سیم کشی دندان کودکان

انجام سیم کشی دندان کودکان

سیم کشی دندان کودکان : در سن ۷ سالگی در دهان کودکان هم دندان شیری و هم دندان دائمی وجود دارد ، در صورتی که والدین کودکان خود را به طور مرتب برای درمان دندانپزشکی کودکان ببرند ، دندانپزشک کودکان با معاینه دندان های کودک می تواند نامرتبی ، فشردگی و شلوغی دندان ، جلو یا عقب بودن آن ها را تشخیص دهند و بهترین زمان شروع درمان ارتودنسی را برای کودک تعیین کنند.

به این نکته مهم توجه کنید که ارتودنسی دندان ، برای تمامی کودکان ضروری نیست و مراجعه و تشخیص به موقع ناهنجاری های فکی و دندان ، باعث کوتاه تر شدن دوره درمانی می شود.

چگونه می توان تشخیص داد کودک به ارتودنسی نیاز دارد ؟

یک دندانپزشک کودکان خوب ، با توجه به عادت ها و نشانه ها می تواند نیاز به سیم کشی دندان کودکان را تشخیص دهند که عبارتند از :

 • اختلال های گفتاری
 • به درستی روی هم قرار نگرفتن دندان ها بر روی هم
 • تنفس از راه دهان
 • دشواری در جویدن و گاز زدن
 • زود یا دیر افتادن دندان های شیری
 • مکیدن انگشت و پستانک در طولانی مدت

سیم کشی دندان کودکان

سیم کشی دندان کودکان چه مزایایی دارد ؟

 1. انجام ارتودنسی در کودکان ، باعث می شود که روند رشد فک کودک کنترل و هدایت شود.
 2. باعث جلوگیری از وارد شدن فشار به دندان های جلویی در دهان کودک می شود.
 3. اعتماد به نفس کودک را افزایش می دهد.
 4. احتمال نیاز به جراحی فک در بزرگسالی را کاهش می دهد.

مدت زمان سیم کشی دندان کودکان چقدر می باشد ؟

یکی از متداول ترین سوال هایی که والدین از دندانپزشک کودکان ، می پرسند ؛ درباره مدت زمان سیم کشی دندان در کودکان است ، باشد ؛ بگوییم که مدت زمان ارتودنسی در افراد مختلف متفاوت می باشد ؛ اما به طور معمول ارتودنسی دندان در کودکان ، از ۱۲ ماه تا ۲۴ ماه می باشد ؛ اما در صورتی که نامرتبی دندان در کودکان زیاد باشد ، ممکن است این مدت بیشتر شود.

انواع بریس های ارتودنسی

پرکاربردترین بریس ها برای کودکان عبارتند از :

 • ارتودنسی سرامیکی
 • ارتودنسی نامرئی
 • ارتودنسی لینگوال یا پشت دندان
 • ارتودنسی فلزی
 • پلاک نگه دارنده یا ریتینر

سیم کشی دندان کودکان

مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان

رعایت مواردی که در ذیل ذکر شده ، بسیار حائز اهمیت بوده و به هیچ عنوان نباید نسبت به آن ها ، سهل انگاری گردد.

 1. والدین باید پس از انجام ارتودنسی دندان کودکان به بهداشت دهان و دندان آن ها بیشتر توجه کنند ؛ چرا که اگر کودک بهداشت دهانی خود را رعایت نکند ، ممکن است دچار پوسیدگی دندان شود.
 2. والدین باید کودک را به طور مرتب برای معاینه به دندانپزشکی ببرند ، تا وضعیت دندانی آن ها بررسی شود.
 3. در این مدت توصیه می شود ؛ از مواد غذایی سفت خورده نشود ؛ چرا که ممکن است به دندان و دستگاه ارتودنسی آسیب وارد شود.
 4. رعایت بهداشت دهان و دندان ( استفاده از مسواک مخصوص ، نخ دندان و دهان شویه ) در دوران ارتودنسی ، از اهمیت به سزایی برخوردار است و عدم توجه به آن ، موجب بروز پوسیدگی در دندان ها و بسیاری از این قبیل مشکلات ، می گردد ؛ به همین علت ، به والدین توصیه می گردد ، به این مورد بسیار توجه نمایند .
 5. مصرف مواد غذایی سفت ؛ از جمله آجیل ، ذرت بو داده ، هویج ، سیب ، ته دیگ و از این قبیل موارد موجب آسیب دیدگی براکت های ارتودنسی ، می شود ؛ بنابراین ، در صورت تمایل به مصرف این موارد ، آن ها را تکه ، تکه یا آسیاب نمایید ؛ همچنین ، در این دوران باید از مصرف مواد غذایی چسبناک از قبیل شکلات ، آبنبات و غیره نیز خودداری شود .
 6. در صورت آسیب دیدگی دستگاه ارتودنسی ، سریعا به پزشک معالج خود مراجعه نمایید . ( در صورتی که سیم ارتودنسی ، از جای خود خارج شد ؛ جهت جلوگیری از آسیب دیدگی لب و دهان ، تا زمان مراجعه به پزشک ، بر روی قسمت تیز آن موم قرار دهید . )
 7. در زمان انجام ورزش هایی که احتمال اصابت ضربه به دهان و دندان در حین آن ها ، وجود دارد ؛ به منظور جلوگیری از آسیب دیدگی دستگاه ارتودنسی ، از محافظ دهان ، استفاده نمایید .

هزینه سیم کشی دندان چقدر می باشد ؟

اطلاع از هزینه ارتودنسی کودکان ، نیازمند مراجعه به پزشک و قرارگیری تحت معانیه می باشد ؛ چرا که ، هزینه این روش درمانی ، زیبایی با توجه به ناهنجاری های موجود در هر فرد ، متفاوت می باشد .