دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

فیشور سیلانت

دندانپزشک اطفال می گوید : در سال های اخیر به دلیل این که پیشگیری در دندانپزشکی اهمیت بسیاری دارد روش های متفاوت و بسیاری جایگزین روش های قدیمی شده است که یکی از این روش ها فیشور سیلانت است. یکی از سطح هایی که به شدت زیادی در معرض پوسیدگی قرار دارد سطح جونده است، سطح جونده دندان های عقبی یا همان سطح هایی که با آن ها غذا جویده و له می شود ؛ شیار های بسیاری دارند که محل مناسبی برای پوسیدگی محسوب می شوند. یکی از راه هایی که از این پوسیدگی ها جلوگیری می کند فیشورسیلانت است. شیار پوش ها به صورت یک لایه نازک در شیار های سطح جونده دندان های آسیای اصلی بچه ها قرار می گیرد و کمک می کنند شیار ها صاف شوند. دکتر ماندانا حجازی بهترین دندانپزشک کودکان در تهران هر آنچه را که شما باید در رابطه با این پروسه بدانید را در مقاله زیر به ان اشاره کرده است.

 

فیشور سایلانت - دکتر ماندانا حجازی در تهران

فهرست مطالب

فیشور سیلانت در تهران

پس از صاف شدن این شیار ها دیگر غذا بین دندان ها گیر نمی کند و موجب پوسیدگی نمی شود. اولین دندان آسیایی که کودک در می آورد در سن ۶ سالگی است که در انتهای دهان رشد می کند بدون این که دندان شیری لق شود یا بیافتد. بسیاری از والدین از وجود این دندان یا دائمی بودن آن اطلاعی ندارند. این دندان به دلیل این که هم زمان با ورود بچه ها به مدرسه و استفاده از تنقلات رشد می کند لازم است از آن ها بیشتر مراقبت کرد. این دندان ها یکی از کاندیدای فیشور سیلانت هستند و بعد از این که به طور کامل رشد کردند باید شیار پوش بر روی آن ها انجام شود. با رشد دیگر دندان های آسیای دائمی آن ها نیز باید شیار پوش شوند ، شیار پوش در مواردی استفاده می شود که دندان لق نباشد و پوسیدگی نداشته باشد و بیشتر از ۴ سال از رشد آن ها نگذشته باشد.

کاندیدای مناسب برای فیشورسیلانت

 • این روش توسط دکتر دندانپزشک اطفال برای کودکانی که به تازگی دندان های آسیای آن ها درآمده است توصیه می شود.
 • بیمارانی که برای بهداشت دندان خود نگران هستند.
 • افرادی که به صورت طبیعی دارای شیارهای عمیقی هستند.
 • افرادی که زیاد دچار پوسیدگی دندان می شوند.

نحوه انجام فیشورسیلانت در تهران تحت نظر دکتر حجازی

برای انجام فیشور سیلانت باید در ابتدا سطح دندان را بروساژ کرد و سپس با رعایت کردن استریلیزاسیون و همچنین جلوگیری از تماس بزاق با سطح دندان از ماده سیلانت بر روی دندان استفاده می کند.

ماندگاری فیشورسیلانت

اگر به درستی انجام شود برای مدت ۴ _ ۳ سال می تواند از ایجاد پوسیدگی جلوگیری کند. لازم است در هر بار مراجعه به دندانپزشک سیلانت ها چک شود که اگر بخشی از آن ازبین رفته باشد ترمیم شود.

مزایای فیشور سیلانت در تهران

 1. راهی آسان برای تمیز کردن بهتر فیشور های عمیق است.
 2. ۷۱ _ ۳۳ درصد از پوسیدگی دندان ها را جلوگیری می کند.
 3. موجب می شود تا مراحل اولیه پوسیدگی معکوس شود.
 4. از دندان های دائمی کودکان که به تازگی درآمده اند محافظت می کند.
 5. دیگر نیاز به پر کردن دندان کودک نیست. این امر معمولاً موجب ترس کودک می شود.
 6. به راحتی بر روی دندان ها قرار می گیرد.
 7. فیشورسیلانت ؛ از سلامت دندان های تازه درآمده کودکان ، محافظت می کند.
 8. رعایت بهداشت دهان و دندان ، آسان تر است.

 

فیشورسیلانت  و انواع آن

انواع روش های درمان شیار پوشی وجود دارد که بر اساس مواد آن ها تقسیم بندی می شوند ، که به هنگام درمان از جانب دندانپزشک یکی از انوع آن ها که برای بیماران مناسب است به کار گرفته می شود.

