دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

پالپوتومی

دندان های کودکان ممکن است به دلیل رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان یا دلایل دیگر دچار پوسیدگی شده و نیاز به عصب کشی پیدا کند. برخی بر این باورند که دندان های شیری عصب نداشته و نیاز به عصب کشی ندارد ؛ درحالی که دندان شیری نیز مانند دندان دائمی دارای ( تاج ، ریشه ، عصب و رگ های خونی ) است و تنها در ظاهر و اندازه با دندان دائمی تفاوت دارد. در ادامه دکتر ماندانا حجازی دندپزشک کودکان ، درباره روند درمان پالپوتومی اطلاعات کافی ارائه می دهد.

پالپوتومی

فهرست مطالب

پالپوتومی چیست ؟

در صورتی که درمان پوسیدگی دندان های کودکان به موقع انجام نشود ، ممکن است پوسیدگی به بخش های مرکزی دندان برسد و باعث عفونت و درد شود.

در صورتی که دندان شیری دچار پوسیدگی کمی باشد و عفونت و پوسیدگی به بخش تاجی عصب محدود باشد متخصص دندانپزشکی اطفال با حذف بخش تاجی عارضه را درمان می کند. به انجام این کار پالپوتومی گفته می شود.

این روش یکی از رایج ترین روش های درمانی می باشد که در دندانپزشکی اطفال طی یک الی دو جلسه با فاصله ۷ روزه انجام می شود.

علائم آسیب پالپ چیست ؟

  • کودک دچار درد مداوم و بی علت باشد.
  • کودک درد های شبانه داشته باشد.
  • دندان کودک به دمای غذای سرد و گرم حساس شده باشد.
  • اطراف دندان کودک دچار تورم و قرمزی شده باشد.
  • لق یا قابل حرکت شدن دندانی که درد می کند.

روش پالپوتومی در اطفال چگونه می باشد ؟

دندانپزشک اطفال با استفاده از پرتو ایکس وضعیت دندان کودک را بررسی می کند و میزان ، ناحیه آسیب را مشخص می کند. پالپوتومی و پالپکتومی روش های درمان پالپ می باشند.

در روش درمانی پالپوتومی ، متخصص دندانپزشک اطفال پس از برداشتن پوسیدگی دندان با استفاده از مواد زیست سازگار پر می شود. با استفاده از درمان پالپوتومی از عفونت ریشه جلوگیری شده و ریشه پالپ بهبود می یابد.

دراغلب موارد پس از درمان، روكش ( کراون ) بر روی دندان قرار مي گيرد تا از ترک خوردگی و شکستگی دندان در آینده جلوگیری شود.

درمان پالپوتومی را می توان به عنوان یک درمان مستقل در دندان دائمی یا دندان شیری در حال رشد یا به عنوان مراحل اولیه درمان ریشه انجام داد.

تفاوت پالپوتومی و پالپکتومی در چیست ؟

تفاوت این دو روش در میزان پوسیدگی و عفونت دندان می باشد در پالپوتومی ریشه دندان آسیبی ندیده اما در پالپکتومی تمامی پالپ دندان از جمله ریشه درگير شده و متخصص دندانپزشک اطفال تمامی پالپ را برداشته و مجرای ریشه را پاکسازی می کند و با استفاده از مواد زیست سازگار اقدام به پر کردن آن می کند.

چه زمانی کودک نیاز به پالپوتومی دارد ؟

در مواقعی که پالپ آلوده تنها در قسمت تاج دندان وجود داشته باشد ، و دندان نیز قابلیت احیا داشته باشد ، از روش پالپوتومی استفاده می شود. در موارد آسیب بیش از حد دندان یا ضعیف شدن دیواره آن ، باید دندان کشیده شود. مناسب ترین کودکان برای انجام روش پالپوتومی ، کودکانی هستند که دارای سلامت کامل بدنی می باشند. در مواردی که کودک دارای بیماری مزمن بوده و یا سیستم ایمنی ضعیفی دارد ، انجام این روش درمانی توصیه نمی شود. چرا که در این کودکان بدن به حساسیت به عفونت های باکتریایی مبتلاست. بعنوان مثالی از کودکانی که گزینه درمانی مناسبی برای این روش درمانی محسوب نمی شوند ، می توان به کودکان مبتلا به تومور یا لوسمی اشاره کرد.

پالپوتومی چه مزایا و معایبی دارد ؟

یکی از مهمترین مزایای این روش ،حفظ عملکرد دندان می باشد. پالپوتومی سبب می شود که فضا و محیط کافی برای رشد دندان دائمی در دهان بر جای بماند. بعلاوه دندان های شیری نیز پاسخ مناسبی به این روش درمانی می دهند و این امر ، به دندان کمک می کند که همچنان زنده در دهان باشد.

برای اینکه دندان عصب کشی شده دارای حداکثر قدرت و دوام باشد ، نیاز به تاج فلزی دارد و این امر در ظاهر کودک تاثیر گذار می باشد.

در مواردی که پالپوتومی در حمله باکتری ها به دندان شکست بخورد ، نیاز به عصب کشی کامل یا  کشیدن دندان است.

در چه مواردی متخصص دندانپزشکی اطفال ، روش درمانی دیگری را جایگزین می کند ؟

در مواقعی که دندان کودک از شرایط خاصی برخوردار باشد ، متخصص دندانپزشکی کودکان از روشی جایگزین برای درمان استفاده می کند. در مواردی که دندان دچار تحلیل شده باشد یا جوانه دندان دائمی درگیر باشد، تنها راه درمانی کشیدن دندان کودک می باشد. برای اینکه پس از کشیدن دندان خراب ، فضای کافی برای رشد دندان دائمی دست نخورده باقی بماند ، دندانپزشک از فضانگهدارها استفاده می کند. معمولا این فضا نگهدارها ، باید تا زمان رشد دندان های دائمی یعنی بین سنین ۱۰ الی ۱۲  سالگی ، در دهان کودک استفاده شوند.

آیا هزینه پالپوتومی بیشتر از روش کشیدن دندان است ؟

ممکن است اینطور به نظر برسد ، که هزینه استفاده از روش پالپوتومی و تاج دندان بیشتر از هزینه کشیدن دندان می باشد. ولی از آن جایی که بعد از کشیدن دندان لازم است ، از فضانگهدارها برای کودکان استفاده شود ، این هزینه ها تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند. هر دوی این روش ها هدفشان حفظ فضای کافی برای رشد دندان دائمی کودک می باشد ، و انتخاب روش درمانی مناسب ، به شرایط جسمانی کودک و صلاح دید دندانپزشک او بستگی دارد.

همچنین لازم به ذکر است ، عدم توجه به درمان دندان کودک ، سبب ادامه یافتن درد و عفونت می شود و حتی در مواردی احتمال دارد ، که به دندان دائمی که زیر دندان شیری قرار گرفته آسیب برسد.

سخن آخر

همانطور که خواندید در این مطلب از درمان پالپوتومی سخن گفتیم. این روش درمان ، زمانی انجام می شود که عفونت و پوسیدگی دندان کودک به تاج وی محدود شده باشد. در این صورت با حذف تاج ، روش درمانی مذکور انجام شده است. شما با خواندن این مطلب از جمله مزایا و روش درمان ، می توانید تصمیم بهتری در رابطه با انجام دادن یا ندادن این روش درمان ، داشته باشید. فراموش نکنید که عدم توجه به درد و عفونت در دندان های شیری می تواند به دندان دائمی نیز آسیب وارد کند.

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات