دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

روکش دندان شیری در کودکان

در مواقعی که دندان کودکان به دلیل پوسیدگی وسیع و شکستگی از بین رفته باشد ؛ با استفاده از روکش دندان شیری در کودکان ، دندان از بین رفته را حفظ می کند. به این نکته مهم توجه کنید که روکش دندان در کودکان ، با روکش دندان در بزرگسالان متفاوت بوده و به همین علت روکش دندان در کودکان باید توسط  متخصص دندانپزشک کودکان در تهران انجام شود. در ادامه دکتر ماندانا حجازی اطلاعات بیشتری در این باره ارائه می دهد.

 

روکش دندان شیری در کودکان - دکتر ماندانا حجازی در تهران

فهرست مطالب

روکش دندان شیری در کودکان

مزیت استفاده از روکش های دندانی نسبت به سایر ترمیم ها در دندانپزشکی کودکان این است که کل سطح دندان را پوشانده و مانع از پوسیدگی و شکستگی مجدد دندان شیری می شود. در برخی از کودکان که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نمی کنند ؛ اطراف دندان ترمیم شده مجدد باکتری تجمع کرده و باعث پوسیدگی می شود در حالی که روکش دندان توسط بهترین دندانپزشک کودکان در تهران دکتر حجازی با چسب هایی که فلوراید آزاد می کند به دندان چسبانده شده ، مانع از بروز پوسیدگی دندان می شوند.

روکش دندان چیست ؟

روکش دندان ، کلاهکی است که به تاج دندان ، شباهت دارد و هنگامی که روی دندان قرار می گیرد ، نقش تاج را بازی می کند. همانطور که می دانید تاج ، قسمت سفید رنگ دندان است که بیرون از لثه قرار دارد. این قسمت ممکن است در اثر خوردن غذای سخت یا عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ، دچار پوسیدگی یا شکستگی شود. روکش دندان شیری در کودکان ، روی دندان آسیب دیده را پوشانده ، از شکستن مجدد و فروپاشی دندان جلوگیری می کند ؛ بدین ترتیب می توانیم با کمک آن ها از شکستن دوباره دندان یا فروپاشی آن ها جلوگیری کنیم.

انواع روکش دندان شیری در کودکان

روکش های مختلفی برای ترمیم دندان در بازار وجود دارد که بهترین آن ها برای دندان های به شدت تخریب شده ، روکش فلزی که به رنگ استيل است ، می باشد. روکش های فلزی با پوشش سرامیک ، بیشتر برای دندان های جلو و با هدف حفظ زیبایی و طرح لبخند استفاده می شوند ، از این نوع روکش ها می توان برای دندان های عقب نیز استفاده نمود ؛ اما میزان استحکام آن ها نسبت به روکش تمام فلزی کمتر می باشد.

درباره انواع روکش برای دندان می توان به روکش هایی از جنس استیل ضد زنگ ، استریپ کرون و روکش زیركونيا اشاره کرد.

روکش دندان از جنس استیل ضد زنگ : این نوع روکش جزء رایج ترین روکش های استفاده شده در دندانپزشکی کودکان می باشد که از پوسته فلزی و در اندازه های مختلف ساخته شده است. برای دندان های آسیاب خلفی بسیار مناسب بوده ؛ چرا که قوی ، با دوام و مقاوم در رطوبت است. همچنین از این نوع روکش ، زمانی استفاده می شود که بین دندان ها پوسیدگی وجود داشته باشد. جایگذاری این نوع روکش در دهان کودکان آسان بوده و نسبت به سایر روکش های دندانی مقرون به صرفه می باشد.

استریپ کرون : این نوع روکش ها از پوسته شفاف است كه با کامپوزیت هایی به رنگ دهان پر شده و در درون دهان قرار می گیرد. این روکش بیشتر برای زیبایی و بر روی دندان های جلو استفاده می شود.

روکش های دندانی سفید : این نوع روکش از ماده سختی شبیه به سرامیک و به رنگ دندان ساخته شده و مانند روکش های استیل ضد زنگ و زیرکونیا از پیش ساخته و در سایزهای مختلف وجود دارد.

روکش دندان شیری در کودکان

 

آیا ممکن است روکش دندان شیری کودکان کنده شود و مشکلاتی را به وجود آورد ؟

خیر ، روکش دندان های شیری توسط دندانپزشک کودکان خوب در تهران دکتر ماندانا حجازی ، به گونه ای تنظیم می شود که خارج کردن آن ها نیازمند بکارگیری از ابزار های دندانپزشکی می باشد. همچنین به هنگام جایگذاری ، دندانپزشک اطمینان حاصل می کند که به طور کامل بر روی دندان قرار گرفته  است و هیچ عاملی سبب افتادن و جدا شدن آن نمی شود.

