آلرژی در دندانپزشکی

آلرژی در دندانپزشکی

آلرژی واکنشی است که فرد به مواد خاصی پیدا می کند. استفاده از برخی مواد باعث می شود سیستم ایمنی بدن فعال شود و حساسیت ایجاد کند. آلرژی در دندانپزشکی می تواند یکی از این حساسیت ها باشد که در این مقاله به آن می پردازیم.

 

آلرژی در دندانپزشکی

 

مواردی که در محیط دندانپزشکی موجب آلرژی می شود :

مهم ترین مواد آلرژی زا در دندانپزشکی لاتکس است، این مواد هم در دستکش های دندانپزشکی وجود دارد هم طی درمان مورد استفاده قرار می گیرد.

لاتکس های دندانپزشکی به دو دسته ی طبیعی و مصنوعی تقسیم می شوند. پروتئین هایی که در لاتکس طبیعی وجود دارند موجب می شوند تا واکنش های آلرژی به وجود آیند.

اگر پس از تماس با دستکش یا دیگر فرآورده های لاتکس دچار خارش یا قرمزی شده اید می توانید در مراجعه ی بعدی به دندانپزشک ، آن را بیان کنید.

یکی دیگر از موادی که موجب آلرژی می شود داروهای بی حسی است که امکان ایجاد حساسیت نسبت به این داروهای بسیار کم است و کم پیش می آید کسی به این مواد آلرژی پیدا کند.

برخی از افراد ترس و نگرانی را به پای حساسیت به آمپول بی حسی دندان می گذارند که صحیح نمی باشد.

داروهای بی حسی در دو گروه قرار دارند و تفاوت مهمی که در بین آن ها وجود دارد تنگی عروق است که این موضوع در افراد با فشار خون یا ناراحتی های قلبی بسیار متفاوت است.

ماده ی دیگری که موجب ایجاد آلرژی می شود نیکل است که در ترکیبات مواد دندانپزشکی مخصوصا وسایل ارتودنسی وجود دارد.

افرادی که به بدلیجات حساسیت دارند امکان این که به نیکل حساسیت پیدا کنند وجود دارد.

علائم آلرژی در  دندانپزشکی :

علائم آلرژی در افراد متفاوت است به گونه ای که می تواند خفیف یا شدید باشد. این علائم می تواند : قرمزی ، متورم شدن پوست ، آبریزش بینی ، عطسه کردن و علائم تنفسی باشد.

شدید ترین علائم برای آلرژی شوک آنافیلاکتیک است که خیلی کم پیش می آید.

درمان حساسیت به داروی بی حسی دندانپزشکی :

اگر دچار آلرژی شدید، ابتدا سعی کنید موارد و علائم را شناسایی سپس به دندانپزشک خود اطلاع دهید. اگر تحت درمان های مربوط به آلرژی هستید از پزشک خود برای دندانپزشک مشاوره بگیرید. امکان دارد  این علائم پس از درمان ایجاد شود که لازم است آن را حتما به اطلاع  دندانپزشک خود برسانید.

عواملی که موجب ایجاد آلرژی در کودکان می گردد شامل جیوه و نیکل می شود که آلرژی نسبت به جیوه و نیکل یا کرومیوم کم اتفاق می افتد اما نیکل در مواد دندانپزشکی ، نگهدانده ها و سیم ها موجود است که امکان دارد موجب ایجاد آلرژی شود.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان - دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

(ارتودنسی اطفال - فیشور سیلانت - فلوراید تراپی - فضانگهدارها - روکــش دندان شیری - عصب کشی دندان شیری - دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی)