دندان پزشکی کودکان

دکتر حجازی

کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال

فهرست مطالب

کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال

دندانپزشکی کودکان یکی از تخصص‌های دندانپزشکی است که بر پیشگیری، تشخیص و درمان ناراحتی‌های دندان‌های کودکان متمرکز است. دندانپزشکان کودکان آموزش‌هایی تخصصی را در زمینه مراقبت از لثه‌ها و دندان‌های کودکان در طول مراحل رشد پشت سر گذاشته‌اند. ( کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال )

 

کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال

 

دندانپزشک اطفال مراقبت جامعی را از دندان‌های کودکان، از درمان‌های پیشگیرانه مانند جرم گیری و سیلانت تا درمان‌های آسیب دیدگی‌ها و بیماری‌های دهان و دندان به عمل می‌آورد. دندانپزشک کودک همچنین والدین را درباره تغذیه و عادت‌های بهداشتی، از قبیل شیوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن راهنمایی می‌کند.

کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cd0d8″]

لبخند کودک یکی از زیباترین و درخشان‌ترین صحنه‌های دنیا است، بیایید به حفظ آن کمک کنیم. سلامت مادام‌العمر دندان‌ها از نهادینه شدن عادت‌های صحیح مسواک زدن، تغذیه مناسب و اعتماد به دندانپزشک آغاز می‌شود. شما والدین گرامی با همکاری دندانپزشک کودکان می‌توانید زمینه‌ای را فراهم کنید که لبخند درخشان همراه همیشگی فرزندتان باشد.
هر کودک متفاوت با دیگری است؛ در حالی که برخی کودکان به راحتی آرام می‌شوند، عده‌ای دیگر اضطراب فراوان دارند. دندانپزشکان کودک در زمینه درمان انواع ناراحتی‌های دندان کودکان در مقاطع سنی مختلف از نوزادی تا سال‌های پایانی نوجوانی از تجربه بالایی برخوردار هستند. ( کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال )

1
دندانپزشکان بالاترین استانداردها را در زمینه مراقبت از دندان‌های کودکان رعایت می‌کنند و خدمات تخصصی را برای درمان نوزادان، کودکان و نوجوانان ارائه می‌دهند. هدف انها نهادینه کردن عادت‌های ارتقاء دهنده سلامت دهان و دندان در کودکان است. گروه دندانپزشکی اطفال با رفتاری دوستانه خاطره خوشایندی را از نخستین ویزیت‌های دندانپزشکی در ذهن کودک به جا می‌گذارد. ویزیت‌های منظم و دوره‌ای کمک می‌کند تا کودک با محیط دندانپزشکی آشنا شود، به دندانپزشک خود اعتماد کند و در مراحل بعدی هراس بی‌دلیل از دندانپزشکی نداشته باشد.

لزوم مراجعه به دندانپزشک کودکان


2

دندانپزشکان کودکان پس از پشت سر گذاشتن دوره دندانپزشکی سه ساله در زمینه درمان ناراحتی‌های دندان کودکان آموزش می‌بینند و از مهارت‌های مهمی در ارتباط با رشد و نمو کودک و همچنین روانشناسی کودک برخوردار می‌شوند. دندانپزشک اطفال از شیوه تعامل با کودک آگاهی دارد و جوی دوستانه و بدون اضطراب را ایجاد می‌کند.

زمان نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان


3

دندانپزشکان توصیه می‌کنند که نخستین ویزیت دندانپزشکی کودکان قبل از یک سالگی انجام شود. این ویزیت‌های زودهنگام بیشتر جنبه آموزشی دارد و زیربنای داشتن دندان‌هایی سالم را شکل می‌دهد. البته هیچ‌گاه برای نخستین مراجعه به دندانپزشکی دیر نیست، چه فرزندتان چند ماهه است چه چند ساله تعلل را کنار بگذارید و هر چه سریع‌تر به دندانپزشک اطفال مراجعه کنید.

[alert type=”custom” close=”false” icon=”fa fa-hand-o-left” color=”#000000″ background_color=”#6cd0d8″]

اهمیت ویزیت‌های زودهنگام دندانپزشکی کودک

ویزیت‌های زودهنگام دندانپزشکی به کودک کمک می‌کند تا با محیط دندانپزشکی آشنا شود و با متخصص معالج خود احساس راحتی کند. کودکان در مراجعه‌های دوره‌ای منظم با اهمیت مراقبت از دندان‌ها آشنا می‌شوند و عادت‌های بهداشتی صحیح را فرامی‌گیرند. نخستین ویزیت دندانپزشکی برای هر کودک متفاوت است و به سن و وضعیت سلامت کلی دندان‌ها بستگی دارد.[/alert]

شکل‌گیری نخستین تجربه کودکان از دندانپزشکی در کلینیک دندانپزشکی کودکان دکتر حجازی


4

دندانپزشکان کودک ما وضعیت دندان‌های کودک را هر سال دو بار یا بیشتر بررسی می‌کنند و در این جلسات پلاک را از روی دندان‌ها پاک می‌کنند و وجود نشانه‌های پوسیدگی و بیماری لثه را بررسی می‌نمایند. تاکید دندانپزشکی اطفال بر پیشگیری هم در خانه و هم در مطب دندانپزشکی است. دندانپزشکان کودک کلینیک دکتر حجازی درمان‌های مختلفی مانند سیلانت یا فلورایدتراپی را با توجه به عامل‌های خطر و نتایج معاینه پیشنهاد می‌دهند.
برای کودکان بزرگتر جرم گیری و رادیوگرافی به منظور معاینه دقیق‌تر انجام می‌شود. دندانپزشکان غالباً در نخستین ویزیت با والدین درباره شیوه صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن و اهمیت فلورایدتراپی صحبت می‌کنند. نخستین ویزیت فرصت مناسبی است که والدین با روند دندان درآوردن، پیشگیری از پوسیدگی و محدودیت مصرف نوشیدنی‌های قندی آشنا شوند.

