سفید کردن دندان کودکان

سفید کردن دندان کودکان در کرج

سفید کردن دندان کودکان : بسیاری از والدین از بد رنگی دندان های کودک خود ناراضی هستند و با مراجعه به دندانپزشک کودکان ، تقاضای سفید کردن دندان کودک را می کنند ، باید بگوییم که برای حفظ سلامت دندان های کودک بهتر است ، اقدامات عملی کمتری بر روی دندان صورت گیرد و انجام خدمات حرفه ای به زمان بزرگ شدن کودک موکول شود ، چرا که ممکن است ، استفاده از روش های حرفه ای برای کودک باعث حساس تر شدن او شود.

معمولاً بد رنگى هاى سطحى دندان كودكان ، با استفاده از روش بروساژ بر طرف مى شود ؛ در اين روش با استفاده از وسايل مخصوص و خمير بروساژ به تميز كردن بد رنگى هاى سطحى دندان مى پردازد ؛ اما روش هاى ديگرى نيز براى بر طرف نمودن بد رنگى هاى دندان ها وجود دارد كه معمولا در كودكان كاربردى ندارد و تنها به ذكر آن ها مي پردازيم ؛ تغییر رنگ دندان های کودکان ، در دو حالت تغییر رنگ بیرونی و درونی دندان ها رخ می دهد.

سفید کردن دندان کودکان

علت تغییر رنگ یا خرابی دندان های شیری در کودکان ، چیست ؟

تغییر رنگ یا خرابی دندان ها ؛ می تواند دلایل گوناگونی داشته باشد که در ذیل به برخی از مهم ترین آن ها ، اشاره شده است ؛ با ما همراه باشید.

 1. بروز پوسیدگی یا خرابی در دندان های کودکان
 2. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط اطفال
 3. ابتلا به بیماری های خاص
 4. مصرف داروهای خاص
 5. زردی کودکان
 6. فلوروزیس ( این عارضه در اثر مصرف بیش از حد فلوراید ، بروز می یابد. )
 7. و از این قبیل موارد

ایجاد لکه های درونی دندان ها ، دلایل مختلفی دارد که برخی از آن ها عبارت اند از :

 • مصرف آنتی بیوتیک
 • عصب کشی دندان
 • اصابت ضربه به دندان

در برخی از موارد ، والدین شاهد به وجود آمدن لکه های قهوه ای بر روی دندان های کودک خود ، هستند و از این بابت ، اظهار نگرانی می کنند ؛ ایجاد لکه های قهوه ای بر روی دندان آن ها ، دلایل متفاوتی دارد و ممکن است ، ناشی از بهداشت ضعیف دهان و دندان ، عفونت قبلى دندان هاى شيرى كودك ،  مصرف مواد غذایی اسیدی و  غیره یا اینکه علائم بروز بیماری هایی ؛ هم چون سلیاک باشد ؛ بنابراین در صورت مشاهده این لکه ها و سفید کردن دندان کودکان خود سریعا به متخصص دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

بهترین دندانپزشک کودکان ، پس از معاینه دندان های کودک تان ، بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می دهد.

از بین بردن لکه های سیاه روی دندان کودک

به علت جلوگیری از فقر آهن در کودکان ، در سنین کودکی برای آن ها قطره آهن تجویز می شود ؛ اما بسیاری از والدین از دادن آن به فرزند خود اجتناب می کنند ؛ چرا که می گویند استفاده از قطره آهن ، موجب ایجاد لکه های سیاه رنگ بر روی دندان کودک شان می شود ، اما لازم است ذکر کنیم در صورتی که بلافاصله پس از دادن قطره آهن به کودکان ، دهان و دندان آن ها شسته و تمیز شود دیگر دندان هایشان در اثر مصرف قطره آهن ، سیاه نمی شود.

بسیاری از والدین در این باره سوال دارند که چگونه از دندان های کودک خود محافظت کنند ؟

بهترین راه حل برای حفظ سلامت دندان های کودکان ، رعایت بهداشت دهان و دندان آن ها و قرار گرفتن تحت معاینه دندانپزشک اطفال ، می باشد ؛ هنگامی که صحبت از رعایت بهداشت دهان و دندان کودکان به میان می آید ، سوال بسیاری از والدین در این باره می باشد که کودک ، از چه زمانی باید مسواک زدن را شروع کند ؟

باید ذکر کنیم که پس از رویش اولین دندان کودکان ، والدین باید مسواک زدن آن ها را شروع کنند ، اما این موضوع بدین معنی نیست که قبل از رویش دندان ها نیازی به شستشو لثه نمی باشد ، بلکه باید قبل از رویش دندان نیز با استفاده از دستمال مرطوب و يا مسواك هاى انگشتى لثه آن ها را پس از هر میان وعده تمیز کرد .

