دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

علت زود دندان درآوردن نوزاد

فهرست مطالب

علت زود دندان درآوردن نوزاد

علت زود دندان درآوردن نوزاد : لثه ها در نوزادان از زمان ۳ ماهگی شروع به خاریدن می کنند در این زمان کودکان دچار آب ریزش از دهان می شوند که این موضوع به دلیل ریفلاکس بیولوژیک است.

در حالت عادی اولین دندان آن ها در سن ۶ ماهگی رشد می کند اما در برخی از بچه ها این روند رشد دندان ها از ۴ ماهگی تا ۱۳ ماهگی می باشد.

علت زود دندان درآوردن نوزاد

رشد دندان ها در هر کودکی متفاوت است و فاکتور های ژنتیکی در این موضوع دخالت دارند.

تعدادی از والدین تصور می کنند اگر دندان های فرزند شان دیر تر رشد کنند بهتر است زیرا دیگر سیاه نمی شوند، پزشکان می گویند شاید دلیل این تصور والدین این است که قطره ی آهن دیر تر با دندان ها تماس پیدا می کند.

 

علت زود دندان درآوردن نوزاد

 

یک نکته ی مهم که لازم است به آن توجه شود این است که :

بيشتر نوزادان هنگام دندان درآوردن دردی ندارند حتی برای شان آزاد دهنده نیست اما تعدادی از والدین خیال می کنند که کودک شان درد دارد به همین دلیل درمان هایی را برای رفع درد او پیش می گیرد که نه تنها کمک کننده نیست بلکه به آن ضربه می زنند.

علایم دندان درآوردن نوزاد :

در این زمان نوزادان تحریک پذیر می شوند و داد و بی داد می کنند، هیچ نگران نباشید و با دقت لثه های او را بررسی کنید در این لحظه است که متوجه می شوید کودک تان درحال دندان درآوردن است.

هنگامی که کودک برای خوردن و آشامیدن مقاومت می کند با زور به او غذا ندهید زیرا ممكن است دردی که برای دندان درآوردن دارد او را از غذا خوردن انداخته است و اشتهای او را کور کرده است که این امر طبیعی است و جای نگرانی نیست.

می توانید در این دوران غذا هایی مانند سوپ و … که آبکی هستند تهیه کنید و به او بدهید.

امکان دارد در این زمان انگشتان شما یا هر چیزی که دم دست او باشد را گاز بزند، زیرا این کار موجب می شود تا لثه هایش برای مدتی تسکین یابند. ميتوانيد در اين مدت با استفاده از وسايلي را كه با نام دندانگير شناخته می شوند ، در فريزر قرار داده و پس از سرد شدن لثه های كودک خود را با آن ماساژ دهيد كه اين كار سبب كاهش درد و ناراحتی او می شود.

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان – دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال – فیشور سیلانت – فلوراید تراپی – فضانگهدارها – روکش دندان شیری – عصب کشی دندان شیری – دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات