لق شدن دندان شیری

لق شدن دندان شیری و دائمی

لق شدن دندان شیری یکی از مواردی می باشد که به دلایل مختلف کودکان با آن مواجه می شوند، در این مواقع والدین دودل می مانند که آیا دندان لق شده را بکشند یا صبر کنند که بیافتد.

اما بهترین راه حل مراجعه به متخصص دندانپزشک کودکان می باشد تا با معاینه و بررسی دندان لق شده بهترین راه درمانی را انتخاب کند.

دلایل لق شدن دندان شیری به شرح ذیل می باشد:

لق شدن دندان شیری بر اثر ضربه

لق شدن دندان شیری برای رویش دندان دائمی

 

لق شدن دندان شیری

 

سن لق شدن دندان شیری :

برخی از والدین این سوال در ذهن شان ایجاد می شود که سن افتادن اولین دندان شیری چه موقع می باشد؟

متخصص دندانپزشک اطفال پاسخ می دهند : همانطور که نمی توان زمان رویش اولین دندان شیری را تعیین کرد، در لق شدن دندان شیری نیز این موضوع صادق است.

اما جالب است بدانید که کودکان تمایل دارند دندان های شیری شان قبل از هم کلاسی های شان بیافتد. سن شش سالگی سنی است که اولین دندان شیری شروع به لق شدن و افتادن می کند.

در برخی از مواقع پیش از این که دندان شیری لق شود و بیافتد دندان دائمی رشد می کند و باعث می شود که کودک دو ردیف دندان داشته باشد که جای نگرانی نیست چرا که این موضوع موقتی می باشد.

ترتیب افتادن و لق شدن دندان ها شیری مانند ترتیب رشد دندان ها می باشد.

زمان لازم برای افتادن دندان لق شده :

زمانی که دندان شیری لق می شود از زمان لق شدن تا افتادن آن حدود چند ماه طول می کشد. لق شدن دندان ممکن است باعث آزار و ناراحتی کودک شود به همین علت با مراجه به دندانپزشکی کودکان ، متخصص دندانپزشک کودکان راهنمایی های لازم را به والدین می کند.

به عنوان مثال دندانپزشک اطفال به والدین توصیه می کند که به کودک خود آموزش دهند با تکان دادن دندان به آرامی باعث افتادن دندان لق شده شوند، اما مراقب باشند در صورتی که دندان آماده افتادن نشده و هنوز برای افتادن آماده نیست با تکان ها شدید باعث افتادن آن نشوند.

در صورتی که دندان لق شده پس از گذشت چند ماه همچنان در محل خود باقی مانده باشد بهتر است به دندانپزشک کودکان مراجعه شود شاید نیاز به کشیدن دندان شیری لق شده باشد.

معنای لق شدن دندان شیری :

با اینکه لق شدن دندان شیری در کودکان امری طبیعی است اما ممکن است در برخی مواقع با درد همراه باشد.

زمانی که دندان شیری از انتهای ریشه شروع به جدا شدن می کند باعث تورم و قرمزی و درد در اطراف آن ناحیه می شود.

این اتفاق زمانی رخ می دهد که دندان زودتر از زمان مقرر به دلیل ضربه یا آسیب دیدگی شروع به افتادن می کند.

مدیریت درد دندان

در این مواقع توصیه ما به والدين عزیز این است که از مسواك و نخ دندان براى تميز نمودن دندانها استفاده کنند یا با تجويز دندانپزشك از مسكن هاى خوراكى استفاده كنند .

استفاده از کمپرس سرد

در این مواقع برای کاهش درد و تورم ناشی از لق شدن دندان می توانید کمپرس سرد را بر روی ناحیه مورد نظر قرار دهید به این ترتیب درد آن کاهش می یابد.

دندان دائمى که در اثر برخورد ضربه می افتد:

در این مواقع سریعا به یک دندانپزشک کودکان مراجعه نمایید تا نکات مربوط را به طور دقیق به شما توضیح دهد.

معمولا توصیه می شود در این مواقع کودک را همراه با دندان بيرون افتاده نزد دندانپزشک کودکان ببرید چرا که ممکن است دندانپزشک بتواند دندان بيرون افتاده را در جای خود با تکنیک های مخصوص ترمیم کند.

قبل از رسیدن به دندان پزشکی دندان را با آب بشویید ولی آن را دستكارى نكنيد.

دندان را مرطوب نگه دارید، در صورتی که کودکان آنقدر بزرگ شده که دندان را نبلعد آن را بین گونه و لثه او قرار دهید در غیر این صورت دندان را بین یک دستمال تمیز در شیر و آب نمک نگه دارید.

در صورتی که نتوان دندان  شكسته شده يا بيرون افتاده را ترمیم نمود و دندانپزشک ناچار به خارج کردن کامل دندان شود برای حفظ فضا برای رشد دندان دائمی ممكن است در دهان کودک فضانگهدار قرار دهد.

 

 

درمان دندان های لق شده

برای دندان هایی که در اثر ضربه لق شده اند با انجام کارهای ذیل توسط متخصص دندانپزشکی کودکان فشارهای اعمال شده بر آن ها را هنگامی که دندان در حال بهبود هست اصلاح می نماییم:

  • تغییر سطح گاز گرفتن

یکی از کارهایی که باعث کاهش اعمال فشار بر روی دندان ها، تغییر در سطح گاز گرفتن دندان می باشد.

  • اسپلینت دندان ها

در برخی از مواقع برای دندان هایی که دچار لقی شدید شده اند از اسپلینت دندان استفاده می نماییم که می تواند به کمک دندان های مجاور از دندان لق شده محافظت کند تا مجدداً در موقعيت قرار گيرد و محكم شود.

در صورت داشتن سوال در خصوص دندان لق شده کودک تان می توانید از طریق اینستاگرام یا وب سایت سوالات خود را بپرسید و پاسخ آن ها را دریافت کنید.

همچنین می توانید به مقاله مربوط به سوالات متداول مراجعه نمایید.