ممکن است کودکان بعد از روکش دندان های خود با عوارضی رو به رو شوند ؟

حساسیت دندان : گاهی اوقات ممکن است کودکان به دمای سرد یا گرم حساس شوند ، که با استفاده از خمیر دندان های مخصوص می توانند این حساسیت را  کنترل کنند.

لب پر شدن روکش : اغلب روکش های سرامیکی و کامپوزیتی دچار لب پر شدن می شوند . در صورتی که این عارضه جزئی باشد دندانپزشک آن را ترمیم خواهد کرد ، در غیر این صورت لازم است تا روکش به طور کامل تعویض شود.

شل شدگی روکش : ممکن است روکش دندان لق شود و باکتری ها به زیر آن نیز نفوذ کنند و سبب پوسیدگی دندان شوند. در صورتی که  از لق شدگی روکش دندان کودکان مطلع شدید برای درمان آن حتما به پزشک مراجعه کنید.

خارج شدن روکش : این عارضه با توجه به پوسیدگی دندان ها یا از بین رفتن چسب دندان نیز رخ می دهد. در صورتی که روکش دندان های شیری در آمده باشد ، آن ها را تمیز کنید و با خود نزد دندانپزشک ببرید. در صورتی که زمان کوتاهی برای رشد دندان های دائمی وجود داشته باشد ، دیگر نیاز به استفاده از روکش نمی باشد و در برخی مواقع ممکن است از همان روکش افتاده نیز مجدد استفاده شود.

 

چرا روکش دندان شیری در کودکان اهمیت دارد ؟

گرچه دندان های شیری موقت هستند ؛ اما حفظ سلامتی آن ها از چندین جهت حائز اهمیت است. در ادامه شما را با دلایل حفظ آن ها آشنا می کنیم :

دندان های شیری به نسبت دندان های دائمی ، مینای نازکی دارند ؛ از این رو به راحتی دچار پوسیدگی می شوند. محافظ های دندان می توانند از ایجاد پوسیدگی و گسترش آن ها جلوگیری به عمل آورد. روکش دندان های شیری در کودکان به بازگشت عملکرد دندان های آسیب دیده و زیبایی لبخند کودکتان کمک شایانی می کند. دندان های شیری در حفظ فضای قوس دندانی برای رشد دندان دائمی، همچنین هدایت آن ها نقش مهمی ایفا می کنند. روکش دندان ها به حفظ دندان ها کمک کرده از افتادن زود هنگام آن ها جلوگیری می کند. هنگامی که کودک از دندان های سالمی برخوردار است ، عضلات و استخوان فک وی ، روند طبیعی رشد خود را طی می کنند. در صورتی که پوسیدگی در دندان های فرزندتان اتفاق افتاده باشد ، وسیله فوق می تواند از عمیق شدن پوسیدگی ، دندان درد کودکان ، عفونت لثه ، و دیگر مشکلات جلوگیری کند یا شدت این موارد را کاهش دهد.

مراحل روکش دندان شیری در کودکان

 1. بهترین دندانپزشک اطفال در تهران دکتر حجازی ، اطراف قسمتی که نیازمند روکش است را بی حس می کند.
 2. رابردم، صفحه لاستیکی است که در این مرحله روی دهان کشیده می شود.
 3. با کمک ابزار دندانپزشکی به نام توربین ، قسمت های پوسیده دندان از آن جدا شده و به عبارتی پاکسازی اتفاق می افتد.
 4. در این مراحل برای قرار گیری روکش ، نیازمند شکل دهی به دندان ها هستیم.
 5. روکش دندان شیری در کودکان در همان جلسه آماده می باشند و روی تاج مورد نظر چسبانده می شوند ؛

آموزش مراقبت از روکش دندان های شیری کودکان

 1. دو بار در روز دندان های کودک تان را مسواک بزنید ؛ همچنین استفاده از نخ دندان را فراموش نکنید.
 2. از نوشیدنی ها و مواد غذایی آسیب زننده نظیر شیرینی ها ، نوشابه و خوردن غذاهای سفت و چسبنده خودداری کنید.
 3. در صورت خوردن غذای اسیدی ، حتما دهان فرزندتان را شستشو دهید.
 4. در صورتی که فرزند شما فعالیت ورزشی برخوردی انجام می دهد ، بهتر است از محافظ های دهان ورزشی بهره مند شوید.

مزایای روکش دندان شیری در کودکان

 • ماندگاری و مقاومت روکش دندان های شیری ، بسیار بالا است.
 • استفاده از روکش دندان ، از شکستن دندان جلوگیری می کند.
 • استفاده از روکش دندان های شیری ، از پوسیده شدن دندان ها جلوگیری می کند.

