دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

عادات دهانی

فهرست مطالب

عادات دهانی

یکی از رایج ترین مشکلاتی که کودکان با آن مواجه هستند عادات دهانی مضر می باشد که باعث نگرانی والدین آن ها شده است، خانواده هایی که از این عادت کودک خود گله دارند برای درمان می توانند نزد یک متخصص دندانپزشکی کودکان بروند.

یک متخصص دندانپزشک کودکان یا اطفال به تمامی عادات های بد دهانی آن ها واقف بوده و می داند در صورت ترک نشدن آن ها کودک در آینده با مشکلات جدی مواجه خواهد شد.

طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصین دندانپزشکی عادات های بد دهانی با گذشت زمان می تواند تعادل نیروهای زبان ، گونه و الیاف نگه دارنده دندان را به هم بزند و ناهنجاری های فکی و دندانی را ایجاد کند.

توصیه ما به والدین عزیز این است که در صورت مشاهده عادت دهانی در کودک به موقع برای درمان و پیشگیری از بروز مشکلات در بزرگسالی اقدام نمایند.

 

عادات دهانی

 

مکیدن انگشت یا شیشه شیر و پستانک :

باید بگوییم در صورتی که کودک پس از ٤ سالگی مکیدن انگشت و شیشه شیر و پستانک را ترک نکند می تواند آثار مخربی در پی داشته باشد که عبارتند از :

  • رشد نامطلوب استخوان های فک بالا و پایین
  • ایجاد اختلال در وضعیت رویش دندان
  • بروز ناهنجاری اپن بایت در کودکان

بهترین راه برای درمان این روش مشورت با دندانپزشک کودکان و استفاده از راهکارهای توصیه شود توسط او است.

دندان قروچه :

از دیگر عاداتی که کودکان آن را انجام می دهند می توان به دندان قروچه اشاره کرد.

باید بگوییم فشار آوردن و ساییدن دندان ها باعث شکسته شدن ، ترک در تاج یا ریشه و غیره می شود که امروزه در کودکان بسیار دیده می شود.

این عارضه در خواب و بیداری در کودکان دیده می شود که بهترین راه برای جلوگیری از آسیب به دندان ها استفاده از نایت گارد night guard می باشد.

ناخن جویدن :

ناخن جویدن باعث آسیب به دندان ها و ورود آلودگی به سیستم گوارشی می شود.

سعی کنید در این مواقع به کودک تذکر ندهید چرا که باعث لجبازی او می شود و با دادن خوراکی های مختلف و تشویق به بازی ذهن او را منحرف کنید.

راه درمان عادات دهانی در کودکان

پیش از اقدام به درمان دندانپزشک ابتدا دلایل بروز این عادات را در کودک بررسی می کند چرا که این کودکان با انجام این کارها خو گرفته اند و در صورت درمان غیر اصولی می تواند در آن ها آثار منفی ایجاد کند بنابراین تمامی نکات مواردی که دندانپزشک کودکان می پرسد به صورت دقیق پاسخ دهید.

پس از بررسی علت بروز این عادات دندانپزشک راهکارهای مناسبی را ارائه می کند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات