فضانگهدارها

فضانگهدارها

فضانگهدارها فضا را برای رویش دندان های دائمی حفظ کرده و در صورتی که دندان شیری كشيده شود،  باید با مراجعه به متخصص دندانپزشک اطفال از این فضانگهدارها استفاده کرد.

معمولاً دندانپزشکان توصیه می کنند برای اینکه دندان کودکان به صورت مرتب رشد کند پس از افتادن دندان شیری از این فضا نگهدارها استفاده شود.

انواع فضا نگهدارنده دندان به دو صورت ثابت و متحرک وجود دارند که دندانپزشک کودکان با تشخیص خود از آن ها برای جلوگیری از نامرتبی و بی نظمی دندان کودکان استفاده می کند.

والدین باید توجه داشته باشند که به صورت مرتب کودک خود را برای معاینه و بررسی روند درمان با این دستگاه به دندانپزشکی کودکان ببرند.

فضانگهدار متحرک

فضانگهدار متحرک همانند پلاک نگهدارنده متحرک می باشد، در این روش دندان مصنوعی یا بلوک پلاستیکی در فضای خالی قرار داده می شود تا فضا برای رویش دندان دائمی حفظ گردد. اين وسايل زماني كه بيش از يك دندان شيري قبل از رويش دندانهاي پيشين فك پائين از دست رفته باشند، استفاده مي شوند.

فضانگهدار متحرک برای کودکان بزرگتر که مسئولیت پذیر تر هستند بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فضانگهدارها

 

فضانگهدار ثابت

این نوع فضانگه دار از فضا نگهدارنده متحرک پر کاربرد تر مي باشد.

یک نوع از فضانگهدارهای ثابت بند و لوپ است که از یک سیم فولادی ساخته شده و با  يك حلقه  بر روی دندان کنار فضای خالی ثابت می ماند.

نوع دیگر فضا نگهدار ثابت distal shoe می باشد که در زیر لثه قرار می گیرد، این نوع فضانگهدار زمانی مورد استفاده قرار می گیرد که دندان  اسياب شيري قبل از رويش نخستین دندان آسیاب از دست رفته باشد.

قابل ذکر است فضانگهدارهای ثابت در دو نوع یک طرفه و دو طرفه وجود دارد.

انواع فضانگهدارها

همانطور که گفتیم فضانگهدار ثابت انواع متفاوتی دارند که در ادامه مقاله درباره آن ها توضیحاتی را مطرح می کنیم

  • فضانگهدار یک طرفه :

این نوع فضا نگهدار (بند و لوپ)  با هدف باز نگه  داشتن فضا برای رشد یک دندان در یک سمت دهان مورد استفاده قرار می گیرد.

این نوع فضا نگه دار از یک سمت به دور دندان حلقه شده و باعث حفظ فضای دندان می شود.

  • فضانگهدار دو طرف :

این نوع فضا نگه دار جزء پرکاربردترین نوع فضانگه دار ها محسوب می شوند و با استفاده از نوارهای مخصوص ( باندها ) به دندان های عقب متصل می شود و سیم پیوند دهنده نیز دقیقا زیر دندان های ثنایی پایین قرار می گیرد.

بهتر است بدانید به این نوع فضا نگه دار قوس زبانی نیز می گویند.

با استفاده از این نوع فضا نگه دار دیگر نیازی به استفاده از دو فضا نگه دار یک طرفه نمی باشد و این دستگاه زمانی که بیش از یک فضای خالی در دهان وجود داشته باشد کاربرد دارد.

قابل ذکر است پس از قرار گرفتن این دستگاه در دهان از دست زدن به آن پرهیز کنید چرا که ممکن است باعث شود دندان های ثنایی پایین به سمت جلو حرکت کند و آن ها را قبل از ثابت نگه داشتن مرتب می نماید.

  • فضا نگهدار distal shoe

از این نوع فضا نگه دار معمولا برای نخستین دندان های آسیاب دائمی که هنوز رشد نكرده است استفاده می شود.

این دستگاه نسبت به سایر فضا نگهدار ها دارای کمی پیچیدگی می باشد چرا که سر فلزی آن در خط لثه قرار می گیرد تا مانع از بسته شدن فضا شود.

دندانپزشک روند پیشرفت رویش دندان آسیاب دائمی را به طور دقیق تحت نظر قرار می دهد تا دندان به درستی رشد کند.

 

 

جایگذاری دستگاه فضانگهدار :

در این مواقع پس از تشخیص دندانپزشک برای نصب فضا نگهدار در دهان ابتدا از دندان های کودک یک قالب تهیه می شود و پس از آن برای تهیه فضا نگهدار به لابراتوار ارسال می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که متخصص دندانپزشکی کودکان با توجه به نوع دندان و جایگاه دندان نوع فضا نگهدار را انتخاب می کند.

پس از آماده شدن فضا نگهدار دندانپزشک آن را در دهان کودک قرار داده و نکات مراقبتی از آن را به والدین و کودک توضیح می دهد.

مدت زمان استفاده از فضا نگهدارها چقدر می باشد؟

باید بگوییم که این دستگاه به طور دائمی در دهان باقس نمی ماند و فقط تا زمان جوانه زدن دندان دائمی در دهان موجود است.

دلایل استفاده از فضا نگهدارنده دندان کودکان چیست؟

  • برخورد ضربه به دندان و افتادن دندان بر اثر آن ضربه
  • کشیدن دندان به دلیل پوسیدگی زیاد
  • ابتلا به بیماری های خونی و متابولیسمی که منجر به افتادن زود هنگام دندان کودک می شود.

مراقبت های فضا نگهدار :

پس از قرار دادن این دستگاه در دهان کودک ممکن است مدتی طول بکشد تا کودک به آن عادت کند در این مدت دندانپزشک کودکان باید مراقب وضعیت دندانی کودک باشد و حفظ بهداشت دهان و دندان کودک را به والدین توصیه کند.

در این مدت باید رشد فک و دندان ها مورد بررسی قرار بگیرد و در فواصل زمانی مشخص باید فضا نگهدارها تنظیم گردد و در صورتی که آسیب دیده است به آن رسیدگی شود.

قیمت فضا نگهدار دندان چقدر می باشد؟

قیمت فضا نگهدار دندان با توجه به هزینه معاینه و قیمت فضانگهدار ، جلسات معاینه و غیره تعیین می شود.