عصب کشی دندان

عصب کشی دندان

در گذشته دندانی را که ریشه آن دچار عفونت می شد می کشیدند، اما امروزه با پیشرفت علم ،فرد با مراجعه به دندانپزشکی اقدام به عصب کشی دندان می کند و دندان را در دهان خود حفظ می نماید.

در مواردی که پوسیدگی دندان بسیار زیاد باشد و ريشه هاى دندان از بين رفته باشد، دندانپزشک کودکان اقدام به کشیدن آن می کند.

در این مقاله می خواهیم به موضوع عصب کشی دندان بپردازیم اما قبل از آن بهتر است فرد اطلاعاتی درباره آناتومی دندان داشته باشد.

بافت نرم داخل ریشه دندان ( پالپ دندان) در زیر مینای دندان و لایه سختی به نام عاج قرار گرفته است.

ریشه دندان شامل عصب ، رگ های خونی و بافت های ارتباطی می باشد.

 

عصب کشی دندان

 

بسیاری از والدین تصور می کنند که عصب کشی دندان های شیری امری ضرورى نمی باشد ، چرا که دندان های شیری ، پس از گذشت مدت زمان کوتاهی افتاده و دندان های دائمی ، جایگزین آن ها خواهند شد اما در این رابطه باید بگوییم در صورت عدم درمان پوسیدگی دندان های شیری ، پوسیدگی آن ها پیشرفت کرده و در این صورت احتمال آسیب رساندن آن ها به ریشه دندان های دائمی وجود دارد ، بنابراین درمان و مراقبت از دندان های شیری امری ضروری می باشد و نتیجه آن سالم ماندن دندان های دائمی است.

عصب کشی دندان چگونه انجام می شود؟

به عصب کشی دندان روت کانال تراپی نیز گفته می شود که در آن بهترین دندانپزشک کودکان اقدام به برداشتن آن بخش می کند و روت کانال را کاملا تمیز و شکل می دهد.

پس از آن دندانپزشک اطفال اقدام به پر کردن فضای خالی کانال ریشه می کند.

برای اینکه دندان ظاهر بهتری داشته باشد دندانپزشک اقدام به روکش کردن دندان می کند.

بهتر است بدانید که اکثر دندان های عصب کشی شده به اندازه یک دندان دائمی دوام دارد به همین علت تا شدت پوسیدگی دندان خیلی زیاد نباشد دندانپزشک اقدام به کشیدن آن نمی کند.

عصب کشی دندان درد دارد ؟

در هنگام عصب کشي دندان برای اینکه بیمار احساس درد نکند دندانپزشک با استفاده از بی حس کننده موضعی آن دندان را بی حس کرده و پس از ان اقدام به درمان می کند.

اما باید بگوییم که ممكن است احساس درد کمی برای بیمار وجود دارد.

مراقبت های بعد از عصب کشی دندان به شرح ذیل می باشد:

با دندانی که عصب کشی شده است تا زمانی که به طور کامل ترمیم نشده چیزی نجوید.

بعد از عصب کشی دندان ممکن است دندانپزشک برای شما دارو تجویز نماید که بهتر است آن را به طور مرتب استفاده کنید.

بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کنید و به طور مرتب برای چکاپ نزد بهترین متخصص دندانپزشکی اطفال بروید.

 

عصب کشی دندان

 

عوارض عصب کشی دندان چیست ؟

باید بگوییم در واقع عصب کشی دندان در صورتی که توسط یک متخصص دندانپزشک خوب انجام شود هیچ عارضه ای نخواهد داشت.

کشیدن یا عصب کشی دندان شیری

در صورت عدم درمان پوسیدگی دندان های شیری و پیشرفت پوسیدگی آن ها و عدم درمان عصب کشی ؛ متخصص دندانپزشک اطفال ، اقدام به کشیدن دندان شیری کودک می کند ؛ در صورت کشیده شدن دندان های شیری باید در جای خالی آن از فضا نگهدارنده استفاده شود ، چرا که فضای مورد نیاز جهت رشد دندان دائمی از بین نرود و توسط دیگر دندان ها اشغال نشود.

کشیدن دندان پوسیده کودکان ، باعث از بین رفتن زیبایی دهان و دندان های آن ها خواهد شد و هم چنین احتمال تاثیر گذاشتن در روابط اجتماعی آن ها نیز وجود دارد ؛ به همین علت توصیه می شود والدین جهت درمان پوسیدگی دندان های شیری کودکان ، به موقع عمل کنند.

عصب کشی دندان کودکان با بیهوشی

در اکثر مواقع دندانپزشک اطفال ، سعی می کند عملیات مورد نظر را با استفاده از بی حسی موضعی انجام دهد اما در صورتی که کودک به هیچ وجه تمایل به همکاری نداشته باشد دندانپزشک اطفال ، مجبور به بیهوش کردن کودک می شود.

در روش بیهوشی ، سطح هوشیاری کودک پایین آمده و دردی را احساس نمی کند ، هم چنین پس از به دست آوردن هوشیاری کامل نیز هیچ کدام از اتفاقات را به یاد نمی آورد.

مراقبت های مورد نیاز قبل از بیهوشی کودکان

  • کودک باید شب قبل از شروع درمان ، به اندازه کافی استراحت کند.
  • در اکثر مواقع ، توصیه می شود کودکان از ٦ ساعت قبل از شروع درمان ، از خوردن و آشامیدن پرهیز کنند اما بهتر است والدین در اینباره با دندانپزشک کودکان ، مشورت کنند.
  • دندانپزشک اطفال و متخصص بیهوشی ، باید به طور کامل از وضعیت جسمانی کودک آگاه باشند.
  • والدین نباید در انجام آزمایشاتی که دندانپزشک اطفال ، برای آن ها تجویز کرده است سهل انگاری کنند زیرا انجام آن ها ضروری می باشد.
  • معمولا پس از گذشت ۱ ساعت از به هوش آمدن ، کودکان می توانند اقدام به غذا خوردن کنند لازم به ذکر می باشد بهتر است رژیم غذایی خود را ابتدا از مایعات شروع کنند.

انتخاب بهترین دندانپزشک کودکان :

برای انتخاب دندانپزشک کودکان خوب برای عصب کشی دندان می توانید از دوستان و آشنایان خود پرس و جو کنید یا در گوگل جستجو نمایید.

پس از تحقیق و بررسی چند دندانپزشک اطفال خوب ، کودک خود را نزد بهترین آن ها ببرید تا تحت معاینه و درمان قرار گیرد.

به این نکته مهم توجه کنید که اگر کودک خود را به طور مرتب به چکاپ ببرید دندانپزشک می تواند با استفاده از تکنیک های جلوگیری از پوسیدگی دندان از بروز این مشکلات جلوگیری کند.

هزینه عصب کشی دندان چقدر می باشد؟

هزینه عصب کشی دندان باتوجه به شدت مشکل دندان و نوع دندان عفونت کرده متفاوت می باشد.

به عنوان مثال عصب کشی دندان آسیاب دشوار تر از دندان های دیگر بوده به همین علت هزینه آن کمی بیشتر می باشد.