مراقبت از دندان کودکان

مراقبت از دندان کودکان

بهداشت دهان و دندان کودکان جزء مهم ترین مواردی است که باید والدین با رویش اولین دندان های شیری در کودک شان به آن توجه کنند و با مشورت با بهترین دندانپزشک اطفال مراقبت از دندان کودکان خود را رعایت کنند.

چرا رعایت بهداشت دندان کودکان حائز اهمیت می باشد؟

باید بگوییم در صورتی که والدین از زمان کودکی به بهداشت دهان و دندان کودک خود توجه کنند باعث ایجاد عادت در کودک شده و او با افزایش سن نیز سعی در مراقبت از دندان های خود می کند.

همچنین در صورتی که والدین به بهداشت دهانی کودک خود توجه کنند خرابی دندان کودکان کمتر شده و به این ترتیب آن ها دندان های دائمی سالم و زیباتری خواهند داشت.

 

مراقبت از دندان کودکان

 

مراقبت از دندان کودکان به شرح ذیل می باشد :

 1. والدین به این نکته توجه داشته باشند که با جوانه زدن اولین دندان شیری فرزند خود با یک گاز استریل مرطوب به طور مرتب پس از هر با شیر دادن لثه و دندان کودک خود را تمیز کنند.
 2. از قرار دادن شیشه شیر یا پستانک آغشته شده به مواد شیری در دهان کودک خود هنگام خواب خودداری کنند، چرا که باعث افزایش میزان پوسیدگی دندان در آن ها می شود.
 3. پس از اینکه حدود دو الی سه دندان  کودکان رشد کرد زمان آن فرا رسیده که کودک خود را به یک متخصص دندانپزشکی اطفال ببرید تا دندان ها او را معاینه کند.
 4. برای مسواک زدن دندان های کودک خود ابتدا یک مسواک نرم که انگشت تان در آن به راحتی قرار گیرد تهیه کنید و بعد از آن دندان های کودک خود را مرتب مسواک بزنید.
 5. پس از سن ۳ سالگی که دندان های کودک تان به طور کامل رشد کرد او را برای فلورایدتراپی به دندانپزشکی اطفال ببرید.
 6. در صورتی که کودک تان تمایل زیادی به جویدن آدامس و نوشیدن نوشابه داشت نوع بدون قند آن را برای او تهیه کنید.
 7. به این نکته توجه داشته باشید که با بزرگ تر شدن کودک تان استفاده از دهانشویه و نخ دندان را نیز به او آموزش دهید تا با رعایت آن ها دندان های زیبا و سالمی داشته باشند.
 8. حتما روزانه سه لیوان شیر به کودک خود بدهید چرا که کلسیم موجود در آن میزان استحکام دندان های کودک را افزایش می دهد.

نکاتی درباره مراقبت از دندان دائمی :

 • به این نکته توجه داشته باشید که دندان های دائمی و حتی شیری در صورتی که دچار پوسیدگی شد کودک خود را سریعاً به متخصص دندانپزشکی ببرید تا با برداشتن پوسیدگی و پر کردن آن دندان کودک حفظ شود.
 • در صورتی که متخصص دندانپزشکی اطفال تشخیص داد که کودک تان نیاز به ارتودنسی پیشگیری دارد او را به متخصص ارتودنسی که او معرفی می کند ببرید تا دندان های کودکان مرتب شود.
 • دندان های نامرتب و فشرده میزان پوسیدگی دندان را افزایش می دهد چرا که تمیز کردن آن دشوار تر است.
 • همچنین با پیشگیری هزینه درمان را کاهش می دهید.

زمان مناسب برای مراجعه به دندانپزشکی کودکان :

بسیاری از والدین گمان می کنند که فقط برای درمان و رفع آسیب دیدگی دندان است که باید به یک متخصص دندانپزشکی کودکان مراجعه کرد.

در حالی که چنین نبوده و شما کودک خود را با رویش اولین دندان های شیری به دندانپزشکی ببرید تا روند جلوگیری از پوسیدگی و نامرتبی دندان انجام شود و کودک تان با محیط دندانپزشکی آشنا شده و در صورت مراجعه به دندانپزشکی رفتارهای نادرستی از خود نشان ندهد.

 

 

راه های جلوگیری از پوسیدگی دندان

علاوه بر مراقبت هایی که توضیح داده شد راه های دیگری نیز برای مراقبت از دندان وجود دارد از جمله راه های پیشگیری از پوسیدگی دندان فلورایدتراپی و فیشور سیلانت را مى توان نام برد.

امروزه با توجه به اهمیت سلامت دندان کودکان ، فلوراید تراپی در مدارس نیز انجام می شود.

حال شاید این سوال در ذهن والدین ایجاد شود که فلورایدتراپی یا فیشورسیلانت چیست؟

فلوراید یک نوع ماده معدنی است که در مواد خوراکی ، آب و غیره وجود دارد اما در برخی از مواقع دندانپزشکان کودک برای افزایش استحکام دندان ها آن را به صورت وارنیش بر روی سطح دندان ها می زنند.

این ماده دندان ها از دندان ها در مقابل پوسیدگی و غیره محافظت می کند.

فقط والدین پس از آغشته شدن دندان به این ماده باید توجه داشته باشند که کودک شان تا نيم ساعت از خوردن و آشامیدن پرهیز کند.

فیشور سیلانت

فیشورسیلانت یا شیارپوش در واقع ماده ای است که بر روی سطح دندان های آسیاب زده می شود تا شیارهای موجود بر روی آن را بپوشاند و از باقی ماندن مواد خوراکی در آن فضاها جلوگیری می کند.

به این ترتیب این دو ماده از دندان های کودکان بیشتر محافظت کرده و مقاومت آن ها را در مقابل عوامل پوسیده کننده افزایش داده است.

راه های جلوگیری از نامرتبی دندان ها

 

مراقبت از دندان کودکان

 

 

ارتودنسی پیشگیری

از این تکنیک زمانی استفاده می شود که دندانپزشک کودکان تشخیص دهد دندان های کودک به صورت نامرتب در حال رشد هستند در این صورت کودک را برای انجام خدمات دندانپزشکی به یک متخصص ارتودنسی خوب و مجرب معرفی می کند و با همکاری یکدیگر از نامرتب شدن و ناهنجاری های فکی در کودک در سنین بالا جلوگیری می کنند.

توصیه ما به والدین عزیز این است که حتما تمامی مواردی که در این مقاله ذکر شده است را جدی بگیرند و سعی کنند آن ها را رعایت نمایند و به کودک خود اهمیت مراقبت از دندان را آموزش دهند.

استفاده از فضانگهدار

در برخی از مواقع دندان شیری در اثر عواملی همچون پوسیدگی شدید یا ضربه به صورت کامل از بین رفته و از جای آن در دهان خالی است.

در این مواقع دندانپزشک برای اینکه دندان ها به صورت نامرتب رشد نکنند و فضای دندان برای رشد دندان دائمی حفظ گردد از فضا نگهدار استفاده می شود.

فضانگهدار باعث می شود که دندان ها به سمت فضای خالی حرکت نکنند و به صورت مرتب در جای خود رشد نمایند.