سوال دیگری که برای والدین پیش می آید ، در رابطه با خمیر دندان مناسب کودک است ، والدین می توانند از تمامی خمیر دندان های مخصوص به کودک موجود در بازار ، بعد از ايجاد توانايى تف كردن در كودك به ميزان بسيار كم ، جهت شستشوی دندان های کودک خود استفاده کنند.

روش های سفید کردن دندان کودکان به شرح ذیل می باشد :

استفاده از ژل مخصوص

استفاده از ژل های سفید کننده دندان که باید توسط یک متخصص دندانپزشکی مجرب استفاده شود و براى استفاده در منزل دوز کمتر آن توصیه می شود ؛ در این روش دندانپزشک ، ژل را بر روی دندان مالیده و برای اثر بخشی بیشتر آن از یک منبع گرما و نور استفاده می شود.

لمينت و ونير كامپوزيت

در برخى موارد كه بد رنگى هاى دندان ، با استفاده از روش هاى معمول قابل درمان درمان نباشد ، لمينت يا ونير كامپوزيت تجويز مى شود ؛ در اين روش بعد از تراش مختصر سطح دندان ، سطح دندان با استفاده از مواد كامپوزيتى و يا لمينت بازسازى مى شود.

استفاده از بهترین خمیر دندان

این نوع خمیر دندان ها ، حاوی مواد شیمیایی مخصوص برای از بین بردن لکه ها و بد رنگی های موجود بر روی دندان می باشد و تنها باعث سفید شدن دندان می شود ؛ اما اين روش ، تنها براى لكه هاى سطحى و مختصر دندان قابل اجرا است.

روش مناسب برای سفید کردن دندان

برای استفاده از هر یک از روش های فوق در منزل ، بهتر است ابتدا ، با دندانپزشک کودکان مشورت نماييد تا ببینید كدام روش برای چه سنینی مناسب است.

نکاتی در ارتباط با تغییر رنگ دندان های کودکان

با علل لکه های ایجاد شده بر روی دندان کودکان خود ، آشنا شوید :

 1. بروز لکه های قهوه ای ؛ می تواند در اثر مصرف نوشیدنی های تیره رنگ یا نوعی آسیب دیدگی دندان ها ، باشد.
 2. لکه های سفید بر روی دندان های کودکان ؛ می تواند نشانه بروز پوسیدگی دندان در آن ها باشد.
 3. لکه های قرمز ، بنفش و  آبی ؛ در اثر تروما یا مصرف مواد غذایی تیره رنگ در کودکان ، بروز می یابند.
 4. مشاهده لکه های نارنجی رنگ بر روی دندان ها ؛ می تواند در اثر انباشته شدن باکتری های بر روی دندان های آن ها باشد. ( انباشته شدن باکتری بر روی دندان ها ، در اثر عدم رعایت بهداشت دهان و دندان توسط کودکان ، بروز می یابد. )
 5. بروز تغيير رنگ های سیاه بر روی دندان های کودکان ؛ می تواند نشان دهنده بروز آسیب دندانی در آن ها باشد.

دلایل بد رنگی دندان کودکان چیست ؟

بیشترین علت ایجاد بد رنگی و لکه بر روی دندان های کودک ، رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان می باشد ؛ در این مواقع بهتر است ، والدین با بهترین دندانپزشک کودکان صحبت کند و از او راهنمایی بگیرد ؛ درباره مراقبت از دندان کودکان مقاله جامعی نوشته شده و در وب سایت موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن مراجعه کنید.

همین طور ، بهتر است بگوییم که علاوه بر رعایت بهداشت دهان و دندان والدین کودک خود را برای استفاده از تکنیک های جلوگیری از پوسیدگی دندان به یک دندانپزشک کودکان خوب ، ببرید تا در صورت نیاز از آن ها برای جلوگیری از پوسیدگی دندان و لکه روی دندان استفاده شود.

هزینه سفید کردن دندان کودکان چقدر است ؟

هزینه سفید کردن دندان در کودکان ، متفاوت است ؛ تعیین هزینه سفید کردن دندان کودکان ؛ مستلزم مراجعه به متخصص دندانپزشک اطفال و قرارگیری تحت معاینه می باشد ؛ بنابراین ، جهت کسب اطلاعات بیشتر به دندانپزشک کودکان ، مراجعه نمایید ؛ ایشان پس از انجام معاینات و بررسی های مورد نیاز ، هزینه قطعی سفید کردن دندان کودک تان را به شما اعلام می کنند.