درمان‌های دندانپزشکی کودکان


متخصصین از روش‌های گوناگونی برای پیشگیری از پوسیدگی دندان کودکان یا حفظ یا ترمیم دندان‌ها بهره می‌گیرند که در ادامه مهم‌ترین آنها را توضیح می‌دهیم:

فلوراید تراپی موضعی

5

دندانپزشک کودک فلوراید را به مینای دندان می‌زند تا آن را سخت‌تر کند و مقاومت آن را در برابر پوسیدگی افزایش دهد. اگرچه مقدار اندکی فلوراید در خمیردندان و آب آشامیدنی وجود دارد، اما متخصص غلظت بالاتری از آن را روی دندان کودک می‌زند تا بیشتر از آن محافظت شود.

درمان‌های دندانپزشکی کودکان

سیلانت

6

دندانپزشک اطفال شیارهای روی سطوح جونده دندان‌های عقبی، موسوم به پیت و فیشور را با ماده‌ای پلاستیکی پوشش می‌دهد تا از پوسیدگی آنها جلوگیری کرده باشد. این شیارهای کوچک محیط ایده‌آلی برای باکتری‌های مولد پوسیدگی هستند. مینای رشد نیافته دندان نفودپذیری بیشتری و مقاومت کمتری در برابر پوسیدگی دارد. سیلانت یا شیارپوش به سادگی روی دندان‌ها زده می‌شود و سال‌ها در برابر پوسیدگی از دندان محافظت می‌کند.

عصب کشی

7

احتمالاً خودتان تا به حال برای حفظ دندان آسیب دیده یا دچار پوسیدگی شدید عصب کشی یا درمان کانال ریشه انجام داده‌اید. در بحث کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال ، کودکان نیز گاهی به عصب کشی نیاز پیدا می‌کنند. همان طور که اشاره شد، دندان‌های شیری نقش مهمی در رویش مناسب دندان‌های دائمی دارند که زیر لثه‌های کودک در حال شکل‌گیری هستند. بنابراین جلوگیری از زود از دست دادن آنها از بروز بی‌نظمی دندان و لزوم انجام ارتودنسی پیشگیری می‌کند.

باندینگ

8

لب پر شدن و شکستگی جزیی دندان‌های جلویی را که در میان کودکان بسیار متداول است، می‌توان با مواد باندینگ همرنگ دندان ترمیم کرد. این رزین‌ها را می‌توان برای ترمیم دندان‌های دائمی و شیری استفاده کرد. نتیجه باندینگ تا زمان تکمیل رشد صورت ماندگار است.

ارتودنسی

9

بی‌نظمی دندان و ناهنجاری‌های فک و دندان (مال اکلوژن) حدود ۷ سالگی مشخص می‌شود. ارتودنسی پیشگیری به رویش دندان‌ها در محل صحیح و یا رشد مناسب فک کمک می‌کند و ضرورت انجام درمان‌های ارتودنسی آتی را از بین می‌برد یا دست‌کم از پیچیدگی و گستردگی آنها می‌کاهد. مشکلات فراوانی در زمینه نامرتبی دندان‌ها وجود دارد که دندانپزشک کودکان می‌تواند آنها را هنگام بررسی رشد فک و دندان‌های کودک زودهنگام تشخیص دهد.

ورزش و دندان کودکان


اگر فرزندتان به ورزش علاقه دارد، توصیه می‌کنیم حتماً برای محافظت از مرواریدهای کوچک‌اش از محافظ‌های دهانی استفاده کنید؛ چرا که احتمال آسیب دیدگی دندان‌های ورزشکاران در صورت استفاده نکردن از گارد یا محافظ دهان بیش از ۶۰ برابر افزایش می‌یابد. ما محافظ‌های دهانی را به صورت سفارشی و مطابق قالب گرفته شده دقیقاً اندازه دهان و دندان‌های فرزندتان تهیه می‌کنیم. ( کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال ) استفاده از قالب سرمایه‌گذاری ارزشمندی است که خطر را از دندان‌های فرزند ورزشکارتان دور می‌کند، او را از درد و ناراحتی و شما را از پرداخت هزینه‌های عمل‌های دندانپزشکی نجات می‌دهد.

آرام کردن کودکان با گاز خنده

10

اگر فرزندتان بیش از اندازه از دندانپزشکی می‌ترسد و مضطرب است، نگران نباشید؛ میتوان فرزندتان را با استفاده از گاز خنده یا نیتروز اکساید آرام کرد تا عمل دندانپزشکی به خوبی انجام شود و فرزندتان خاطره خوبی از دندانپزشکی داشته باشد. آرام بخش ایمن و موثر گاز خنده کودک را آرام می‌کند تا اضطراب‌اش از عمل دندانپزشکی کاهش یابد. البته استفاده از این روش تنها در موارد و شرایط خاصی قابل استفاده می باشد و نیازمند استفاده از تجهیزات مجهز و افراد اموزش دیده در این زمینه می باشد.

 

دکتر ماندانا حجازی
متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان – دارای بورد تخصصی، عضوو هیئت علمی دانشگاه

(ارتودنسی اطفال – فیشور سیلانت – فلوراید تراپی – فضانگهدارها – روکــش دندان شیری – عصب کشی دندان شیری – دنـدانپزشکی تحت بیهـوشی – کلینیک دندانپزشکی کودکان و اطفال )

ثبت نام
اطلاع از
guest
0 دیدگاه ها
بازخورد درون خطی
دیدن همه سوالات