نامرتبی دندان در کودکان

نامرتبی دندان در کودکان

بهتر است بدانید تمامی دندان ها از زمان رویش صاف و مرتب نبوده و به همین دلیل باعث بروز مشکلاتی همچون کجی دندان ، روی هم آمدن و بهم ریختگی دندان ، نامرتبی دندان در کودکان شود.

در صورتی که کودک دچار بهم ریختگی دندان شده باشد در اکثر مواقع دندانپزشک اطفال برای کودک ارتودنسی را پیشنهاد می نماید.

علت نامرتب بودن دندان در کودکان به شرح ذیل می باشد :

بهتر است بدانید که اندازه دندان ها و اندازه فک معمولا به صورت ژنتیکی نقش تعیین کننده ای در بروز نامرتبی دندان در کودکان دارد.  اما بايد توجه داشت كه محيط و تغذيه نيز در رشد فك و رويش دندانها نيز مى تواند مؤثر باشد.

يكى از نگرانى هاى والدين رويش دندانهاى جلويي فك پائين در پشت دندانهاى شيرى است. بسيارى از كودكان دندانهاى شيرى كوچكى داشته و فضاى كمى براي كنارهم قرارگرفتن دندان مورد نياز است.

دندانهاى جلوئي دائمى سايز بزگترى داشته و در بسيارى از مواقع جوانه آنها در پشت دندان شيرى قرار مى گيرد. بنابراين طبيعي است كه در ابتدا كمى نامرتبى دندان در كودكان مشاهده شود. اما معمولاً با افزايش سن (نزديك سن بلوغ)  و رشد فك ، فضاى بزرگترى ايجاد مى شود و دندانها مرتب تر خواهند شد.

بنابراين كشيدن دندانهاى شيرى در سنين پائين هيچ كمكى به مرتب  شدن نخواهد كرد و گاهى شرايط را نيز بدتر مى كند. بنابراين در رابطه با نامرتبى دندانها در كودكان و نياز به درمان حتماً با متخصص دندانپزشكى كودكان خود صحبت كنيد. در زير به تعدادى از علل رويش نامرتب دندانا اشاره مى كنيم.

 

نامرتبی دندان در کودکان

 

وجود دندان شيرى به مدت طولانى در دهان کودک

وجود دندان های شیری به مدت طولانی در دهان که می تواند زمینه ساز مشکلات در دندان های دائمی شود. گاهى دندان شيرى باقى مانده و دندان دائمى زير آن رويش مى يابد. اين حالت سبب رويش نامناسب دندان خواهد شد. اما با كشيدن دندان شيرى و رويش دندان دائمى اكثر اوقات اين مشكل به خودي خود برطرف خواهد شد.

افتادن و از بین رفتن زود هنگام دندان های شیری

برخلاف آنچه كه در بالا ذكر شد گاهى دندان شيرى در سنين پائين و زودتر از زمان اصلى خود مى افتد. اين حالت سبب رويش نامرتب دندان در كودكان خواهد شد . بهتر است در اين مواقع از وسايلى به نام فضانگهدار استفاده شود كه در مقاله فضانگهدار به تفصيل در اين رابطه توضيح داده شده است.

بزرگی دندان  يا كوچكى فك به دلیل وجود سندروم های خاص در کودک

گاهى برخى از بيماريها سبب خواهد شد كه دندانهاى كودك به صورت يكطرفه يا دو طرفه بزرگتر از حد عادي باشند. اين حالت در مورد اندازه فكين نيز اتفاق مى افتد.

نامرتبی دندان در کودکان باعث بروز چه مشکلاتی در کودک می شود ؟

نامرتبی دندان باعث می شود که دندان کودک شما زیبا نباشد. نامرتبى دندانها سبب خواهد شد مه امكان تميز نمودن منسب دندانها به دليل وجود دسترسي بد وجود نداشته باشد و احتمال مبتلا شدن به بیماری های لثه  را افزایش می دهد. همين امر سبب خواهد شد احتمال پوسیدگی دندان نیز با نامرتب بودن دندان ها افزایش می یابد.

راه های درمان نامرتبی دندان در کودکان به شرح ذیل می باشد :

  • ارتودنسی

بسيارى از نامرتبى دندان ها در كودكان به دليل چرخش ها و حركت هاى نامناسب دندانى اتفاق افتاده است. ارتودنسی دندان براى صاف كردن و مرتب نمودن دندان ها توسط متخصص ارتودنسی خوب انجام می شود. در درمان نامرتبى دندان با ارتودنسی ، متخصص ارتودنسی براکت هایی را بر روی دندان نصب می کند و سپس آن ها را با سیم به یکدیگر متصل می کند. براکت های نصب شده بر روی دندان فشار کمی را برای حرکت به دندان ها وارد می کند که باعث صاف و مرتب شدن دندان می شود.

مدت زمان درمان با ارتودنسی با توجه به میزان نامرتبی دندان ها حدود ۸ الی ۲۴ ماه می باشد.

در این مدت کودک و دندانپزشک باید با یکدیگر همکاری لازم را داشته باشند بخصوص کودک با رعایت بهداشت دهان و دندان مانع از بروز پوسیدگی دندان های خود شود.

  • جراحی فک

در برخى مواقع مشكلات نامرتبى دندانها به دليل مشكلات فكى مى باشد. در اين مواقع تنها درمان ارتودنسی برای رفع نامرتبی های دندان کافی نمی باشد و لازم است جراحی فک نیز انجام شود.

با جراحی فک ناهنجاری های استخوانى و دندانى برطرف شده و نامرتبی دندان نیز رفع می گردد.

 

نامرتبی دندان در کودکان

 

برای جلوگیری از نامرتبی دندان در کودکان چه اقداماتی باید انجام شود؟

همان طور که می دانید همیشه پیشگیری بهتر از درمان بوده است، به همین دلیل با ویزیت به موقع کودک خود توسط دندانپزشک کودکان از بروز نامرتبی و ناهنجاری های فکی جلوگیری کنید.

اولین ویزیت جهت بررسی و رفع ناهنجاری های احتمالی دندان سن ۷ سالگی می باشد.

در صورتی که کودک دارای مشکل نامرتبی دندان باشد ارتودنسی به موقع می تواند مزایای زیادی برای او داشته باشد.

هزینه درمان نامرتبی دندان در کودکان چقدر می باشد؟

هزینه درمان نامتربی دندان در کودکان با توجه به دستمزد متخصص دندانپزشکی اطفال ، هزینه جلسات درمان ، روش درمان و غیره تعیین می شود.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

( ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی فضانگهدارها - روکش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)