روکش دندان شیری در کودکان

روکش دندان دائمی کودکان

گاهى به علت تخريب شديد دندان دائمى كودكان ، به دليل عدم امكان انجام درمان روكش هاى زيبايى در اين سن ، مجبور به قرار دادن روكش هاى استيل بر روى دندان هاى دائمى هستيم. پس از رشد دندان ها و فكين كودك ، امكان جايگزينى آن ها با روكش هاى زيبايى وجود دارد. هنگامی متخصص دندانپزشک کودکان خوب دکتر ماندانا حجازی در تهران ، از روکش دندان شیری برای درمان دندان استفاده می کند که دندان کودک بسیار تخریب شده باشد .

آیا روکش دندان های شیری مانع از رشد دندان های دائم خواهد شد ؟

در ابتدا باید بدانید که هیچ جای نگرانی طی این پروسه درمانی وجود نخواهد داشت.  زیرا روکش به دندان متصل بوده و با لق شدن و در نهایت افتادن دندان شیری روکش نیز می افتد ، بنابراین هیچ محدودیتی را برای رویش دندان های دائمی ایجاد نخواهد کرد.

آیا دندان های شیری عصب کشی شده نیازمند روکش می باشند ؟

خیر ، در صورتی که تخریب تاج دندان بسیار زیاد نباشد ، جهت ترمیم بعد از عصب کشی دندان کودکان می توان از مواد ترمیمی مختلفی همچون آمالگام  استفاده کرد.  در مواقعی که دیواره های تاج دندان ضعیف شده باشد و احتمال شکستگی بر اثر وارد کردن نیرو و جویدن افزایش یابد و رخ دهد باید از روکش دندان استفاده کرد.

شرایط کودک بعد از روکش دندان های شیری چگونه خواهد بود ؟

پس از روکش دندان شیری در کودکان تا زمانی که اثرات بی حسی از بین نرفته است نباید هیچ گونه خوراکی و آشامیدنی استفاده شود ، زیرا ممکن است لب ، گونه یا زبان خود را گاز بگیرد و به ان ها صدمه بزنند. بدون آنکه متوجه آن شود. بنابراین توجه داشته باشید ، که باید در این بازه کودک خود را از گاز گرفتن جویدن و مکیدن منع کنید تا زمانی که اثرات بی حسی به طور کامل از بین برود.

 

روکش دندان شیری در کودکان

هزینه روکش دندان شیری در کودکان چقدر است ؟

برای اطلاع از قیمت روکش دندان کودک ابتدا باید به دندانپزشک اطفال مراجعه کرده و پس از معاینه دندان های او قیمت آن مشخص می شود افرادی که ساکن تهران هستند ، می توانند جهت آگاهی از هزینه روکش دندان شیری کودک خود به دکتر ماندانا حجازی مراجعه کنند.

سوالات متدوال روکش دندان شیری در کودکان

 • آیا برای روکش دندان های شیری در کودکان ، نیاز به قالب گیری می باشد ؟

خیر ، روکش دندان های شیری در سایز و اندازه های مختلف موجود هستند و دندانپزشک اطفال با توجه به دندان کودکان ، سایز مناسب را برای آن ها انتخاب می کند.

 • قرار دادن روکش دندان شیری کودکان ، به چند جلسه درمانی نیاز دارد ؟

معمولا جایگذاری روکش دندان های شیری در طی یک جلسه انجام می شود.

 • آیا روکش دندان شیری در کودکان را والدین می توانند خارج کنند ؟

خیر ، خارج کردن روکش دندان های شیری در اطفال ، نیازمند ابزار مخصوص دندانپزشکی می باشد و باید توسط متخصص دندانپزشک اطفال خوب در تهران دکتر حجازی انجام گیرد.

 • پس از افتادن دندان های شیری ، چه اتفاقی برای روکش آن ها می افتد ؟

زمانی که دندان های شیری افتادند ؛ به خودی خود روکش ها نیز همراه با آن ها می افتند.

 • آیا قرار دادن روکش دندان شیری در کودکان دردناک است ؟

یکی از مهم ترین نگرانی والدین در رابطه با امور دندانپزشکی ، میزان درد آن و تحمل کودک است ، درباره روکش دندان های شیری باید بگوییم که ابتدا لثه اطراف دندان مورد نظر بی حس شده ، سپس اقدامات مورد نیاز انجام می شود ؛ بنابراین در حین انجام آن کودک دردی را حس نمی کند.

 • روکش دندان شیری در کودکان تا چه زمانی بر روی دندان مورد نظر باقی می ماند ؟

معمولا تا زمان افتادن دندان شیری ، روکش آن نیز باقی خواهد ماند و همزمان و همراه با افتادن دندان ، روکش آن نیز می افتد.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات