سوالات متداول دندانپزشکی کودکان

سوالات متداول دندانپزشکی کودکان

دندانپزشکی اطفال از مهم ترین مسائلی است که همواره مورد توجه و بررسی قرار می گیرد، به همین علت می خواهیم در این مقاله به سوالات متداول دندانپزشکی کودکان بپردازیم.

سوالات متداول دندانپزشکی کودکان به شرح ذیل می باشد:

سوال : بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان کیست و چگونه می توان آن را انتخاب کرد؟

پاسخ : درباره نحوه انتخاب یک متخصص دندانپزشک خوب در مقالات متعددی به طور کامل توضیحاتی را مطرح نموده ایم که شما والدین عزیز می توانید برای انتخاب یک دندانپزشک اطفال خوب به آن مقالات مراجعه کنید.

سوال : اولین دندان های شیری کودک از چه زمانی رشد می کند؟

پاسخ : باید بگوییم اولین دندان های کودک از ۶ ماهگی شروع به رشد می کند و تا ۳ سالگی تمامی دندان های شیری کودک تکمیل می شود.

بهتر است بدانید تعداد دندان های شیری ۲۰ عدد می باشد و در صورت افتادن دندان شیری حدود ۲ الی ۶ ماه طول می کشد تا دندان های دائمی رشد کنند، تعداد دندان های دائمی ۳۲ عدد می باشد.

سوال : مسواک مناسب کودکان چه مشخصاتی دارد؟

پاسخ : والدین باید با رویش اولین دندان کودک اقدام به تمیز کردن آن ها کنند، در ابتدا برای تمیز کردن دندان ها از گاز استریل یا یک دستمال نرم استفاده نمایند پس از آن برای مسواک زدن ، مسواکی را تهیه کنند که نرم باشد و باعث آسیب بافت لثه نشود و سر آن متناسب با اندازه دهان کودک باشد.

سوال : تکنیک های جلوگیری از پوسیدگی دندان چیست؟

پاسخ : زمانی که والدین کودک خود را برای معاینه به دندانپزشکی کودکان می برند پس از معاینه بهترین متخصص دندانپزشکی کودکان برای جلوگیری از بروز پوسیدگی دندان از تکنیک هایی همچون فلوراید تراپی ، فیشورسیلانت و ارتودنسی پیشگیری استفاده می کند.

سوال : زمان مناسب برای اولین ویزیت چه زمانی می باشد؟

پاسخ : والدین بهتر است با رویش اولین دندان های شیری کودک خود را برای معاینه به دندانپزشکی کودکان ببرند تا تحت معاینه قرار گیرد.

 

سوالات متداول دندانپزشکی کودکان

 

پرسش و پاسخ دندانپزشکی کودکان

سوال : مناسب ترین تغذیه برای سلامت دندان های کودکان چیست؟

پاسخ : مصرف مواد حاوى قند و نشاسته به كمتر دو بار در روز تقليل يابد.  استفاده از مواد غذايى حاوى  فيبر به شستشوى دندانها كمك مى كنند.

در برنامه غذایی کودک خود استفاده از سبزیجات را اضافه کنید.

استفاده از مواد غذایی که دارای انواع ویتامین ها بخصوص ویتامین A باشد.

استفاده از مواد غذایی که مقدار زیادی پروتئین داشته باشد.

سوال : هر چند وقت یک بار کودک برای چکاپ باید به دندانپزشکی کودکان مراجعه کند؟

پاسخ : بهترین دندانپزشک کودکان معمولا توصیه می کند هر ۴ الی ۶ ماه یکبار کودک برای چکاپ باید به کلینیک دندانپزشکی کودکان مراجعه نماید تا سلامت دندان های او حفظ شود.

سوال : آیا بهداشت دندان شیری مهم می باشد؟

پاسخ : باید بگوییم که بله ، سلامت دندان های شیری باعث سلامت دندان های دائمی می شود، به همین علت والدین باید در نگهداری از دندان های کودک دقت بیشتری داشته باشند.

سوال : چه عواملی باعث پوسیدگی دندان می شود؟

پاسخ : انواع خاصی از باکتری در دهان وجود دارد که با مصرف انواع مواد غذایی شیرین در دهان باقی می ماند اسید تولید می کند و در صورتی که بهداشت دهان  دندان نیز رعایت نشود به مرور زمان باعث پوسیدگی دندان می شود.

سوال : مراقبت از دندان کودکان چگونه می باشد؟

پاسخ : در مقاله مربوط به مراقبت از دندان کودکان به طور جامع مواردی را مطرح نموده ایم که والدین با مراجعه به آن می توانند اطلاعات لازم را کسب نمایند.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری - دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)