روش صحیح استفاده از نخ دندان

فهرست مطالب

روش صحیح استفاده از نخ دندان

متاسفانه اکثر مردم اطلاعات کافی درباره نحوه مراقبت صحیح از دندان‌های کودک خود ندارند و رعایت بهداشت دهان و دندان را در این خلاصه کرده‌اند که مسواک بزنید. در صورتی که مسواک زدن یک بُعد از مقوله بهداشت دهان و دندان است ، در این مقاله درباره ی روش صحیح استفاده از نخ دندان صحبت می کنیم .

 

 

روش صحیح استفاده از نخ دندان

 

 

 نخ دندان کشیدن از سن پایین نیز بسیار مهم است و در سلامت دهان و دندان کودک نقش بسزایی دارد.

مسواک زدن به تنهایی حدود ۵۰% از پلاک درون دهان را پاک می‌کند . تحقیقات نشان داده است هنگامی که مسواک زدن با نخ دندان کشیدن انجام شود حدود ۷۰% از پلاک پاک می‌شود .

نخ دندان کشیدن این امکان می‌دهد مناطقی که دسترسی به آنها با مسواک مشکل می‌باشد را پاک کنید خصوصا بین دندان و زیر خط لثه که پلاک دندان در آنجا جمع می‌شود .

بسیاری از پدر و مادرها فكر می‌كنند كه دندان‌های شیری فرزندشان اهمیت چندانی در سلامت دهان آن‌ها ندارند دلیل‌شان هم این است كه دندان‌های شیری بالاخره می‌افتند .

اما دندان‌پزشكان اطفال چنین نظری را ندارند و معتقدند دندان كودك به محض رویش باید مثل دندان ‌بزرگسالان تمیز شود . شروع مراقبت‌های دندانی از ابتدایی‌ترین سال‌های تولد سبب ایجاد عادت روزمره مسواك زدن و نخ دندان در كودك می‌شود. در ادامه با مهم‌ترین نكات در رابطه با روش صحیح استفاده از نخ دندان آشنا می‌شوید .

آیا کودکان نیاز به استفاده از نخ دندان دارند؟


article-2237634x416_fullsize_nXn

بله . زمانی که دو دندان کنار هم (چه شیری چه دایمی) با یکدیگر تماس پیدا می‌کنند استفاده از نخ دندان توصیه می‌گردد . در ابتدا لازم است این کار توسط والدین انجام گیرد تا آنکه به مرور زمان کودک به تنهایی روش ردکردن نخ از بین دندان‌ها را فرا گیرد .

هر قدر استفاده از نخ دندان را زودتر به کودک آموزش دهید احتمال اینکه این کار به صورت عادت و بخشی از زندگی روزمره او درآید بیشتر است . حداقل تا سن ده سالگی بر نخ کشیدن کودکتان نظارت کنید . توجه داشته باشید که  روش صحیح استفاده از نخ دندان برای کودکان ۹ تا ۱۲ سال بدون کمک ، راحت‌تر است .

اهمیت نخ دندان برای جلوگیری از پوسیدگی دندان


به محض این‌كه ۲ دندان كودك‌تان درآمدند و قابل لمس شدند روزی یك بار لای آن‌ها را نخ دندان بكشید . به خاطر اینکه نخ دندان کشیدن می‌تواند ذرات مواد غذایی و پلاک ایجاد شده بین دندان‌ها را از بین ببرد و انجام این کار به صورت عادی از طریق مسواک زدن امکان‌پذیر نیست ، پس این امر نفش بسزایی در بهداشت دهان و دندان کودکان دارد .

رد کردن نخ دندان می‌تواند تفاوت بزرگی را در پیش‌گیری از پوسیدگی در میان دندان‌ها ایجاد کند . بنابراین خوب است والدین ، از زمانی که دندان‌ها در تماس با یکدیگر قرار گرفتند (یعنی حدود سن ۲ . ۵ سالگی) رد کردن نخ دندان را از لابه‌لای دندان‌های کودک‌شان آغاز کنند .
به طور ایده‌آل شما دندان‌های خردسال‌تان را هر شب ، قبل از رفتن به تختخواب نخ دندان می‌کشید . اما اگر فکر می‌کنید که با توجه به فواصل زیاد دندانی در کودکان ، این دفعات برای این سن ، بیش از اندازه زیاد است ، سعی کنید حداقل این کار را ۲ بار در هفته انجام دهید .