سیلانت گلاس آینومر ( یونومر های شیشه ) : این دسته از شیار پوش های آینومر از پودر های اکریلیک و شیشه نیز تهیه شده اند. با توجه به آن که دارای انتشار بالای فلوراید هستند موجب تقویت مینای دندان ها برای سالهای طولانی مدت خواهند شد. سیلانت های گلاس آینومر همچنین خطر پوسیدگی دندان ها را تا حدود ۳۵ درصد کاهش می دهد . این نوع از شیار پوش ها به طور معمول بعد از رویش دندان های شیری کودکان توسط دندانپزشک بکار گرفته می شوند.

سیلانت رزینی : این نوع شیار پوش ها ترکیبی از سرامیک و مخلوطی از پلاستیک می باشند که همرنگ دندان طبیعی افراد هستند و برای ان دسته از کودکانی که یکنواختی برایشان اهمیت دارد گزینه فوق العاده ای می باشد. سیلانت های رزینی می توانند از دندان ها در برابر پوسیدگی محافظت کنند. جالب است بدانید که این دسته از فیشور سیلانت ها دارای ماندگاری بالایی هستند ، این گونه که فرد می تواند تا پنج سال یا بیشتر از ده سال آن ها را بر روی دندان های خود نگه داری کند.

سیلانت ترکیبی : این دسته از فیشور سیلانت ها ترکیبی از سیلانت رزینی و گلاس آینومر هستند  . این نوع شیار پوش ها به طور همزمان ویژگی های سیلانت رزینی و گلاس آینومر را دارند.  با وجود این نوع مزایا در هر دو سیلانت در صورت تائید پزشک می توان از نوع ترکیبی استفاده کرد ، چراکه هریک از موارد دارای ویژگی های بخصوصی می باشند.

عوارض فیشورسیلانت

فیشورسیلانت ، روشی ایمن بوده که به حفظ سلامت دندان ها ، کمک می کند ؛  در صورتی که این روش ، توسط بهترین متخصص دندانپزشک اطفال انجام گیرد و والدین و کودکان به مراقبت از دندان های خود توجه نشان دهند ، هیچ گونه خطری در پی ندارد ؛ اما در غیر این صورت ، احتمال بروز برخی از خطرات افزایش می یابد. لازم به ذکر است ؛ والدین ، باید کودکان خود را به طور منظم جهت بررسی وضعیت دندان ها نزد متخصص دندانپزشک اطفال ، ببرند ؛ بدین ترتیب ، احتمال بروز بسیاری از عوارض ناشی از فیشورسیلانت نیز کاهش می یابد.

 

فیشور سیلانت - دکتر ماندانا حجازی در تهران

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت چه سنی است ؟

بهترین زمان انجام فیشور سیلانت دندان ها در کودکان ،٢ تا ٣ سال اول بعد از  رويش دندان اول آسياب دائمی می باشد و پس از آن نیز کودکان ، می توانند شیار پوش را بر روی بقیه دندان های دائمی در سنین ١١ الی ١٤ سالگی ، انجام دهند.

آیا می توان فیشور سیلانت را برای دندان های پوسیده هم انجام داد ؟

خير؛ در مواردى كه پوسیدگی وجود داشته باشد نيازمند انجام درمان ترميمى بر روى دندان هستيم و تنها در مواردى كه دندان ها سالم باشند مى توان فيشورسيلانت انجام داد.

فیشور سیلانت و مراقبت از آن

 • کودکان ، بلافاصله پس از انجام فیشور سیلانت ، می توانند غذا میل کرده و آب بنوشند.
 • کودکان ، باید به بهداشت دهان و دندان خود توجه نشان داده و به هیچ عنوان ، در این باره سهل انگاری نکنند.( مسواک و نخ دندان را فراموش نکنید.)
 • به طور منظم ؛ به متخصص دندانپزشک اطفال ، مراجعه کرده و تحت معاینه قرار گیرید.
 • کودکان ، باید رژیم غذایی سالم داشته و از مصرف بیش از اندازه شیرینی جات ، تنقلات و از این قبیل موارد خودداری نمایند.
 • و غیره.

هزینه فیشور سیلانت تحت نظر دکتر حجازی در تهران

هزینه فیشور سیلانت در هر کودک ، با توجه به پارامترهای بسیار متغیر بوده و پس از مراجعه به متخصص دندانپزشکی اطفال و انجام معاینات مورد نیاز مشخص می گردد ؛ بنابراین ، به منظور کسب اطلاعات در این باره به دندانپزشک کودکان ، مراجعه نمایید.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات