري

این دندان ها در کودکان از سن ۶ سالگی شروع به افتادن می کنند که از دو دندانی که در جلو فک بالا و پایین قرار دارند آغاز می شود.

افتادن دندان شیری در ۵ سالگی

دندان های شیری ممکن است ۶ ماه زود تر یا ۶ ماه دیر تر شروع به افتادن کنند اما در کل در سن ۵ سالگی باید از دندان های کودک عکس گرفته شود که با این عکس دندانپزشک اطفال تشخیص می دهد که آیا این دندان لق می شود یا کج در می آید.

در سن ۵ سالگی کودک باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کند که اگر دندان های او فرم طبیعی نداشته باشد، لازم است که کشیده شوند.

رویش دندان دائمی پشت دندان شیری

مهم ترین نکته این است که اگر دندانی سر جای خود رشد نکند امکان دارد کج در بیاید.

دندان های دائمی باید در زیر دندان های شیری بیرون بزنند اگر به این گونه نباشد دندان های دائمی پشت دندان های شیری در می آیند، در این زمان است که مادر متوجه می شود دندان های کودکش سر جای خود رشد نکرده اند.

اگر این اتفاق بی افتد دندان شیری لق نمی شود و با فشاری که همیشه با سمت بالا می آورد، ریشه دندان را به مرور تخریب می کند. به همین دلیل است که مراجعه به دندانپزشک لازم می باشد.

مراقبت از دندان‌هاي شيري

  • از خواباندن کودک با بطری و شیر دادن به او در شب پرهیز کنید.
  • پس از هر بار شیردهی، دندان های کودک را با گاز تمیز کنید.
  • رژیم غذایی مناسبی برای کودک خود در نظر بگیرید.
  • از دادن مواد قندی و نشاسته ای به صورت میان وعده به کودک خود پرهیز کنید.
  • تا جایی که ممکن است کودک را از خوردن تنقلات شیرین بازدارید.
  • اگر کودک مواد قندی مصرف کرد بلافاصله دندان های او را تمیز کنید تا موجب پوسیدگی نشود.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

(ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکــش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)