روکش دندان شیری در کودکان

انجام روکش دندان شیری در کودکان

در مواقعی که دندان کودکان به دلیل پوسیدگی وسیع و شکستگی از بین رفته باشد ؛ با استفاده از روکش دندان شیری در کودکان ، دندان از بین رفته را حفظ می کند. به این نکته مهم توجه کنید که روکش دندان در کودکان ، با روکش دندان در بزرگسالان متفاوت بوده و به همین علت روکش دندان در کودکان باید توسط  متخصص دندانپزشک کودکان انجام شود.

مزیت استفاده از روکش های دندانی نسبت به سایر ترمیم ها در دندانپزشکی کودکان این است که کل سطح دندان را پوشانده و مانع از پوسیدگی و شکستگی مجدد دندان شیری می شود.

در برخی از کودکان که بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نمی کنند ؛ اطراف دندان ترمیم شده مجدد باکتری تجمع کرده و باعث پوسیدگی می شود در حالی که روکش دندان توسط بهترین دندانپزشک کودکان با چسب هایی که فلوراید آزاد می کند به دندان چسبانده شده ، مانع از بروز پوسیدگی دندان می شوند.

روکش دندان شیری در کودکان

انواع روکش دندان شیری در کودکان

روکش های مختلفی برای ترمیم دندان در بازار وجود دارد که بهترین آن ها برای دندان های به شدت تخریب شده ، روکش فلزی که به رنگ استيل است ، می باشد. روکش های فلزی با پوشش سرامیک ، بیشتر برای دندان های جلو و با هدف حفظ زیبایی و طرح لبخند استفاده می شوند ، از این نوع روکش ها می توان برای دندان های عقب نیز استفاده نمود ؛ اما میزان استحکام آن ها نسبت به روکش تمام فلزی کمتر می باشد.

درباره انواع روکش دندان می توان به روکش هایی از جنس استیل ضد زنگ ، استریپ کرون و روکش زیركونيا اشاره کرد.

روکش دندان از جنس استیل ضد زنگ

این نوع روکش جزء رایج ترین روکش های استفاده شده در دندانپزشکی کودکان می باشد که از پوسته فلزی و در اندازه های مختلف ساخته شده است. برای دندان های آسیاب خلفی بسیار مناسب بوده ؛ چرا که قوی ، با دوام و مقاوم در رطوبت است. همچنین از این نوع روکش ، زمانی استفاده می شود که بین دندان ها پوسیدگی وجود داشته باشد. جایگذاری این نوع روکش در دهان کودکان آسان بوده و نسبت به سایر روکش های دندانی مقرون به صرفه می باشد.

استریپ کرون

این نوع روکش ها از پوسته شفاف است كه با کامپوزیت هایی به رنگ دهان پر شده و در درون دهان قرار می گیرد. این روکش بیشتر برای زیبایی و بر روی دندان های جلو استفاده می شود.

روکش های دندانی سفید

این نوع روکش از ماده سختی شبیه به سرامیک و به رنگ دندان ساخته شده و مانند روکش های استیل ضد زنگ و زیرکونیا از پیش ساخته و در سایزهای مختلف وجود دارد.

مزایای روکش دندان شیری

  • ماندگاری و مقاومت روکش دندان های شیری ، بسیار بالا است.
  • استفاده از روکش دندان ، از شکستن دندان جلوگیری می کند.
  • استفاده از روکش دندان های شیری ، از پوسیده شدن دندان ها جلوگیری می کند.

روکش دندان شیری در کودکان

روکش دندان دائمی کودکان

گاهى به علت تخريب شديد دندان دائمى كودكان ، به دليل عدم امكان انجام درمان روكش هاى زيبايى در اين سن ، مجبور به قرار دادن روكش هاى استيل بر روى دندان هاى دائمى هستيم. پس از رشد دندان ها و فكين كودك ، امكان جايگزينى آن ها با روكش هاى زيبايى وجود دارد. هنگامی متخصص دندانپزشک کودکان ، از روکش دندان شیری برای درمان دندان استفاده می کند که دندان کودک بسیار تخریب شده باشد .

سوالات متدوال روکش دندان شیری در کودکان

آیا برای روکش دندان های شیری کودکان ، نیاز به قالب گیری می باشد ؟

خیر ، روکش دندان های شیری در سایز و اندازه های مختلف موجود هستند و دندانپزشک اطفال با توجه به دندان کودکان ، سایز مناسب را برای آن ها انتخاب می کند.

قرار دادن روکش دندان شیری کودکان ، به چند جلسه درمانی نیاز دارد ؟

معمولا جایگذاری روکش دندان های شیری در طی یک جلسه انجام می شود.

آیا روکش دندان شیری در کودکان را والدین می توانند خارج کنند ؟

خیر ، خارج کردن روکش دندان های شیری در اطفال ، نیازمند ابزار مخصوص دندانپزشکی می باشد و باید توسط متخصص دندانپزشک کودکان انجام گیرد.

روکش دندان شیری در کودکان

پس از افتادن دندان های شیری ، چه اتفاقی برای روکش آن ها می افتد ؟

زمانی که دندان های شیری افتادند ؛ به خودی خود روکش ها نیز همراه با آن ها می افتند.

آیا قرار دادن روکش دندان شیری در کودکان دردناک است ؟

یکی از مهم ترین نگرانی والدین در رابطه با امور دندانپزشکی ، میزان درد آن و تحمل کودک است ، درباره روکش دندان های شیری باید بگوییم که ابتدا لثه اطراف دندان مورد نظر بی حس شده ، سپس اقدامات مورد نیاز انجام می شود ؛ بنابراین در حین انجام آن کودک دردی را حس نمی کند.

روکش دندان شیری در کودکان تا چه زمانی بر روی دندان مورد نظر باقی می ماند ؟

معمولا تا زمان افتادن دندان شیری ، روکش آن نیز باقی خواهد ماند و همزمان و همراه با افتادن دندان ، روکش آن نیز می افتد.

هزینه روکش دندان شیری در کودکان چقدر است ؟

برای اطلاع از قیمت روکش دندان کودک ابتدا باید به دندانپزشک کودکان مراجعه کرده و پس از معاینه دندان های او قیمت آن مشخص می شود افرادی که ساکن کرج هستند ، می توانند جهت آگاهی از هزینه روکش دندان شیری کودک خود به دکتر ماندانا حجازی مراجعه کنند.