برای الهام‌بخشی می‌توانید به کودکتان کتابی با عکس دندان‌های سالم و دندان‌های سالم را نشان دهید . برای او توضیح دهید که رد کردن نخ دندان می‌تواند نتیجه بهتری را ایجاد کند .

كودك از چند سالگی می‌تواند خودش نخ دندان بكشد؟


بچه‌ها از ۷-۶ سالگی دیگر می‌توانند خودشان بدون كمك بزرگ‌ترها مسواك بزنند و نخ دندان بكشند اما تا رسیدن به این سن بهتر است خودتان مراقبت مستقیمی بر مسواك زدن آن‌ها داشته باشید ؛ بهترین روش صحیح استفاده از نخ دندان  است كه خودتان نمونه خوبی برایش باشید و مرتب مسواك بزنید و همچنین نحوه صحیح مسواك زدن را به او بیاموزید .

 

15685-1038x690

 

 نخ دندان كشیدن برای كودك


 •  تكه‌‌ای نخ دندان به طول نیم متر جدا كنید .
 •  یك انتهای نخ را دور انگشت وسط یك دست و تكه دراز را دور انگشت وسط دست دیگر بپیچد .
 •  با كمك انگشت‌های شست و سبابه نخ را بین ۲ دندانش ببرید و با حركت بالا پایین آهسته به سمت لثه بروید . مراقب باشید لثه‌اش آسیب نبیند .
 •  وقتی نخ به نزدیكی لثه رسید حركت افقی كوچكی بدهید و نخ را بالا بكشید .
 •  حال نخ را كمی از تكه بلندتر نخ از انگشت یك دست باز كنید و بخش استفاده شده را دور انگشت دست دیگر بپیچید و این حركت را برای ۲ دندان دیگر انجام دهید .
 •  دندان‌های تَهی را به هیچ وجه فراموش نكنید .

انواع نخ دندان و طریقه استفاده از آن


139505131235226188279584

نخ دندان معمولی

 • ۳۰-۲۰ سانتیمتر از نخ دندان را جدا کنید. دور انگشتان اشاره خود به قوری بپیچد که فقط ۳-۲ سانتیمتر آن بین ۲ انگشتان فاصله باشد . حالا با هر دو انگشت شصت نخ را نگه دارید .
 • دندانهایی که بهم چسبیده اند را باید نخ بکشید. درست مثل اینکه می خواهید اره کنید آرام و بدون فشار دستتان را عقب و جلو ببرید تا به پایین و نزدیک لثه بروید. حالا به منطقه هدف رسیده اید .

نکته: جایی که باید با نخ تمیز کنید پایین دندانهاست نه محلی که دندانها بهم چسبیده‌اند . حالا در اینجا نخ دندان آزادانه قابل جابجا کردن است .

 • هر دو انگشت خود را به طور ملایم به طرف دندان جلویی ببرید تا نخ دندان مثل حرف C دندان را بغل کند در فضایی که دارید ۴-۳ بار بالا و پایین دفنه و دندان را تمیز کنید . سپس دندان عقبی را مد نظر قرار دهید و دستان را به سمت عقب ببرید حرف C رو به عقب دندان را بغل کند . حالا ۳-۴ بار نخ را بالا و پایین ببرید .
 • حالا با همان حالت اره ای از تماس دو دندان عبور کرده بالا بروید و سراغ دندان بعدی بروید .

نخ دندان‌های کمانی

این نخ دندانها دسته ای دارند که کار را راحت می کند، اصول کار همان است . فقط راحت تر است .

 • هر بار از یک نخ دندان کمانی استفاده کنید تمام تماسهای دندانی را می‌توانید با همین یک نخ دندان تمیز کنید . شرکت GUM این مدل نخ دندان را در دسترس شما قرار داده است.
 • این نخ دندان هم برای بزرگسالان و هم کودکان کار نخ دندان کشیدن را را راحت تر می‌کند .

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

(ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکــش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری - دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)