پوسیدگی دندان

پوسیدگی دندان در کودکان

پوسیدگی دندان ، یکی از رایج ترین مشکلات موجود در دهان و دندان کودکان و بزرگسالان می باشد ، بهتر است بدانید که پوسیدگی یا خرابی در دندان ها در اثر رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان ، مصرف بیش از اندازه مواد قندی و نوشیدنی های اسیدی ایجاد می شود. به این نکته مهم توجه داشته باشید که پوسيدگي دندان ، هیچ گونه علائمی نداشته و تنها با مراجعه مرتب به دندانپزشکی قابل تشخیص و درمان می باشد. زمانی که کودک توسط والدین به طور مرتب به دندانپزشکی اطفال برده شود ، دندانپزشک با تهیه عکس های رادیوگرافی از دندان می تواند پوسیدگی را در مراحل اولیه بدون بروز علائمی درمان کند.

اما در صورتی که پوسيدگي دندان ، بسیار وسیع باشد و به عصب ریشه دندان رسیده باشد باعث ایجاد درد در دهان کودک می شود. درد حاصل در دهان کودک نیز بیشتر در اثر تجمع مواد غذايى در حفرات پوسيدگي يا برخورد مواد غذایی گرم یا سرد با دندان است.

پوسیدگی دندان

زمانی که پوسیدگی و حفره ایجاد شده در دهان بسیار گسترش یافته باشد ، می تواند باعث شکسته شدن دندان ها شود ؛ با شکسته شدن دندان ، مواد غذایی بین آن گیر کرده و به مرور زمان باعث ایجاد بوی نامطبوع در دهان می شود.

پوسیدگی دندان جلو به دلیل ایجاد لکه قهوه ای یا سیاه زودتر تشخیص داده می شود و در سایر دندان ها ممكن است بدون استفاده از اشعه ایکس قابل تشخیص نباشد.

علت بروز پوسیدگی دندان در کودکان چیست ؟

زمانی شاهد بروز پوسیدگی دندان در کودکان ، خواهیم بود که دهان آن ها ، پر از باکتری شود ؛ باکتری های موجود در دهان کودکان ، اسید تولید کرده و موجب از بین رفتن مینای دندان های آن ها خواهد شد و بدین ترتیب ، پوسیدگی در دندان های آن ها رخ خواهد داد.

با رعایت برخی از موارد جزئی ، می توان به راحتی از بروز پوسیدگی دندان جلوگیری کرد ؛ در ذیل ، به برخی از مواردی که موجب پوسیدگی دندان کودکان می شوند ، اشاره کرده ایم.

  • انتقال بزاق دهان والدین به دهان کودکان
  • باقی ماندن مواد غذایی درون دهان کودکان
  • شیر خوردن کودکان در حین خواب
  • و از این قبیل موارد

اهمیت سلامت دندان های شیری

برخلاف تصور عامه مردم ، اهمیت دندان های شیری به اندازه دندان های دائمی است ؛ زیرا ، از بین رفتن دندان های شیری موجب بروز اختلال در روند صحبت کردن ، غذا خوردن و رشد دندان های دائمی می گردد.

تاثیر دندان های شیری بر روی دندان های دائمی

با از بین رفتن دندان های شیری ، ترتیب قرار گرفتن دندان های دائمی بر هم خورده و بدین ترتیب ، شاهد بروز نامرتبی دندان ها خواهیم بود. لازم به ذکر است ؛ در صورت عدم درمان دندان های شیری ، امکان آسیب دیدگی دندان های دائمی نیز وجود دارد.

پیشگیری از پوسيدگي دندان

یکی از موثرترین راه های جلوگیری از پوسيدگي دندان در کودکان و بزرگسالان رعایت بهداشت دهان و دندان می باشد. برای رعایت بهداشت دهان توصیه می شود حداقل در روز دو مرتبه دهان و دندان خود را مسواک زده و از نخ دندان استفاده کنید. همچنین برای حفظ سلامت دندان ها با مشورت دندانپزشک از دهانشویه استفاده کنید.

به صورت مرتب برای چکاپ کودک خود را نزد بهترین دندانپزشکی کودکان ببرید.

در دندانپزشکی کودکان ، دندانپزشک پس از معاینه در صورت نیاز از روش های فلوراید تراپی  و فیشور سیلانت برای پیشگیری از پوسیدگی دندان استفاده می کند.

فلوراید در واقع نوعی ماده معدنی می باشد که در آب و مواد غذایی یافت می شود ؛ اما در برخی از مواقع دندانپزشک تشخیص می دهد این ماده به صورت وارنیش فلوراید بر روی سطح دندان ها زده شود تا میزان استحکام دندان افزایش یابد.

شیارپوش یا فیشورسیلانت نیز نوعی ماده در دندانپزشکی است که بر روی سطح دندان های عقبی کودک زده شده و مانع از گیر کردن مواد غذایی در میان شیارهای موجود بر روی دندان های آسیاب می شود.

درباره فلورایدتراپی و فیشورسیلانت ( شیارپوش ) به طور جامع مقالاتی تهیه شده و در وب سایت موجود است که می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر به آن ها مراجعه کنید.

هزینه درمان پوسیدگی دندان در کودکان چقدر است ؟

هزینه قطعی درمان پوسیدگی دندان کودکان ، با توجه به فاکتورهای متعدد متغیر بوده و مستلزم مراجعه به متخصص دندانپزشک اطفال ، است ؛ بنابراین در صورت تمایل به کسب اطلاعات بیشتر در این باره ، فرزند خود را نزد متخصص دندانپزشکی کودکان ، ببرید ؛ ایشان پس از انجام معاینات و بررسی های مورد نیاز هزینه نهایی را به شما اعلام خواهند کرد.